Cum alegem istet un 407 SH din Germania ?

Creat de Cloud no.75, Februarie 22, 2008, 11:57:16 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cloud no.75

Am deschis acest topic, caci am nevoie de sfaturile voastre.

Pe scurt, se pare ca ale vietii carari ma vor purta in punctul in care pana cel tarziu in Noiembrie va trebui sa-mi procur o masina PERSONALA  :001_tt1:. Buget: pana in 20K Euro.

Alegerea e simpla  :001_tt2:
Un minunat 407 pe care sa-l aduc din Germania
Caroserie: surprinzator, dar incepe sa ma atraga din ce in ce mai mult SW. Pentru distinctie, pentru eleganta si pentru pavilionul transparent...Macar in pragul a 30 de ani, sa ma bucur de "anumite binefaceri"  :001_tt2:
Motorizare: 90% sunt hotarat pe 2.0hdi 136 cai, BVA6. 3.0 benzina imi sare din buget, iar benzine mici fara turbo in nici un caz
Dotari: obligatoriu Xenon, ceasuri pe alb si jante pe 17  :clap: .Tapiterie macar partial piele. Totusi, 95% din 407 sw cu BVA si Xenon au pe ele piele, navi si ca tot ce se poate pune.
Vechime: ma gandesc la un 2006-2007, dar trebuie sa verific de cand s-a introdus BVA6, eu stiu ca din vara 2006
Rulaj: sper sa fie ceva intre 30k si 50k km.

Ce parere aveti ?

Ma gandesc ca ideal ar fi sa fie cat ai aproape de 30k ca sa aibe si a 2-a revizie facuta.

Aveti idee cam de la cati km vor trebui bagati bani ? Ma gandesc la suspensie, articulatii - desi venind din De eu sper ca pana la 70k km sa nu fie cazul.

Distributia stie cineva la cati km se face ?

Alte sfaturi ?
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




andrei

Chiar pe un link postat de tine cu un site din germania, am dat si eu de curiozitate un search, si erau chiar 2.2 HDI 170 CP, piele, xenon, toate cele, ~ 30-40K km, pe la 21.000 - stiu ca depaseste putin bugetul, dar...
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

turbojack

Citat din: Cloud no.75 din Februarie 22, 2008, 11:57:16 A.M.
....Distributia stie cineva la cati km se face ? .....
La minim 120k km.
Cat despre costurile de intretinere,nu vad altceva decat consumabilele obisnuite,stiind cum ai grija de ea. ;)

cristic

Atentie, reviziile in Germania sunt de doua ori mai rare decat in Romania. La 30000 km are doar prima revizie facuta.

La ~20k Euro te-ai puta incadra si la o masina din reteau Peugeot Germania, cu garantie la care stii ca o gramade de repere au fost verificate inainte sa intri in posesia ei. Si afli si toata istoria masinii. (exemplu)

Trebuie sa fie din Germania ? In Franta oferta este mai mare.

Radon

Eu parca tot din Germania mi-as lua daca ar fi... Soferii francezi sunt "renumiti" pentru "grija" deosebita cu care isi trateaza masinile. In sensul ca nici - vorba. Si treaba asta o stiu de a un francez.  ;)

a_mic

Ooooo, distinse coleg si prieten! Cum imi dai tu apa la moara... :biggrin:. Sa le luam "pi rand":

1. distinctie, eleganta, pavilion transparent, "anumite binefaceri".... parca ai citi in mine ca-ntr-o carte deschisa  :001_smile:. Frumos un 407SW alb.......
2. Motorizare: diesel de 136 de cai este o incantare... Doar ce ma gandesc si simt cum se-aude turbina si cum te-nfunda in scaunul generos....
3. Dotari:
- obligatoriu xenon... da
- ceasuri albe...da bine
- jenti pe 17".... vei avea de lucru cu "consumabilele" de la trenurile de rulare in RO. Deasemenea, la "consumabilele proprii" te-ai gandit?
- tapiterie macar partial piele.... uite ca nu reusesc sa ma gandesc la asta dar, poate cu un mic efort as putea spune ca "merge", cu conditia ca acel "macar" sa nu fie: intretinere greoaie, disconfort la caldura (chiar cu AC, cand intri in ea de la 60 grade, tot ai chilotii uzi si aerul c. nu prea bate acolo)....iata un element ce poate conduce la economii si, eee! iata cum ajungem la

pret/km: cred ca la suma pe care o consideri disponibila ar trebui sa pui si taxa de prima inmatriculare (sau ai bagat-o in cei 20K?). Nu stiu daca vei putea gasi in pretul asta cu tot ce vrei tu pe ea si mi se pare usor optimist pretul daca te duci spre 30Kkm. Daca ter duci insa spre 50Kkm, sansele sunt mari.

