Stabilitate 307

Creat de Kman, Februarie 16, 2007, 09:40:36 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kman

Desi stiam cand mi-am cumparat masina ca modelul 307 era apreciat pt tinuta sa de drum avand un tren de rulare reusit am fost un pic temataor mai ales ca modelul 307 e un pic inalt si asta m-a facut sa comand ESP pentru care am asteptat masina 2 luni.
La aproape 2 ani de atunci vreau sa spun ca stabilitatea acestui model ma uimeste ( am inteles ca puntea spate la sw e diferita decat la hatch ).
Pt inaltimea ei aceasta masina sta bine pe viraje (locul unde imi place cel maimult sa conduc ;D ).
ESP-ul a intrat o singura data ( e sfucient nici nu as mai vrea sa-l vad intrand ) dar nu datorita faptului ca am intrat tare in vreo curba.
In concluzie vreau sa zic ca la capitolul stabilitate eu sunt multumit de masina mea.

marius.v

Si la hatchback stabilitatea e foarte buna!
Daca intri mai tare in curbe, poti redresa foarte usor,  pur si simplu reduci putin viteza prin ridicarea picorului de pe acceleratie.
Caracterul supravirator apare doar la limita!
Si putina lume ajunge la limita.
De obicei aici intra ESP-ul, care e setat foarte bine (dupa parerea mea), adica intra foarte tarziu in functiune.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

Kman

Din ce am citit in reveistele auto intr-adevar se specifca ca ESP-ul e setat bine si intra destul de tarziu nerapindu-ti din placerea condusului

Seby

din pacate nu am ESP...dar pana acum sunt destul de multumit de felul in care se aseaza in curbe...deocamdata nu m-a "furat" niciodata si sper sa asculte de mine si in continuare :P...
...face the future...

Gabriel

Am avut ocazia recent sa testez stabilitatea masinii, involuntar si in conditii nefericite. Un idiot cu un BMV M seria 3 a lovit un pieton in timp ce ma depasea pe mine, prin dreapta, pe banda de refugiu, cu aproximativ 150 km/h. Saracul om a fost proiectat in aer si a cazut in fata masinii mele. Eu aveam circa 70km/h, pe pilot automat, si reflexul mi-a dictat sa virez brusc inainte de a frana. Miscarea de evitare a fost brutala, rezultand ridicarea a doua roti de pe carosabil. Revenirea pe traictorie si punerea pe patru roti a fost si ea agresiva pentru ca din fata veneau masini. Sa nu credeti ca cele doua roti s-au ridicat cine stie ce, dar s-a simtit. Oricum, si eu ma enumaram printre cei care aveau indoieli in privinta stabilitatii, dar situatia descrisa mai sus m-a facut sa-mi revizuiesc opinia. La urma urmei nu poti modifica legile fizicii, dar se pare ca suspensia stie sa contracareze garda la sol si inaltimea masinii. Unii mi-au zis ca are suspensia prea tare dar mie nu mi se pare. Mergeti cu un Hyundai Accent si veti vedea ce inseamna o suspensie nemiloasa cu vertebrele. Suspensia da la 307 este chiar pe placul meu pentru ca-mi "spune" pe unde "calca" rotile. Garda la sol poate mi-ar fi placut sa fie mai mica, dar probabil ca asa cum este acum e numai buna pentru craterile din Romania.

Don Juan de Husi

Are un balans care nu-im place deloc...si care nu era la 206...parerea mea !  (ar fi trebuit sa fie si mai joasa,ca deh...e prea mult loc deasupra capului)
Doamne,vino Doamne... sa vezi ce-a mai ramas din oameni...

Radon

Citat din: bunicutza din Februarie 17, 2007, 12:22:52 P.M.
..............,ca deh...e prea mult loc deasupra capului)
Bhey, tie ti se balangane capu' de prea mult loc ! De aia ai impresia ca are balans !  ;) ;) hehehehe

Tudor@prea

sta bine, de nota 7,5-8 din 10 maxim! Am jante de 15 cu 195; banuiesc ca alea de 16 cu 205 contribuie mai bine la stabilitate.

buhaivictor

205/50/17
hai sa nu zic 10 dar 9.5 tot ii dai...efectiv e lipita de drum...am luat curbe super tare la viteza mare si pe langa faptul ca nu mi-a fost frica deloc, si a virat perfect, pana acum nici nu mi-a intrat niciodata ESP...apropo se aprinde acelasi martor de bord ca si la ASR?

Kman

Da martorul de ESP e comun cu cel de ASR

sorin-307sw

salut
sw-ul meu pe la 120-130 km/h are o trepidatie sesizabila la nivelul volanului.Adica volanul incepe sa se miste si nu stiu care ar fi cauza.
Are cineva o idee?
MERSI

nolo

cauciucurile, jantele... du-o la o echilibrare, vezi care e treaba.
avocatul diavolului

nolo

nota zece pentru stabilitatea pe serpentine (inca o data). de fiecare data cind am ocazia si acceptul copilotului (soatza), ma dau pe serpentine. o sa fac si un topic separat cu zone bune de dat.
avocatul diavolului

iMAGiNE

Am testat si eu involuntar stabilitatea in urma cu ceva timp... era noapte, am intrat intr-o depasire a unei masini din fata, aveam vreo 100km/h, in depasire, cand la maxim 50m in fata pe mijlocul benzii vad un biciclist, fara lumini, fara vesta, fara nimic... daca nu se dadea repede pe marginea drumului il luam din plin. Norocul meu a fost ca trecusem de masina pe care intentionam sa o depasesc si am putut trage dreapta brusc... pur si simplu am zburat de pe o banda pe cealalta... fara scartait de cauciuc sau alte chestii... nota 10 pentru 307!
Peugeot - The drive of your life!

Vix

Corect, e foarte stabila si daca mergi in limitele legale chiar n-ai probleme. Am mers de curand pe un drum denivelat rau de tot. Acelasi drum cu un Logan mi-a dizlocat coloana si nu mergea mosu' nici prea rpd (vreo 90). Cu 307 am facut acelasi drum intr-un comfort remarcabil si cu 110km/h....n-am ce comenta...sta lipita de sosea. 307 1.6 roti de 15