Main Menu

Detectoare radar

Creat de SilverBullet, Februarie 14, 2007, 04:05:58 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dadu

Acum o luna am reusit sa iau prima amedta. Partea ciudata e ca nu ma grabeam deloc si cand am depasit un IMS m-a luat radarul cu cca 80. Ma bate gandul sa imi iau unul dar parca tot as fi mai in siguranta daca n-o fac.
Ce stiti ce cele care se monteaza in bara? Sunt aceleasi cu cele modulare?
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

SilverBullet

#121
Da... e acelasi lucru, dar sunt cu mult mai scumpe decat cele de parbriz.
Plus ca nu le poti muta de pe o masina pe alta.

Si eu recomand Beltronics posesor de RX65 fiind.
Nobody is Perfect. I am Nobody.

206 Starline | 1.6E | 16V | 110CP | Rouge Lucifer | 15" Sirocco | Aluminium Pack

g33k

#122
Citat din: Gheko din Septembrie 09, 2009, 02:40:01 P.M.
Multumesc Radu pentru exemplu de detector. Nu cred ca mai am nevoie de alte sfaturi deoarece absolut toate sfaturile date de TNT au fost bune..dar daca mai primesc sfaturi accept cu placere. Va multumesc pentru ajutor. O zi deosebita va doresc.
Am vazut la Carrefour Bell sub 360 lei..sau la Cora? Nu mai imi aduc aminte unde, dar sigur am vazut Bell V940. Acum, daca nu poti sa dai mai mult de 250, vei gasi Cobra, Wistler, etc, chiar mai ieftine. Cred ca diferenta intre un detector bun si unul mediu (nu cred ca exista mai jos de mediu) este data de erorile pe care le poate da si de sensibilitatea care il face sa "miroasa" radarele de la o distanta mai mare sau mai mica.

Detectorul care se monteaza in bara are avantajul ca bate mai bine, nemaifiind impiedicat de parbrizul atermic. De asemenea nu mai trebuie sa-l demontezi de cate ori pleci din masina. Am vazut ca unii le lasa pe bord, dar eu nu risc sa-mi sparga geamul la masina pt detector. Ultimul m,otiv pt care mi-as monta detector in bara este faptul ca in Romania poate aparea oricand o lege care sa interzica detectoarele.

tnt

Din punctul meu de vedere este cam aiurea interzicerea detectoarelor. Stiu ca in alte tari este groasa treaba daca ti-l gaseste.. dar consider ca sunt privat de dreptul de a fi informat. Cum ar fi sa interzica si GPS-urile ca si alea pot anunta radarele fixe.

g33k

Din pacate pt aia care fac legile pct nostru de vedere nu valoreaza nici cat o ceapa degerata >:( Poate nu se va schimba, desi se tot aud zvonuri despre interzicerea lor.

SilverBullet

Citat din: tnt din Septembrie 09, 2009, 11:21:02 P.M.
Cum ar fi sa interzica si GPS-urile ca si alea pot anunta radarele fixe.

In unele tari sunt interzise si astea daca au avertizarea de camere activata!
Nobody is Perfect. I am Nobody.

206 Starline | 1.6E | 16V | 110CP | Rouge Lucifer | 15" Sirocco | Aluminium Pack

mjustin

Un exemplu ar fi Austria(GPS interzis daca are avertizarea de camere radar activata).
Constitutia Romaniei,
"Art.16. Egalitatea in drepturi
(1) Cetatenii sunt egali in fata legii,..., fara privilegii si fara discriminari.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege."

mjustin

#127
Citat din: Radon din Februarie 14, 2007, 06:53:19 P.M.
Beltronics Model 946 Cordless (model pentru motociclisti). Merge cu 2 baterii AA (sau acumulatori), deci poti sa-l pui cam in orice loc iti da prin cap. Se poate alimenta si cu un adaptor pentru auto (neinclus in pachet).
Da destul de multe alarme false (benzinarii, supermarketuri), insa cum nu am obicieul s-o calc tare prea des, nu ma deranjeaza, cert e ca de cind umblu cu el, n-am luat nici un radar. Daca te inveti cu el, incepi sa poti filtra alarmele false de alea "pe bune".
Se pare ca totusi se foloseste detectorul dar s-a cam uitat ca s-a declarat asta.

Citat din: Radon din Septembrie 09, 2009, 02:29:00 P.M.
....
Eu unul nu am avut si nu o sa am vreodata detector. Cel mai bun detector este bunul meu simt.

Sorry Gheko, n-am idei despre detectoare, doar despre cum trebuie sa circuli in siguranta.




Oricum e bine ca ramane bunul simt :clap:.
Constitutia Romaniei,
"Art.16. Egalitatea in drepturi
(1) Cetatenii sunt egali in fata legii,..., fara privilegii si fara discriminari.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege."

SilverBullet

ùù,ÂŹĂ…ÂŸĂƒÆ’Ă…ÂœncepĂƒÆ’Ă‚Âąnd cu 15 ianuarie, ĂƒÆ’Ă‚Âźn dotarea echipajelor de poliÃ...£ie vor intra cele 450 de radare achiziÃ...£ionate anul acesta. ĂƒÆ’Ă…Âœn plus se fac demersuri de implementarea cadrului legal pentru funcÃ...£ionarea radarelor fixe", a declarat Ã...žeful DirecÃ...£iei PoliÃ...£iei Rutiere Lucian DiniÃ...£Ã,,Æ'."

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Criza_economica_salveaza_vieti_0_161984156.html
Nobody is Perfect. I am Nobody.

206 Starline | 1.6E | 16V | 110CP | Rouge Lucifer | 15" Sirocco | Aluminium Pack