@andrei: nu cumva sunt mai ieftine in germania pentru ca nemtii au o "problema de francofonie"? Chiar nu stiu.... Cred ca in franta sunt sigur mai multe.

Interesanta optiunea ta, distinse coleg si prieten CLOUD no 75 si, marturisesc ca visul tau imi este si mie aproape (ca vis, nu ca realizare imediata)

In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Gabriel

Am vazut cu putin timp in urma un 407 serie limitata cu 2,7 HDi dubla turbina si BVA 6. Fusese luat din Germania cu 22.000 cu aprox 50.000 km la bord.
Mai vazusem ulterior un 607 asa.

andrei

I-auzi, deci se poate. Daca exista 2.7 HDI cu 22.000E, poate se gaseste si unul cu 2.2 HDI, cutie manuala, la un 20.000, 20.500E.
Insa, dupa cum ne aduce amicul cu picioarele pe pament intr-un post de mai sus, trebuie adaugata si celebra taxa la suma asta...
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Vlad01

Din ce am studiat eu atent, la Occasions Du Lion si Peugeot Gebrauchtwagen gasesti ce ti-ai propus. Dar nu 2.2HDi cum scriau colegii, astea pleaca cam de la 23-24k, si crede-ma studiez zilnic site-urile astea. 2.0HDi mi se pare ok pentru tara noastra, in depasiri n-ai probleme, se infige, consumul e ok si cuplul e mai mult decat generos (320NM). Succes la achizitie! Surprinzator a mea e luata din Franta si a fost chiar ingrijita, probleme mari n-am avut. Ma bucur nespus de mult pentru tine.

andrei

#9
Eu am gasit si preturi sub 23-24K...

Ex:
link


E adevarat ca e Coupé, nu SW, dar pe Cristi ma indoiesc ca o sa-l deranjeze asta.

Acum ca se stie ca pot fi si tzepe, asta e alta poveste, eu vroiam doar sa zic ca se gasesc, la metode de testat anti-tzepe, o sa dea sfaturi altii care se pricep mult mai bine.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Vlad01

#10
Andrei una e sa o iei din targ(mobile.de) si alta e sa o iei din reprezentanta (Occasions Du Lion si Peugeot Gebrauchtwagen). Acolo ai nr de km garantati, garantie si multe altele.

cristic

Daca e din targ sau persoana privata sau orice dealer privat, eu zic ca o vizita la Dekra/Adac/TUV pentru o inspectie acolo este obligatorie. Ba chiar exista inspectie speciala pentru masini second-hand (~35Euro) dupa care afli multe informatii. Dar cel mai sigur ar fi asa cum zice Vlad.

Cloud no.75

Mersi de raspunsuri baieti.

Totusi, nu treceti cu vederea ca vreau OBLIGATORIU BVA. 2.2 hdi sare din schema, la fel si 2.7 hdi - cu toate ca are bva - datorita greutatii prea mari pe fata + fiscalitate uriasa.

Raman pe 2.0hdi bva din motive de polivalenta, pret achizitie relativ mic fata de celelalte variante si nu in ultimul rand fiscalitati: prima inmatriculare + CASCO + impozit + RCA

In plus, eu ma descurc de minune cu cei 115cai de acum de pe Passat, deci la 136 va fi si mai bine.

Referitor la BVA inca 2 consideratii majore:
1- bva se potriveste mai bine cu caracterul masinii asteia decat bvm. Nu e masina de fugarit, ci de condus relaxat. In plus, m-am saturat de mestecat in cutii. Gata !
2- masinile cu bva sunt mai greu de abuzat decat cele cu bvm, asta imi da o extra-siguranta la cumparare.

@Cristic: aia din linkul tau e exact ceea ce imi doresc..

Inca o chestie: prefer sa le iau din De caci Pug se depreciaza mai tare in De decat in Fr, plus ca asa cum spunea si Radon, masinile din Fr si It nu sunt ingrijite
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




mjustin

In reteaua Eurial la ocazii ai incercat? Posibil sa gasesti ceva, vei avea avantaj ca nu vei mai plati taxa de prima inmatriculare si desigur garantia numarului exact de km, revizii facute la reprezentanta la timp,...Doar ai cunostinte in sistem si vei afla ce doresti. Bafta!

Cloud no.75

In Ro 407 sw 2.0 hdi bva6 ST SPORT s-au vandut 2-3 bucati...
Unul dintre ele este al cuiva din staff-ul de management al importatorului.


Ori o cumpar asa cum vreau, ori ma las pagubas.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."