Consum benzina 206 sedan?

Creat de Mia, Aprilie 06, 2008, 08:34:58 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

a_mic

@vladboy: regret eroarea! Abia acum vad ca ai benzinar. Vina mea! In acest caz, se mai schimba datele problemei: fluiditate, densitate, cifra octanica...parametri ce pot diferi consistent de la un livrangiu la altul.
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Mia

Tot nu ma pot obisnui cu consumul urban 11% mi se pare enorm. Am facut de 3 ori proba plin pe plin. La ultimul plin am facut 300 km urban si 300 extra( aici pare  bun consumul, desi nu am facut proba), asta pana s-a aprins becul de avertizare, asta presupune o medie de aprox 7.5%.
Nu va suparati dar nu vreau masina care consuma asa mult!

turbojack

Pentru BN,consum de 11% pentru un 1.4i mi se pare mare.
Exista mai multe variante:
1.Se circula in special pe distante scurte de cativa kilometri cu motorul rece
2.Se circula cu motorul extrem de turat (frecvent 5-6000 rpm)
3.Se circula cu motorul subturat (1500-2000 rpm) in trepte superioare de viteza cu dese apasari la podea a pedalei de acceleratie,fara a retrograda treapta de viteza.
4.Defect de senzori motor (senzor temperatura,debitmetru,sonde lambda).
Orientativ,al meu motor de 1.6 GTI (de conceptie sport) vechi de 20 de ani ,consuma 10-11% in regim urban de Cluj.

asterisc

Reality is for those who can't face Science Fiction

AIR

#19
Masina de care e vorba aici e f noua nu cred sa fi ajuns nici la 3500km.Deci e consum in rodaj din cate stiu :blushing:.Posibil sa gresesc.
A mea are 23400 km, si de abia acum incepe la drum lung sa se apropie de un consum mai normal pt stilul meu de mers :blush: :001_rolleyes:
4.9-5.3, dar e loc si de mai bine!
Dupa ce trece de 10 000km-15 000km mai stam de vorba!Probabil ca va cobora in jur de 9.8-10.3!
Toata stima!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Mia

Asa e, are abia 1500km.
Eu ma stradui sa conduc bine si sa fiu finuta cu ea, la inceput am fost chiar prea finuta.

Pt turbojak: ai dreptate in ce zici dar.....sa schimbi la 5-6000 ar insemna sa mergi cu muzica la maxim si sa nu simti deloc masina, da si sa nu vezi niciodata bordul, dar e posibil e drept.
Distante scurte cu motorul rece mai fac, normal. Acum la 2000de ture cam merg, desi schimb pana in 3000 chiar usor sub. Bine dar ce turatie ar trebui sa am in mers? turat nu, subturat nu...totusi (de ce ti se pare 2000subturat) ?

Multumesc tuturor de raspunsuri.

asterisc

Depinde de treapta de viteza.
In treapta a 2-a, 2000rpm e acceptabil, atat timp cat nu urmeaza o apasare la podea a acceleratiei. In treapta a 5-a, la 2000rpm daca apesi pedala mai brusc, incepe sa tremure toata masina.

Ideal este sa schimbi in jurul cuplului maxim, putin sub. Eu am acelasi motor de 1.4e, 75cp, si in mod regulat schimb la 3000rpm, sau putin mai jos cand motorul este rece: 2500-2700. Dupa ce apa sta la 90 de grade, si daca vrei sa mergi mai sportiv o poti duce in 4000rpm fara sa simti ca ai alerga-o. In cazuri extreme, stie de 5000-6000rpm.

Sincer, la drumuri prin oras nu vad sensul sa o turezi mai mult de 3500-4000rpm (bineinteles, pentru mers normal, nu liniute la semafor).
In afara iarasi nu vad sensul turatiilor mai sus de 4000rpm, decat strict la depasiri mai stranse.

Singura exceptie pentru mine o fac drumurile virajate, unde de obicei o tin in 4700, accelerari pana in 5000-5500, si frana de motor in curbe pana in 3000-3500. Rareori ating pedala de frana pe astfel de drumuri, exceptie cand ma intersectez cu alte masini.
Reality is for those who can't face Science Fiction

Adipo

@asterisc, cam cat ai consumul in conditiile date de tine (drumuri virajate, cu pante, 4000rpm)?

In alta ordine de idei, la mine cam dupa 5000km a inceput sa scada consumul cu aproximativ 0.5L (adica bate spre 9.00-9.50 L/100km / plin/plin/numai urban).
Am pus un afisaj pentru calculatorul de bord pe masina si am vazut ca in ultimii 7500km (adica de cand am masina doar atat am mers cu ea) am consumul mediu de 8.5L si viteza medie parca 28km/h.
Eu unul sunt multumit, in conditiile in care merg peste 70% din km urban.
...Si apoi ce consum mediu urban doriti voi daca constructorul da pentru motorul asta 8.4L/100km pentru 206hatch si 8.9 pentru Sedan (iar asta inseamna conditii ideale, fara aer conditionat, masina goala, etc).

