Echipari 407

Creat de claudiu,, Aprilie 17, 2009, 07:46:57 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

claudiu,

    Vreau sa te mai intreb care este modelul cu cea mai buna echipare ,pentru ca gama de la 407 nu o cunosc prea bine.Eu am gasit un 407SW din 2007 cu putini km la 10.000euro dar nu ma incanta motorul de 1.6hdi,mi se pare prea slab pentru masina asta.Ma incanta si pe mine sa i-au unul dar deocadata sunt putin indecis,oricum am gasit pe la 7000 euro motor 2.0HPI FAP Executive,km 135.000 din 2005 full,piele,acoperis panoramic si asa mai departe.Dar as vrea sa caut unul cu mai putini km. Parerea ta pe ce model ar trebui sa optez,ca dotari,confort,prestatii?
   

claudiu,

#1
:confused1: Sa nu imi vina sa cred am asit pe un site mai multe 407 din 2004-2005 cu km pana in 110.000 cu preturi intre 3000-6000euro,si cu motoare de 2.0HDi FAP,confort si executive. Cum ade uni sa le vanda la pretul asta?




Vlad01

407 s-a vandut in urmatoarele echipari:
- ST Comfort
- ST Executive-
- ST Sport
- Premium (care inlocuieste ST Sport dupa cunostintele mele).

Iti spun ca 1.6 HDi e o motorizare buna, dar de la care nu prea poti avea multe pretentii dinamice, dar daca conduci linistit, si acolo in Italia aveti autostrazi bune, se tine bine. Aici la noi in tara iti trebuie mai mereu o rezerva de putere.

Ionutz

#3
Ar trebui sa fii atent la acele masini care la prima vedere sunt foarte dotate dar si foarte ieftine.Le-am vazut si eu ,dar nimeni nu iti spune ca acele masini sunt aduse din Anglia si au volan pe dreapta.Totusi am mai vazut persoane serioase care au postat si poza cu interiorul si era intradevar cu volan pe dreapta.Foarte dotata si cerea doar 3000 euro.Singura solutie ar fi sa ii suni si sa-i intrebi inainte sa faci un drum mai lung ca sa vezi masina.Sau sunt persoane care cedeaza leasing iar pretul afisat reprezinta pretentiile lor.Dupa care ramane de plata in continuare leasing-ul.

djghita

#4
E adevarat ca poti nimeri masina sau buna sau rea, si eu am luat-o la 101000km si nu am avut probleme cu ea.Iar pt un motor hdi 135.000km nu sunt asa de multi.

dani_407

Am vazut si eu preturile exagerat de mici la 407 si :confused1: sigur au hibe cu carul.

Kman

De unde concluzia asta?
Daca pretul e mic masina are hibe?
Pai sa ne luam cu totii atunci audi, merc, bmw, porsche...

SportWagon

Citat din: dani_407 din Ianuarie 18, 2010, 08:19:57 P.M.
Am vazut si eu preturile exagerat de mici la 407 si :confused1: sigur au hibe cu carul.
Nu exista nici un motiv pentru a sustine premisa asta.
Probleme de fiabilitate gasesti din abundenta si la marcile scumpe, asa-zise premium.
Am condus multe masini, am incercat si mai multe. Am luat 407 pentru ca era o succesiune fireasca dupa 406 care mi-a adus satisfactii suficiente pentru anii respectivi.
Inainte sa semnez pt 407 am facut turul: seria 3, C-class, A4, B-class, LEGACY Outback, S40 (o compacta de fapt), Chrysler 300C (sic!), C5, Avensis, Accord s.a. si am comparat motorizari, dotari si preturi.
Intr-adevar, 407 a fost (cea) mai ieftina (oare?), dar nu chiar in absolut pina la urma ci la dotari echivalente in comparatie cu celelalte. Poate luind in calcul acciza aferenta li 407 doar un A4 Avant2.0 TFSI ar fi aparut o alegere mai buna din prisma pretului/CP.

Nu am banuit atunci cit de mult voi ajunge sa apreciez 407 in comparatie cu celelalte modele din clasa medie de atunci si de acum. Am reluat obiceiul drive testelor cu noile generatii din clasa medie si nu am gasit, inca,  o masina in clasa medie care sa imi placa mai mult.
Si vorbesc in cunostinta de cauza.
Cit despre fiabilitate fiecare marca are recall-urile ei chiar si "monstrii sacri" ai fiabilitatii.
Despre hibele lui 407 s+a vorbit si s+ scris mult insa sint si multe mituri. Boli ale copilariei a avut, FRIP e una din ele de ex. dar s+au rezolvat.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Ionutz

In necunostinta de cauza si mai ales din curiozitate,ne poti explica ce inseamna FRIP?Nu am mai auzit de asa ceva.Poate e o defectiune pe care o are si masina mea si nici nu-mi dau seama.Mersi mult.

SportWagon

#9
Pivotul inferior.
Fonction Rotation InfĂƒÆ’Ă‚Â©rieure Pivot
Ofer consultanta in domeniul auto,

dani_407

Imi doresc 407 si gata.Indiferent de +si - cu ajutorul lui D-zeu o voi avea dar neaparat benzinara.