207 vs. 147

Creat de turbojack, Februarie 16, 2007, 11:40:07 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

SportWagon

Multumesc Val S ca imi sustii precizarea ca 207 si 147 sint mai degraba din clase diferite.
In plus au si filozofii diferite cum s-a spus mai mult.
147 e o sportiva cu pretentii de premium in clasa compacta vizind direct BMW seria 1, la limita seria 3 coupe.
207 este o compacta cu vocatie mai "de familie".

La momentul aparitiei ei, 147 o consideram cea mai frumoasa din clasa sa. A fost poate detronata, dar intr-un alt stil, de noul CIVIC, inedit cel putin daca nu neaparat frumos.
Interiorul este cu o puternica tenta sportiva.
La fel si comportamentul.
Am facut pe vremea aceea un drive test cu o amabila dna sau dra consilier de vinzari care dupa ce i-am spus ca am masina si ca nu ma intereseaza sa o cumpar decit sotiei in cazul in care cistig la loto potul cel mare, a acceptat cel mai lung drive test din cariera ei.
Am strabatut orasul si am parcurs niste serpentine unde am putut efectiv constata tinuta de drum sportiva a Alfei., fiindu-mi permise tot felul de manevre.
Chiar daca consola centrala, plansa de bord, asimetrica nu este chiar pe gustul meu liniile interiorului sint armomnioase si dinamice.
Exteriorul este in acelasi stil sportiv, hayonul mai vertical mi se pare mai potrivit decit cel de la 207 care este prea tesit.
Materialele dateaza acum putin pentru ca modelul nu e chiar recent dar nu sint desuete.
Imi amintesc parca ca sound-ul motorului era deosebit de placut.
Ofer consultanta in domeniul auto,