Peugeot 307 vs Golf V

Creat de Don Juan de Husi, Februarie 17, 2007, 03:55:18 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Don Juan de Husi

Peugeot 307 sau Golf V ? Ma refer aici si la raportul calitate/pret.

Eu am fost cu un Golfuletz care costa exact cat 307-le meu,si nu m-a impresioant deloc...avea tdi de 80sau 90 cp,nu mai tin minte bine,acceleratia mult mai lenta,inauntru era mai inghesuit.Ce as putea sa spun ca mi-a placut mai mult decat la pejo e faptul ca schimba mai frumos,mai ferm.Finisajele iar nu se ridica la inaltimea celor de la pejo.... si spun asta cat de obiectiv pot:)    Poate o rezista motoru cu brio si la 300 000 km,dar degeaba...:)

Va rog postati aici argumentele voastre..
Doamne,vino Doamne... sa vezi ce-a mai ramas din oameni...

Vlad01

Si motorul lui sebi are vreo 180000km si functioneaza deci, se observa ca sunt destul de fiabile si 307-urile :P

Seby

ce pot sa zic...atat motorul HDI cat si cel TDI sunt 2 motoare care o sa tina si mai bine de 500.000km...toata problema e ca o sa cada alte piese de pe masina...am condus si TDI de 90HP dar se stii bunicutzo ca raspunde mai bine acceleratia...probabil din cauza prezentei intercooler-ului...interiorul la pejo parca e mai mare si mai luxos in schimb la golf e mai stramt si mai sportiv...si inca o chestie atat cutia in 5 trepte cat si cea in 6 de la TDI au fost parca intotdeauna mai nice ca si la pejo...parerea mea...
...face the future...

spanac

As vrea si eu cutia de la Golf 5. Imi place cum schimba si cat de natural intra in viteze.
Oricum la optiuni VW sta mult mai bine. Nu vreau sa amintesc aici de DSG...
Altfel interiorul imi da o senzatie de claustrofobie, nu ma simt la fel de bine ca in 307.
In Peugeot am parbrizul foarte mare si bordul indepartat, e altceva. Aleg frantuzoaica
PS. Golf 5 GTI nu se pune pentru ca daca intra in calcul aleg VW :D

marius.v

Citat din: Seby din Februarie 17, 2007, 08:46:53 P.M.
ce pot sa zic...atat motorul HDI cat si cel TDI sunt 2 motoare care o sa tina si mai bine de 500.000km...toata problema e ca o sa cada alte piese de pe masina...am condus si TDI de 90HP dar se stii bunicutzo ca raspunde mai bine acceleratia...probabil din cauza prezentei intercooler-ului...interiorul la pejo parca e mai mare si mai luxos in schimb la golf e mai stramt si mai sportiv...si inca o chestie atat cutia in 5 trepte cat si cea in 6 de la TDI au fost parca intotdeauna mai nice ca si la pejo...parerea mea...
Seby, am un prieten din Cluj cu golf V nou, cu motor 1.9 TDI de 130 Cp.
Sofer vechi.
Cand a dat o tura cu Azzurykka mea, de 110 cai, a spus ca VW are halucinatii cand spune ca motorul lui are 130 cai.
Serios!
O sa te iau la o tura cu masinuta mea pe Feleac in sus, sa vad ce zici dupa aia.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

Seby

@marius.v...s-a facut...abia astep  :D ;) ;D
...face the future...

Gabriel

Pentru mine e clar; nu pot fi obiectiv. De departe aleg un 307 pentru ca Golful are un design prea clasic, sters chiar, un interior prea corect si o imagine de marca ce mie nu-mi convine. Daca iti iei Golf vei fi privit ca si cum nu ai avea bani de Passat. Daca te duci in orice targ de masini sh, vei vedea ca Passat e vandut ca un VW iar Goful ca un Golf.

