Felina mea cea noua - 308

Creat de Fux, Martie 06, 2008, 03:55:24 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Gabriel

Chiar faina. Asteptam si niste poze mai mari.
Am vazut doua feline pana acum, ambele cu afisajul central color. Trebuie comandat oare.

cos_mj

Citat din: Gabriel (BeeJay) din Martie 17, 2008, 09:57:59 P.M.
Chiar faina. Asteptam si niste poze mai mari.
Am vazut doua feline pana acum, ambele cu afisajul central color. Trebuie comandat oare.


Nu, nu trebuie comandat afisajul color! Si eu am avut placuta surprindere sa vad ca avea afisaj color  :clap:

Voua cum vi se pare ca la interiorul GREJ volanul sa fie NEGRU?!
Mie mi se pare oribil! D'asta am si renuntat la culoarea grej din interior! Pur si simplu nu se potriveste!


Sa mai pui poze ca arata foarte bine!
O sa pun si eu poze cat de curand  :001_tongue:
Scot acidul din apa plata!

Fux

#17
Asta cu volanul, bucata din bord cu ventilatia de sub parbriz si centurile de siguranta negre, nu mi-a placut nici mie la inceput. Per ansamblu cand te uiti la masina si in interior aspectele astea nu sunt deranjante. Presurile sunt si ele negre asa ca un pic de contrast nu strica. In poze sunt mult mai evidente (adica iti sar in ochi) decat in realitate.

n_costique

Sa o stapanesti sanatos! Si cat mai multi km placuti la bordul ei!

elipsys

Sa traiti si sa va iubiti pana la adanci batraneti.....   :001_tt1:  Fara probleme.  :clap:
Si nu uita sa ne mai impartasesti din impresii.

Fux

Multumesc de urare. Nu am de gand sa o tin chiar asa mult. :)
Avem facuti 3850 km.

Ce nu-mi place:
-cursa destul de lunga cand schimbi dintr-a I-a in a II-a

Consumul mediu pe primii 3850 km cu o viteza medie de 37 km/h este 11.4.
Oras mers normal = 11,5-12,5 (9.4 in week-end)
Oras mers in coloana = 15-16
Extern mers tare = 10-11.5
Extern mers calm = nu stiu, cred ca 6.5-7

Fux

Intrebare: La viteze mari (peste 150 km/h), cand calc un pic mai tare pedala de frana imi tremura putin volanul. Sa fie de la discurile de frana?

mjustin

As inclina sa cred ca trebuie sa fai o echilibrare a rotilor.

coyote

Da, e foarte posibil sa fie si discurile. Du-te cat mai repede la o verificare.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

mjustin

Daca vibratia apare doar la franare si nu permanent sau la anumite praguri de viteza, trebuie sa te cam pregatesti de discuri noi.

Fux

#25
N-am mai postat de mult aici.  :001_rolleyes:
Vibratiile au disparut pe perioada iernii si au reaparut in primavara. Am schimbat discurile de frana in mai la 17.500 km. Bineinteles ca nu le-au schimbat pe garantie pentru ca erau albastrite, semn ca se supraincalzesc. Cred si eu ca se supraincalzesc daca pe 1.6 THP sunt aceleasi discuri ca pe 1.4 90 CP si anume Bosch 283 mm. Pe noile 308-uri THP acum se pun discuri 302 mm ATE. De ce oare?  :confused1: Buun.
Prin septembrie 2009 iar imi apare vibratie in volan la franari la viteze peste 130 km/h. Verifica discurile care sunt ok si decid sa-mi schimbe butucii si rulmentii fata pe garantie. Vibratiile dispar.  :biggrin: Probabil asta a contribuit si la schimbarea primei perechi de discuri.

Am mai avut o aventura cu revizia de 1 an. La revizie mi-au pus ulei 5W-40 si nu 0W-30 cum e trecut in carnetul de intretinere. Toate bune si frumoase numai ca s-a schimbat sunetul motorului. Dupa indelungi insistente s-a reschimbat uleiul gratis si s-a pus Elf 0W-30. Nu inteleg de ce Elf si nu Total.
Am mai constatat ca uleiul asta, fiind mai subtire il cam papa iarna asa ca trebuie sa completez. Vara se simte excelent.


Masina are 25.000 km acum, consumul mediu este tot in jur de 11.

SportWagon

E ciudat ca papa uleiul iarna. De regula uleiul devine mai "subtire" vara siatunci creste probabilitateta sa il pape.
Ofer consultanta in domeniul auto,