Indicator nivel carburant

Creat de mada69, Iulie 01, 2008, 09:48:27 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mada69

Ac indicator la zero cu beculet aprins (206-sw). Pus benzina (20l) iar acul a ramas tot jos. Dupa doua zile si-a revenit. Se repeta faza de mai sus si merg la service (Trendo) unde imi spun ca trebuie schimbata pompa de benzina deoarece e defecta sonda litrometrica. Insist si imi fac o curatare si calibrare sonda litrometrica si a mers. Acum din nou acul la zero, bec aprins. Pun 30 litri. Nimic. Au trecut 3 zile (mers aprox.100 km). Nimc. Acul e tot jos. Ce pot sa fac? Multumesc!

mjustin

Ai deja solutia data de cei de la TRENDO, sonda litrometica care ...s-a cam dus.
Incercati sa faceti plinul si nu doar alimentare cu 20 litri. E cunoscut faptul ca de aici provin erorile acestui indicator.

mada69

#2
Multumesc! Nu se poate schimba doar sonda? Pompa cu totul la ei e 650 lei fara tva si manopera!

mjustin

Ar mai fi o solutie(pe care nu o prea agreez si nici recomand) sa cauti la dezmembrari. Cred ca ceva nou, garantat isi va face treaba cu siguranta. Neamtul are o vorba: "sunt prea sarac sa-mi permit un lucru ieftin". Daca gasesti o sonda/pompa SH ieftina, care functioneaza bine doar o perioada scurta ce faci? Pui alta noua pe care sa te bazezi si...iesi mai scump. 

turbojack

S-a nai dezbatut problema si pentru 307 legata de indicatorul de benzina.