307 second vs Citroen C5 second

Creat de alinnoaghiu, Decembrie 16, 2008, 04:51:08 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

UN SFAT VA ROG FRUMOS

C5
5 (50%)
307
5 (50%)

Numărul total de membrii care au votat: 0

alinnoaghiu

Sunt undeva in Spania in cautarea unei masini si am gasit un 307 alb, e cam full, masina e din 2002 HDI 90 CP(sau unul pe benzina din 2001 cu 110 CP Sport) si un Citroen C5 si asta full cu xenon, etc. Stiu ca sunt clase diferite dar sincer, va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Ce sa iau? Am inteles ca motoarele sunt cam aceleasi, e adevarat? Care ar fi diferenta? Cei care sunt posesori de 307, cum sunt? Cat costa intretinerea? Care este comportamentul la drum? Ce e de ales, bezina sau motorina?
Va multumesc anticipat!

Vlad01 edit: Nu stau acum sa iti corectez tot postul, dar te rog scrie fara CAPS LOCK. E ca si cum ai urla la noi. Multumesc. Pentru mai multe detalii ai regulamentul la dispozitie.

Vlad01

#1
Depinde de ce ai nevoie. Despre motorul cu volanta simpla 2.0 HDi 90CP se stie ca e foarte fiabil, 1.6 benzina 110CP, iarasi nu stiu sa fie vreo problema cu el. Multi factori intra aici, depinde cat circuli cu masina (asta pt diesel vs benzina), de ce capacitate de incarcare ai nevoie (sedan vs hatcback). Asta numai tu decizi. Doar ca Citroenul s-ar putea sa aiba suspensie Hydractive, ceea ce nu e tocmai culmea fiabilitatii.

Iar, ceva strict subiectiv (de care nu trebuie sa tii neaparat cont), mie nu imi place nici designul exterior nici cel interior la C5-ul dinainte de facelift, dar asta e doar o parere personala.

costin_dsm12

#2
Dupa o editare de ma dor ochii, pot sa spun ca am votat Peugeot 307.

Acum sa trecem la rezolvarea problemei.
1. La 307 intretinerea va fi mult mai ieftina decat la C5. Reviziile te vor ajunge undeva intre sumele de 450 si 1100 RON, in functie de tipul de revizie pe care il faci.
2. Grupul PSA(Peugeot & Citroen) sunt recunoscuti pentru motorizarile diesel(HDI), prin urmare te sfatui sa mergi pe motorizarea HDI care echipeaza masinile Peugeot si Citroen.
3. Alegerea trebuie sa o faci in functie de destinatia masinii. Daca ai nevoie de spatiu foarte mult te sfatui sa te indrepti catre Citroen C5, dar daca ai nevoie de un spatiu doar pentru pasageri si bagajele lor, te sfatui sa mergi pe Peugeot 307.
4. Inainte de a cumpara masina trebuie sa o verifici in amanunt. Alege un service Peugeot/Citroen si mergi sa-i faca masinii o verificare de rampa si o testare cu PPS-ul.

Ar fi foarte multe de spus si discutat inainte de a cumpara o masina, dar avand in vedere ca tu esti deja acolo... nu prea putem sa te ajutam foarte mult.

Spor la cautat si sa ai bafta de o masina buna.
206 HDi, Nature will remember.

Col


sw tm

Eu am un 2.0hd din 2004 si 105000km
Schimbat (era sa uit litera mare de la inceput  :001_tt2:) suporti de capac la greu, filtre si tot ce trebuie la revizii, ambreiaj...
Ala de la urma cred ca nu prea are legatura cu motorul ci cu posesorul si mai ales cu traficul din orase.
Motor bun in concluzie, puturos la greu ( e drept sw-ul are cam 1.5tone ) dar dupa remapare...oricum asta incepe sa fie off topic.
Acum eu am auzit un zvon ca ar fi fost ceva probleme cu hdi-urile de dinainte de 2002 dar se poate sa fie doar un zvon. De fapt sigur e un zvon pentru informatia a venit de la cineva care aflase de la altcineva, etc
Ce nu ne-ai spus totusi:
Din ce an e C5-ul?