mihai.g

La un test mai vechi din AMS intre 307, golf si megane din cate stiu, castigator a iesit 307. ;D
Quicker and quicker

dorin206

Citat din: marius.v din Februarie 18, 2007, 10:56:35 A.M.
Citat din: Seby din Februarie 17, 2007, 08:46:53 P.M.
ce pot sa zic...atat motorul HDI cat si cel TDI sunt 2 motoare care o sa tina si mai bine de 500.000km...toata problema e ca o sa cada alte piese de pe masina...am condus si TDI de 90HP dar se stii bunicutzo ca raspunde mai bine acceleratia...probabil din cauza prezentei intercooler-ului...interiorul la pejo parca e mai mare si mai luxos in schimb la golf e mai stramt si mai sportiv...si inca o chestie atat cutia in 5 trepte cat si cea in 6 de la TDI au fost parca intotdeauna mai nice ca si la pejo...parerea mea...
Seby, am un prieten din Cluj cu golf V nou, cu motor 1.9 TDI de 130 Cp.
Sofer vechi.
Cand a dat o tura cu Azzurykka mea, de 110 cai, a spus ca VW are halucinatii cand spune ca motorul lui are 130 cai.
Serios!
O sa te iau la o tura cu masinuta mea pe Feleac in sus, sa vad ce zici dupa aia.
din cate stiu eu golf 5  are 2 motorizari tdi :1,9 105CP si 2.0 140CP

cristic

#9
Poate 1.9TDI 130CP pe G5 ala era un motor cipuit. In rest astea sunt motorizarile disponibile pentru Golf5 Diesel:


  • 2.0 SDI 75CP
  • 1.9 TDI 90CP
  • 1.9 TDI 105CP
  • 2.0 TDI 140CP
  • 2.0 TDI 170CP

Cloud no.75

esti sigur ? sdi stiu ca nu se mai pune decat pe Caddy iar cel de 90 l-au scos...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Vlad01

SDI nu cred ca se pune pe Golf V, din cate stiu se pune pe fabia, nici pe polo nu sunt sigur daca se mai pune. Si tdi-ul de 90 la fel, ultima tura cu motoare din astea a fost bora, erau pe la 15.000 eur inainte sa se scoata din productie.

turbojack

Citat din: spanac din Februarie 17, 2007, 09:38:49 P.M.
Golf 5 GTI nu se pune pentru ca daca intra in calcul aleg VW :D


Ca tot s-a redeschis acest topic...in februarie nu se stia ca va aparea pe piata 207 RC cu 2.0 THP,in fata caruia nu cred ca are ce cauta Golf GTI,chiar daca va avea 4motion,care oricum nu valoreaza prea mult.Anul trecut am probat un G IV GTI cu 4motion si nu m-a impresionat deloc,poate si pentru ca inainte facusem o tura cu un HF Evolutione   :001_tt1:.Atit la versiunea IV cit si V ,la variantele de top au adus luxul din Passat in strimtoreala de Golf,poate si de aici unii au senzatia de claustrofobie.
Singurul punct absolut notabil la Golf este cutia de viteza indiferent de varianta,poate fi manevrata "uns",e de-a dreptul minunata comparativ cu oricare de la Peugeot,care mai degraba imi aduce aminte de batrinele Dacii.  :crying:

Cloud no.75

@turbo: aha cata dreptate ai....chestia cu cutiile de viteze e de-a dreptul revoltatoare. Fara sa fiu subiectiv, dar 206 are una din cele mai bune cutii manuale de la Peugeot, iar cea mai proasta cred ca e la 407...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




cristic

Trebuie sa recunosc, ca nu sunt nici eu foarte incantat de cutia de la 307-le meu. Golf-uri am candus doua pana acum si ambele aveau cutii manuale mai precise/rafinate. Dpdv tehnic zic ca Golf-ul este mai  avansant, dar tot 307-le arata mai bine. Bine ca avem de unde alege.

Cat despre motoarele diesel disponibile sunt convins (chiar le-am vazut cum le incarcau in trenuri) ca exista si SDI si TDI de 90 CP pe Golf5. Va indemn sa folositi configuratorul de pe site-ul lor, chiar si cel din Germania care mai tot timpul actual, sa va convingeti.