Main Menu

FM Transmitter

Creat de Radon, Februarie 23, 2007, 11:24:21 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

theprince

Am si eu un astfel de transmitator (no name), cred ca de vreun an de zile, dar nu am fost incantat de el. Zace si acum prin torpedo.  :001_smile:

sebaa

Pana la urma exista vreo solutie la aceasta problema?
Eu am casetofon la 406-le meu si folosesc un adaptor pentru mp3 player, doar ca eu am ipod shuffle si tine bateria doar vreo 3-4 ore, si nu am cum sa il incarc in masina. Caut o solutie mai ieftina sa ascult muzica in masina, si nu vreau sa pun cd-player pentru ca am comenzi pe volan pentru instalatia audio si e pacat de ele.

tnt

Ipod-ul nu poate fi incarcat usb? Sunt niste triple auto pentru priza de la bricheta care au si mufa usb.

GXG

Eu mi-am luat un FM transmitter Philips de la orange special pt ipod-iphone si sunt destul de multumit (si incarca) si e destul de bun calitativ, usor de utilizat si transmite multumitor.

BTW... am un fm-transmitter d-ala chinezesc cu usb slot pt stick si cablu pt conectat la un player. Destul de bunicel as putea spune. Il dau moca, dar cam greu de livrarea, ca nu prea reusesc sa ajung pe la nici un fel de intalniri. Totusi, daca il vrea cineva, in Bucuresti ne putem intalni undeva/candva sa i-l dau.
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

Radon

L-as lua io, din pacate nu prea ajung prin Bucuresti... :( Nu stiu cum putem face. Ma gandesc. Eu voi trece prin bucuresti vineri spre sambata noaptea. Stai linistit, nu te pun sa te scoli la ore mici pt mine. Poate rog pe cineva sa va intalniti si il iau eu apoi de la respectivul.

GXG

S-ar putea sa ai noroc. Weekendul asta stau si eu acasa si poate ne intalnim (daca nu o fi vre-un 5 dimineata). Acuma sper sa nu ti se para de doi lei si sa ma injuri. (eu nu prea l-am folosit, dar un tovaras care si-a luat odata cu mine, exact la fel, il foloseste zilnic)
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

Cosmin S

#21
Am luat unul de la Metro, acum un an, marca "Well", cu 45 de lei. Are intrare jack de 2,5 mm (mai inspirati erau cu 3,5 mm) si poate citi de pe stick-uri USB. Are si o memorie interna de 512MB.
Nu se preteaza la auditii de calitate. Influenteaza receptia chiar si conditiile meteo. Dar, pentru a asculta carti audio este OK.

Ma uitam pe net zilele trecute la un filmulet ce prezenta o modificare ("hack") pentru echipamentul Liquid FM de la Kensington (aici). Practic, se monteaza o antena monofilara ce imbunatateste foarte mult calitatea semnalului).

Avand in vedere ca si pretul echipamentului este sub 70 lei (la Domo, de ex. - model Kensington Liquid FM Plus 33408EU, prezentarea aici, existand si versiune cu RDS ce afiseaza pe ecranul radiolui titlul melodiei si artistul, poate va tenteaza.

PS: Exista si versiune pentru iPhone.

Cosmin S

Lovit de inspiratie, dupa ce am vazut filmuletul cu modificarea Liquid FM, m-am gandit sa-l desfac si pe-al meu (brand Well, luat de la Metro).
Placut surprins de ce-am gasit in el: plasticul de-afara ieftin nu ma ducea cu gandul la cine stie ce electronica, dar... m-am inselat!
Lucratura pare foarte ingrijita, iar componentele, de calitate. Exista doua PCB-uri suprapuse, prinse cu niste mici suruburi de carcasa. Dupa ce l-am demontat pe cel de deasupra (ce are si afisajul cu matrici LED), am ajuns la al doilea, care spre linistea mea avea in mod clar notatia "ANT" langa o conexiune.
Am procurat un fir litat, izolat, de aprox 1 m (unul din firele unui cablu telefonic dezafectat), am produs o gaura cu un ac inrosit in carcasa pentru a putea petrece noua antena si, dupa conectare / montare am ajuns la teste.
In masina, am petrecut firul pe dupa oglinda retrovizoare (Modulatorul FM se conecteaza in priza de bord de 12V). Acord pe canalul ales pe modulator si... CALITATE DRAMATIC IMBUNATATIA! Singura problema ar fi nivelul sonor, corectabil insa din receptorul auto. Am ridicat volumul foarte mult pentru a putea percepe fasaitul ce inainte era foarte iritant, indiferent de cat de mult ma straduiam sa reglez canalul.

Exista si limitari date de tehnologia folosita (modulare FM) - si ma gandesc aici la fasait, dar cu siguranta se pot obtine rezultate si mai bune daca la conectarea antenei se folosesc decapant si fludor (eu am folosit doar ce era in lipitura de pe PCB).

Daca va pasioneaza, spor la haking!

ksper

Salut,
Despre "Soundfly BT Ultimate Bluetooth" ce spuneti?
http://gadgetunivers.ro/produse.php?category_id=37&product_id=249

Merge pe 307?

Radon

Merge pe orice masina, important e sa aiba soclu de bricheta si radio. N-are nici o legatura cu modelul sau marca masinii.