New Ibiza vs. 207

Creat de turbojack, Iulie 18, 2008, 05:15:13 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

turbojack

Noul model Ibiza se anunta un competitor pentru 207.Ramane de vazut cursul pietei.










Vlad01

E ok, imi place cum arata. Nu stiu de ce am impresia ca toti invinuiau Peugeot-ul pentru blocuri optice prea mari, si acum majoritatea marcilor se indreapta in directia asta...blocuri optice un pic prelungite spre aripa.

Gabriel

Ibiza arata bine din fata, din spate mai putin. Cred ca voi fi dezamagit de plasticele de la interior. Volanul are un design stupid.

LE De ce naiba nu au vopsit oglinzile!!!?

turbojack

Fotografiile sunt facute cu un model din gama "de la",cu abia 5 km la bord...cu proxima ocazie ,caut si versiunea "pana la".In privinta plasticelor,aveti dreptate,dar este caracteristica tuturor modelelor "low cost".

T.rac3Er

#4
Preturi, alea...pt un vs cum trebuie trebuie sa punem si ceva motorizari, echipari.

coyote

Nu vreau sa par carcotash, dar stilul Ibizei nu are nici cap nici coada. Linii puse aiurea, multa tabla si suprafata vitrata mica... Nu stiu, poate am imbatranit eu, dar masina asta mi se pare mai urata decat BMW Seria 1.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

Radon

Total de acord cu coyotu. De ieri ma tot uit la fotografii si incerc sa gasesc macar un motiv pentru care mi-as lua masina asta. Am amanat momentul in care sa-mi dau cu parerea, am zis sa-mi mai iau ceva timp s-o privesc. Degeaba. Si chestia e ca la Seat intotdeauna am vazut cate ceva care mi-as fi doriat sa am la masina mea, chestii mici, dar de efect, insa per ansamblu niciodata nu mi-as fi luat Seat. Indiferent de care.
Si in a doua fotografie, cea din profil, parca e noua Fabia...

marius.v

#7
La felul cum arata, sincer, 207-le nu are nici o emotie.
N-are cap, n-are coada, n-are stil, nu-mi place deloc.
O pun la categoria urata cu spume.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

Gabriel

Urat cu spume e Clio 3, asta mai are cate ceva care sa-ti atraga atentia. Teoretic imi place fata, pser sa nu ma dezamageasca in realitate. Interesant e ca exista optiunea de a o cumpara cu DSG.

T.rac3Er

Parca si PSA va avea DSG...daca ar avea si TSI ar fi excelent :001_tt1:

Vlad01

Am vazut azi Ibiza live. Mie mi se pare frumusica, dar clar gusturile nu se discuta :001_smile:

tnt

Mie inafara de bara fata si blocurile optice spate nu imi place nimic la masina asta. Forma farurilor este ok, dar aranjamentul din interior e praf. Volanul urat tare. Gurile de aerisire de pe bord parca sunt luate de la un logan, si senzatia de prea mult plastic ieftin la interior. Bine ca nu are bandouri de protectie ca daca si alea mai erau negre ca oglinzile si manerele de la usi era No.1 in topul celor mai urate masini. Asa ca dupa parerea mea.. 207-le, cel putin la capitolul design poate sta linistit. Sa vedem preturile si motorizari.

rara

Sincer, am vazut pozele, am analizat studiat. Multe pareri aici din cele mai diverse. Pentru mine masina asta nu comunica nimic. Nici emotie, nici sportivitate, nici brand serios, nici lux.
Pare a fi facuta doar pentru a scoate un produs pe piata. Poate va fi ieftina, poate chiar si buna. Dar repet nu imi comunica nimic.
Peugeot 207 comunica emotie, stil, lifestyle. E ceea ce il face diferit de concurenta. Renault Clio e foarte placut, dupa parerea mea ca design, totdeauna cand il vad ma gandesc la Franta, are ceva al lui. Nu stiu ce dar comunica ceva clientului. Dar Seatul asta e chiar anost, si asa cum zicea si Radon, totodeauna am vazut ceva ce imi place la Seat. Se pare ca firma asta calca cu pasi repezi spre acelasi loc din care incearca sa iasa si VW. Design rigid. Ma uitam zilele trecute si la VW CC sau cum s-o fi chemand. Se vede clar exercitiul greu de design pe care l-au facut. Dar comunicarea emotiei catre client mai are drum lung in ograda VW grup.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

a_mic

Se simte cumetria cu VW fie si numai privind bordul. Am si eu o nedumerire: Viorele tata, aia au uitat sa puna capacul la cutia de sigurante? Sau fiind entry-level asta intra la "optionale"? Scuze de off... :001_smile:
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

turbojack

Citat din: a_mic din Iulie 28, 2008, 11:32:31 A.M.
.... au uitat sa puna capacul la cutia de sigurante?....
Masina avea 5km la bord,iar scaunele aveau inca husele de plastic,masina inca nepregatita pentru livrare.
Ulterior am facut o tura cu ea,insa nu am impresii complete pana nu incerc mai multe motorizari.
Singura impresie absolut negativa este legata de calitatea plasticelor din habitaclu.O asemenea stare am avut doar intr-un C3 ,cu plasticul acela zgruntzuros oribil.
Caut si o versiune "full" pentru comparatii.