Viteza maxima in 206

Creat de Ovidiu, Februarie 18, 2007, 03:05:05 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei

Corectez si prin semnatura.

Chiar sunt curios acum care ar fi diferentele pe care le-as percepe daca m-as sui intr-un 1.4 HDI. Cand am facut eu test drive-uri, bineinteles ca nu aveau nicaieri masian cu motor de 1.6, si am mers cu 1.4HDI, si mi s-a parut foarte ok - ce e drept atunci veneam de pe un oltcit cu care aveam cam 3000 KM...

Am mai mers cu un Clio, 1.5 dCi, cu care mai merg din cand in cand si acum - si pentru oras mi se pare mai interesant decat 206-le meu... E parca mai elastic in raspuns... nu stiu ce sa zic, inca nu am suficienta experienta ca sa sesizez cine stie ce diferente intre masini.



Andrei

Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

mjustin

mai mult de 170 nu avrut sa urce si nici nu am mai incercat cu leutul din dotare

andrei

Iar am mers pe A1, si iar am ajus spre 160+.
O singura data am urcat la ~3700 RPM, un pic de tot inaintea semnului.

Imi pare rau de tot ca nu tin minte cifrele exacte, cat timp conduceam retinusem niste perechi de genul

130 KMph ==> 3000-3100 rpm... Dar nu mai stiu exact. Data viitoare o sa incerc sa notez pe ceva. Oricum, am avut impresia ca la 130-140 KMph se simte cel mai in largul lui motorul. Mi-a mai zis cineva ca la masinile care au pe bord turometru separat (nu e incadrat sau semi-incadrat cu vitezometrul) turatia optima este cand acul este la verticala. La Peugeot 206 pare sa se potriveasca teoria - la mine sunt 3000 rpm pe verticala cadranului.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Don Juan de Husi

Vezi sa nu le notezi in timp ce conduci cu viteza respectiva :))
Doamne,vino Doamne... sa vezi ce-a mai ramas din oameni...

andrei

 :police: Nu merg in afara orasului decat in concedii, deci are cine sa noteze, ca nu merg singur. :P
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

theprince

Ai noroc ! Pe mine m-ar nota nevasta pe lista "de batut azi", daca as merge cu viteza cand sunt cu ea. :)

cristic

Citat din: andrei din Mai 21, 2007, 05:48:35 P.M.
Mi-a mai zis cineva ca la masinile care au pe bord turometru separat (nu e incadrat sau semi-incadrat cu vitezometrul) turatia optima este cand acul este la verticala. La Peugeot 206 pare sa se potriveasca teoria - la mine sunt 3000 rpm pe verticala cadranului.

Respectivul, cu acul, pe verticala a gresit... ;)

andrei

Da, si mie mi se parea o remarca mult prea generala ca sa se potriveasca la orice masina.... Oricum, teorii sunt multe.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

mjustin

stiam si eu acea vorba ca masina are un consum optim atunci cand e acul vitezometrului perpendicular pe sol dar nu cred ca e si valabila

andrei

Nu stiu daca era vorba neaparat de consum, cat despre o turatie la care se simte cel mai bine motorul. Probaibl ca daca mergi foarte subturat consuma si mai putin.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Radon

nici vorba sa consume mai putin daca mergi subturat ! consuma mai mult ! verificata de mine !

lordraven

am o bubulina cu nici 1 an de la fabricatie, 14000 km la bord si care doar de proba a ajuns la 185 km/h. cat despre ce spun ceilalti de depasirea pragului de 4000 de ture nu stiu cat de greu este acest lucru, avand in vedere ca de la 155 in sus sari lejer de 4000 de ture, cel putin bubu meu asta face

rara

Probabil de ce e pe benzina... Poate ne spui motorizarea, ceilalti au diesel.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

edy 1.6sx

206 - 1600cmc/ 109CP - saptamana trecuta am prins 190  km/h, si mai aveam rezerve sub pedala.

Cloud no.75

ar trebui sa ajungi cu acul putin peste 200....la mine atat a mers...

cat despre rezerve sub pedala la 190....sincer de la 180 in sus urca destul de plafonat, motorul nu se tureaza peste 5500 in 5...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."