Vlad01: 407 STCF 2.0 HDi FAP

Creat de Vlad01, Februarie 14, 2009, 11:08:53 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AIR

@Vlad : masina ta cea noua  trebuie dresata un pic sa cunoasca toata plaja de turatie a motorului si apoi o poti delecta cu ceva "delicatese", vad ca deja ai inceput cu un oloi nou si ceva filtre care sa ii mai "spele" un pic matele.
De ce o urci in ture cu motorul "race", las-o un pic sa isi faca un pic de curaj si apoi poti sa o tii si 5000rpm daca vrei dar nu cu motorul la 25 de grade celsius.
In alta ordine de idei, ai grija ce faci cu botul cel lung care poate lovi foarte usor asfaltul.VAd adeseori pe strada cum aproape "sterg asfaltul" dupa ce trec de unele linii de tramvai.
Un alt aspect cat eram la Peugeot (eurial ploiesti) au sosit 2 407/ 2,0 hdi 136cp cu suflantele "picate" aduse pe platforma.
Asa ca ai grija ce faci cu masina.Statistic vorbind e modelul peugeot cu cele mai multe probleme.
Eu iti doresc sa nu ai parte de nici o problema insa fii precaut si nu iti forta norocul.
Bucurate de ea acum cat merge bine.Mai tarziu iti doresc sa fie tot asa!
Toata stima
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Vlad01

Draga air, iti multumesc pentru sfaturi, dar acolo am facut-o doar pentru poza  :001_tongue:. Dupa cum se vede martorul de centura era aprins, iar la mine e aprins doar atat timp cat sta pe loc ;). Regimul meu de condus e exact cel aplicat la 307. Pana ce temperatura nu urca catre 80 de grade accelerez lin si nu depasesc 2400 rpm. Cand ajunge la bariera mentionata, n-o las sub 3000 rpm, accelerand mai brutal doar dupa 2000-2200rpm cand intra turbina pentru a nu o forta, mai ales ca are si FAP, si circul destul prin oras cu ea, o duc des si in 3500-4200rpm.
Cat despre probleme, sper sa nu am. Nici de 307 n-am auzit lucruri bune, si uite ca o tin de 3 ani aproape pe drumurile patriei si merge excelent  :clap:. Evident in regimul de condus specificat mai sus. Iti multumesc inca o data pentru bunavointa de care ai dat dovada  :001_smile:.

Vlad01

Am trecut de prima mie de km parcursa impreuna. Maine urmeaza sa o scot din acest frumos si aglomerat oras. Revin cu impresii despre comportamentul la drum intins ulterior  :001_smile:.

Vlad01

Am parcurs in jur de 170km, iar consumul mediu a fost de 5.8l/100km. Nu pot decat sa ma declar multumit  :001_tongue:!

claudiu,

      Lamuriti-ma si pe mine,de ce unele 407 au volanul in 3 spite si altele in 4? Care este diferenta dintre cele cu 4 si cele cu 3 spite?
       Variaza cumva in functie de anul de fabricatie,dotari etc?

Vlad01

Cel in 3 spite sunt in echiparea ST Sport (care din cate stiu nu mai este) si Premium. Cel cu 4 spite echipeaza ST Executive si ST Comfort (dupa cunostintele mele, dar mai sunt si exceptii).

Vlad01

Revin cu niste poze. Leutul are ~15500km si merge in continuare bine  :001_smile:. I-am mai tras niste cadre  :blush: (poate c-am exagerat putin...cu numarul lor, dar nu m-am putut abtine  :biggrin:):





costin_dsm12

206 HDi, Nature will remember.

adrian 26

Bravo vlad de achizitie.Si eu am achizitionat un 407 doar ca al meu e sw.Sunt super multumit de el.Consumul in oras e un pic problematic,dar m-am obisnuit cu el.Sa o folosesti sanatos si fara incidente.
Ce nu te omoara,te face mai puternic...

Vlad01

-Merci costin, tare as vrea sa facem odata o nationala sa-mi fac o galerie foto cu leuti  :001_tt2:
-Merci adriane. Sa ai si tu noroc de ea sa te poarte fara probleme. In oras am intre 9.5 si 9.8l/100km media.

Vlad01

Am mers sa caut zone pentru fotografie auto, si am facut si niste testari (tot leutul meu e cobaiul  :001_tongue:).






Restul le gasiti aici:
http://s170.photobucket.com/albums/u280/vlad_negrean/407/1_one/

PS: L-am purtat pe prietenul care se vede in unele poze in masina multe ture pana mi-a iesit panning-ul (imagine cu masina in miscare si fundal neclar)  :biggrin:.

Vlad01

Normal ca dupa multe lucruri bune ...urmeaza si unul prost. Azi mergeam sa-mi ridic blitz-ul de la sprint courier, mi-a sarit o piatra ceva mai jos de mijlocul parbrizului si mi-a facut o "steluta" de toata frumusetea   :no:.

costin_dsm12

Stai linistit nu e nimic grav, o poti corecta cu ~50 RON sau poti sa mai astepti sa vezi daca se "intinde" si sa-l schimbi pe CASCO.
206 HDi, Nature will remember.

Vlad01

Am ajuns la 21800km. Masina merge ok, mai are niste troncaneli, tipic pentru o masina care a fost pentru testdrive, dar per total sunt multumit. Mai am niste poze  :blush::


Vlad01

A venit vremea si pentru bocanci  :biggrin:. Am incaltat-o cu goodyear ultragrip 7+, puse pe un set de jante de tabla proaspat achizitionate. Prima impresie e buna, au zis sa mai trec vineri pe acolo sa vada daca sunt ok, fiind noi si jantele si cauciucurile si prezoanele.