Dezactivare ABS 307 T5

Creat de mihaitrasca, Mai 26, 2009, 11:30:17 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mihaitrasca

 :001_unsure: Am o problema cu ABS-ul. Mi s-a parut de mult timp ca nu merge foarte corect si ca masina e instabila la franare dar pana nu m-am suit in alta la fel nu am fost sigur. Ce se intampla de fapt: Nu am abs pe roata din spate stanga. Cand pun frana vibreaza pedala si actioneaza abs-ul pe celelalte roti in afara de spate si apare evident un balans al masinii datorita fortelor inegale de franare. Practic daca franez brusc de la peste 50km/h se intoarce masina si nu tine banda. In afara de asta se duce "sanie" si ultima data am pupat un tico care s-a oprit de 2 ori mai repede ca mine desi are jumatate din suprafata de contact a cauciucurilor mele. Am facut un test cu scoaterea sigurantei de la abs si franare de la 50, 80 si 120 de km/h fara abs si rezultatul a fost ca masina franeaza de multe ori mai bine si as vrea sa o pastrez asa cel putin pentru o perioada pana fac rost de bani sa repar abs-ul. A fost de 4 ori la diagnoza la Eurial si de fiecare data a trecut testele cu bine dar eu era sa le daram poarta cand am franat in curte. Nu mai vreau sa trec pe acolo si nimeni nu stie ce are. Acum problema pe care vreau sa o ridic eu: Cum dezactivez/deconectez/inhib/(orice ca sa nu mai mearga) sistemul abs fara sa afecteze si servodirectia pe care francezu a pus-o pe aceeasi siguranta  :death:?
Mentionez ca masina este un 307 T5 din 2005 fara ESP. Multumesc anticipat celor care vor petrece niste minute sa imi dea un raspuns avizat.
Pentru mine al meu e cel mai misto leutz :)