@Mia cum mai este la tine, incepe sa mai scada putin?!
Membru cu Portbagaj! :)

asterisc

Nu am calculator de bord si consumul este mai mult estimat, neverificat cu metoda plin-plin ci doar prin calcule lunare gen: 3.000.000 pe bezina lunar, facut 'vreo' XX km, sau scazut x liniute pe afisaj si facuti 'xx' km.

Urban ia 8 - 9, dar fac drumuri scurte dimineata si seara (4.5km pana la servici) - motorul neapucand sa se incalzeasca, putin fatait prin trafic la orele
de varf.
In drumurile saptamanale Cj - BN, ia in jur de 5% (aproape o liniuta, putin sub, pe indicatorul de benzina la un drum de aproximativ 120km) la mers linistit, sau cam o liniuta jumatate daca o calc mai tare (mers relativ relaxat dar depasiri mai multe, frane si accelerari mai dese).
Pe drumurile virajate am observat un consum in jur de 15-16, calculat mai demult matematic, dar tinand cont de ce arata indicatorul pentru benzina, deci nu prin metoda plin-plin.

Nu m-a deranjat niciodata consumul obtinut de mine si sunt constient ca masina consuma cat o calc. Am obtinut consumuri sub 5, am obtinut consumuri peste 20, dar asa ca exceptii.
Pe cartodrom am obtinut peste 20 consum, mers preponderent cu a 2-a, 5000-6000rpm.
Reality is for those who can't face Science Fiction

Mia

Dupa penultima alimentare daca ar fi sa ma iau dupa raportul km/indicatorul de benzina sau poate / cantitatea de benzina(alimentez cand se aprinde becul de avertizare) ar insemna ca am ajuns la 10% exclusiv urban.
Nu ar fi  foarte rau dar indicatorul meu de benzina e "varza" adica merge cum vrea el (si nu e prima data cand observ asta). Concret, ieri la amiaz tocmai s-a aprins becul de avertizare, opresc la o benzinarie din drum, pun 5l ca nu stateam bine cu bugetul, zicand ca pana maine, pt cel mult 30-35km imi ajung si crezi ca indicatorul s-a stins ca i-am dat 5l (desi tocmai se aprinsese becul)?, am inturnat inapoi ca prostul si am intrebat  baietii "voi aveti benzina in pompa"?, bun opresc in a doua benzinarie (ca sunt la 500m) si mai pun 5 l si crezi ca am iesit de pe rosu? nu ca nu s-a clintit acul, dar a coborat de tot in jos(evident ca azi mi-am facut cele 2 drumuri obisnuite).
Sunt curioasa maine cand fac plinul cum v-a fi si mai ales cati litri vor intra(cel mai mult au intrat 47 si nu eram chiar pe rosu)

marius.v

Trebuie mers neaparat si schimbata sonda din rezervor.
Pe garantie, of course.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

mjustin

Subiectul a mai fost dezbatut. Este caracteristic la peugeot. Daca pui cate putin computerul nu simte si se decalibreaza indicatorul de carburant. Incercati sa faceti plinul si problema se va rezolva.

PS Aceeasi situatie am patit-o si eu numai ca eu am incercat sa completez dupa putini km si cu toate ca acei putini km erau cca 80 nici nu a simtit ca am completat cu inca 3-4 litri.
Gata cu  :offtopic:, trebuie sa revenim la tema cu consumul de benzina!

Mia

Da, sa revenim la consumul de benzina.
M-am enervat ca si la exterior am un consum zic eu mare 7 chiar 7.5% cu ac(mai rar am atins 100km/h) si am dus-o in service. Aici au constatat (pe un laptop) ca are un consum mediu de 8.6 si 7 pe exterior. Zic ei ca e normal sa consume mai mult decat se da in carte deoarece acel consum e facut la conditii ideale de drum pe cand realitatea... si mai zic ca nu am un consum mare  :cursing:
Va intreb pe voi: cat ar putea fi ca sa fie mare? la un motor de 1.4l si fara excese. Totusi cunosc multe masini (printre care si vechea mea masina) care se apropie de consumul din carte, ce astea circula in alte conditii de trafic?
In rest cica toate functioneaza in parametrii normali.
Urban am ramas tot la 11%.

dadu

Si mie mi se pare cam mult 7 in extra. Nu nerealizabil dar cam mult.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

mjustin

Eu scot consum extra de 7litri/100km dar alergata serios. Mergand la consum extraurban am scos si 5l/100km. Deci se poate.