Se poate modifica motorul de 1.6 benzina/307 ?

Creat de Alexandru, Februarie 14, 2007, 10:29:35 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Gabriel

Citat din: Alexandru din Februarie 14, 2007, 12:54:48 P.M.
multumesc pentru raspuns
toba am facut-o deja, urmeaza filtrul.
Si ce toba ai pus?
Daca vrei sa scapi de catalizator, idee care-mi bantuie si mie printre circumvolutiuni, mi se pare ca trebuie facuta si o reprogramare a ECU, din cauza ca scade presiunea gazelor pe evacuare si sonda lambda va raporta altceva catre ECU. 

Alexandru

am pus o toba finala Borla.E toba ''de Pitesti'' - am inteles ca este o fabrica pe acolo care face asa ceva.Toba am pus-o in bucuresti la un atelier care ia materiale de la ei

Gabriel


Alexandru

diferenta este mare.E un sunet destul de ''periculos" (pentru cine gusta putina galagie)
Din punctul meu de vedere este exact cat trebuie

Seby

sincer nu prea sunt de acord cu sunetul "periculos" la masini cu motoare slabute...sincer cand trece pe langa mine o masina cu sunetul "periculos" si ea merge mai incet ca si sunetul e naspa...parerea mea...e nice cand acel sunet "periculos" vine din fabrica :D
...face the future...

Alexandru

o sa vina si vremea aia...
pana atunci tre' sa ma suporti

Gabriel

sunt curios cum suna. Poate ne intalnim sa trag si eu cu urechea!

Alexandru


nos2techno

Motorul de 1.6 E are 110 Cp. Prin chiptuning am inteles ca ajunge pe la 120 Cp. :001_smile:
The OFFICE is for the hardworking people!

theprince

Adica transformi motorul de 307 in cel de 308.  :biggrin:

AIR

#25
Degeaba vrei sa transformi un motor de generatie mai veche in unul de 308, acela e optimizat in fabrica de echipe intregi de ingineri, care au lucrat luni, daca nu ani la el!
Si care stiau fiecare parametru ce inseamna, nemaipunand la socoteala sculele pe care le detin si baza materiala (adica bugetul investit).
Nu pot decat sa iti urez succes!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim