Main Menu

Detectoare radar

Creat de SilverBullet, Februarie 14, 2007, 04:05:58 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei

S-ar putea sa fiu off-topic - sa fiu corectat daca este cazul...

Eu nu stiu nimic despre aparatele astea... Imi inchipui ca astea care sunt doar "detectoare" sunt ceva pasiv, spre deosebire de 'antiradare'. Adica ele doar se prind ca sunt scanate in vreun fel.

In cazul acesta, suna ca fiind ceva foarte util. Intrebarea ar fi: sunt legale ? la noi in tara ? Exista modele la care sa poata fi montat senzorul in bara ? e complicat de montat (trebuie gaurit spoilerul, etc ?)



Multumesc !


Andrei
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

ashtefan

Odata cu intrarea in vigoare a noului cod, detectoarele de radar sunt legale. Antiradarele( cele care bruiaza semnalul radarului) sunt ilegale.
Exista modele care au senzorul montat in bara si care sunt dedicate 'profesionistilor' vitezei. Acestea ofera cele mai bune rezultate dar sunt si cele mai scumpe. In plus, in cazul unui accident, risti sa ramai fara senzor si astfel pierzi o gramada de bani.
Tanti Auguri!

zozo

Cum se explica totusi faptul ca doua detectoare (nu antiradar) "se simt" reciproc daca sunt la o distanta mai mica? De multe ori daca te ajunge din urma unul mai grabit, detectorul incepe sa o ia razna iar dupa ce te-a depasit, totul revine la normal. Pana ce nu era  legal, nu prea iti dadeai seama daca are sau nu dar acum ca e la vedere, iti dai seama imediat cine te-a bruiat.

Holby

Un bun sfat in achizitionarea detectorului meu l-am gasit pe www.detectoare.ro, parca asa ceva. Mergand pe linia trasata am luat decizia de a achizitiona unul marca Beltronics - modelul ales si infunctie de buget a fost 955 = 700 lei (TVA inclus).
Pana acum consider ca am facut o achizitie buna dupa ce am probat si Cobra (bune dar nu sunt asa sensibile).

ventura

Pana la urma mi-am luat detector, am prins la oferta in Carrefour un Cobra 9117 la 270 lei.



Detector radar cu 10 benzi si distanta de detectie de peste 1100 m, numar mediu de alarme false, afisaj partial digital.

- Sistem Cobra Exclusive Strobe Alert
- Sistem Cobra Exclusive SmartMute
- Memorarea setarilor
- Detectie laser 360° (360° Laser Eye¼)
- Afisaj digital UltraBright
- Masurare digitala a tariei semnalului
- Sistem de Alerte de Siguranta (SAS)
- Alerta VG-2 (VG-2 Alert¼)
- 1 an garantie
Detecteaza 4 benzi de semnale radar
- Banda radar X
- Banda radar K
- Superbanda larga Ka
- Sistemul VG-2 Alert¼
4 tipuri de semnale laser
- Laser LTI 20-20
- Laser Ultra Lyte
- ProLaser
- ProLaser III
2 sisteme de siguranta
- Sistemul de Alerte de Siguranta (SAS)
- Strobe Alert System

Facilitatile detectorului ESD 9117 CS
- LaserEye¼ asigura o detectie a semnalelor laser de 360°.
- Strobe Alert? este o facilitate exclusiva a detectoarelor Cobra, care detecteaza semnalele emise de zecile de mii de masini de interventie echipate cu emitatori care controleaza semafoarele de circulatie si emit alerte despre prezenta sau apropierea acestor vehicole
- Sistemul de Alerte de Siguranta (SAS) avertizeaza conducatorii auto despre prezenta vehicolelor de interventie sau despre pericole existente pe drum
- VG-2 Alert¼ alerteaza utilizatorul detectorului atunci cñnd pe drum actioneaza un detector de detector radar
- Sistemul VG-2 Undetectable asigura o imunitate completa ßmpotriva detectoarelor de detector radar
- Afisajul digital asigura o recunoastere usoara a benzii detectate prin folosirea literelor pentru identificarea benzii
- Indicatorul digital pentru taria semnalului furnizeaza utilizatorului informatii despre distanta relativa la care se afla radarul.
- Sistemul SmartMute elimina alertele false prin sesizarea vitezei automobilului propriu.
- Sistemul AutoMute anuleaza automat alertele audio pentru a asigura un confort sporit ßn timpul conducerii.
- Comutatorul Oras/Sosea (autostrada) permite utilizatorului sa selecteze modul de operare, reducùnd astfel frecventa alertelor false ßn zonele dens populate din orase.
- Comutatorul de iluminare a afisajului permite utilizatorului sa reduca stralucirea acestuia ßn timpul noptii pentru a asigura o vizibilitate buna asupra drumului.
- Memorarea electronica a setarilor retine setarile detectorului pentru o perioada nedeterminata de timp, chiar si atunci cùnd aparatul este deconectat de la sursa de alimentare.

ventura

Ieri am avut prima proba la detector. A prins radarul de la aproximativ 800 m in linie dreapta. Am si parbriz atermic, deci deocamdata e bine.

mjustin

Whistler 3350 montat de anul trecut cu mult inainte de intrarea in legalitate a folosirii acestora de care sunt foarte multumit

precizez ca este a doua masina pe care folosesc asa ceva!

Razvan Negru

Vreau sa-mi schimb detectorul radar cu unul mai silentios (sa nu ma 'bazaie'  la benzinarii , supermarketuri sau la mai stui eu ce).Ce-mi recomandati?
MULTUMESC !

Kman

Nimic pentru ca nu vei gasi asa ceva.
Daca vrei poti sa il setezi pe modul city pt a mai reduce din alarmele false, dar unul care sa nu mai bazaie..

cosminbosnegeanu

din pacate chiar nu exista un detector de radar cu adevart performant.... toate dau erori  foarte multe indiferent ce le-ai face... poti sa ii setezi anularea benzii X in oras ca tot degeaba, dupaia in aceleasi loc unde bazaia X apare banda K. doar atat ca detectoarele mai noi si bune iau la distanta relativ mai mare radarul. nu va mai luati dupa toate prostiile spuse de aia pe site-uri cu detectoare ca aia vor doar sa isi vanda marfa.
apropo eu am acum un beltronics rx 65 profesional (mai bun decat el nu este decat STI driver tot de la bel) si tot da foarte multe alerte false. daca ai ghinionul ca radarul sa fie pe partea ta cu botul masinii de politie in directia ta de mers, detectorul sesizeaza abea cand ajungi in paralel cu radarul, ceea ce este prea tarziu (nu exista detector sa poata avertiza acest lucru in timp util)
acum inteleg de ce politia romana a legalizat detectoarele de radar.... pt ineficienta lor.
va recomand detectoare beltronics foarte scumpe ca si asa nu sunt ele performante pe cum se zice, dar in comparatie cu rebuturile de 200-300 lei (wisthler,cobra) chiar te pot salva de amenzi usturatoare

GXG

Al meu le ia pe cele in sens invers de la 200-300 de metri. Eu zic ca e destul timp sa pui o frana si sa-i si zambesti nevinovat agentului. :D Daca te crezi la raliuri si mergi cu peste 100 in oras si nici nu casti ochii dupa masini..... asta e alta discutie. La mers normal, 75-80 in loc de 50, nu am luat nici o amenda de cand am detectorul. Pe autostrada ia radarul de la mai mult de 2 km. Dar la faza cu alarme false.....
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

bogdan

Ce parere aveti despre Cobra 9930 ?... azi mi-am cumparat unul si sper sa nu ma dezamageasca avand in vedere ca e varful de gama de la cobra.

Marmota

si de unde iau si eu un detector sa imi bata prin geamul ala atermic..mama lui....ca am testat unu....dar ascuns dupa geam zicea 0, sus la partea aia mai speciala zicea 1 si daca il scoteam pe geam urla cu 2 la o benzinarie...... :001_unsure:

Vlad01

Dintre aceste 2 modele:
http://www.detector-radar.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=332&category_id=9&option=com_phpshop&Itemid=6
http://www.detector-radar.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=153&category_id=9&option=com_phpshop&Itemid=6

Care il recomandati? Isi merita banii, e bun de ceva, sau sa ma orientez spre ceva de la 110$ in sus? Nu as dori sa dau foarte multi bani pe un asemenea aparat, deoarece nu am avut probleme pana acum.

mjustin

@Vlad01 citind detaliile de acolo reiese ca 6060 e mai bun decat 7000 DAR asa cum arata @cosminbosnegeanu
"daca ai ghinionul ca radarul sa fie pe partea ta cu botul masinii de politie in directia ta de mers, detectorul sesizeaza abea cand ajungi in paralel cu radarul, ceea ce este prea tarziu (nu exista detector sa poata avertiza acest lucru in timp util)
acum inteleg de ce politia romana a legalizat detectoarele de radar.... pt ineficienta lor.
va recomand detectoare beltronics foarte scumpe ca si asa nu sunt ele performante pe cum se zice, dar in comparatie cu rebuturile de 200-300 lei (wisthler,cobra) chiar te pot salva de amenzi usturatoare "

@Xuxa daca vrei ceva mai bun...trebuie sa platesti mai mult, pt.parbrizul atermic se recomanda cele modulare montate in bara!