Nou in bransa

Creat de jeyml, Iunie 03, 2009, 12:19:41 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jeyml

Salut tocmai ce mi-am cumparat zilele astea un peugeot 307 2.0 HDI. E prima data cand am un peugeot. La ce lucruri trebuie sa fiu atent? Care sunt problemele comune la acest model? Sunt genul de om care imi place sa imi intretin masina si sa mearga si sa arate ok. Ce imi recomandati pentru el? Multumesc frumos si daca acesta este un topic care incomodeaza poate fi inchis de un moderator si scuzati de deranj. Multumesc frumos, stima.

Vlad01

Salutare, bine ai venit! Iti urez sa te bucuri de masina  :001_smile:. Eu iti fac o recomandare in legatura cu schimbarea treptelor de viteza. Restul colegilor, mai priceputi pe partea tehnica iti vor da si ei sfaturi ;). Recomand cu caldura ca atunci cand motorul este rece, sa apesi acceleratia usor si constant, si sa nu treci de 2400RPM. Dupa ce ajunge la temperatura optima de 80-90 de grade Celsius, o poti duce linistit pana la 4000rpm, doar sa nu accelerezi brusc inainte de 2000rpm, cand intra turbina, pentru a nu scurta viata acesteia. Dupa 2000rpm dupa cum spuneam poti sa accelerezi si mai brutal, daca e nevoie. O schimbare stil "Taxi", sub 2000rpm va duce pe termen scurt la o economie nesemnificativa de carburant, dar pe termen lung se ajunge la o proasta ungere a motorului si a turbinei, si implicit a depunerii de calamina pe aceasta din cauza ca nu e utilizata. Numai bine :001_tongue:!

jeyml

Aha mersi mult,pai am vazut ca trage chiar foarte bine masinuta,eu cand am cumparato la inceput am vazut ca e HDI si am crezut ca nu are turbina,ulterior am aflat ca este modelul cu turbina si,se infige nu am nimic de reprosat chiar daca are 120.000 de km.pe partea tehnica daca are cineva sa imi dea niste sfaturi ceva?la ce sa fiu atent?un singur lucru nu imi merge.la trapa am 2 butoane,unul care se roteste in dreapta si in stanga care nu merge si unul care apas sus sau jos si se misca trapa.ce este acel buton rotund?multumesc frumos si o zi buna

turbojack

Pana la trapa trebuiesc verificate unele lucruri esentiale.
Primul ar fi kilometri reali,veridicitatea lor.
Daca cei 120k km sunt reali trebuie verificat daca a fost schimbata cureaua de distributie si daca nu,acum e momentul optim.O revizie cu schimb de ulei motor si filtre ar fii benefica,daca nu stie ca au fost schimbate de curand.

jeyml

Au fost verificati,schimbul de ulei,filtru de ulei,motorina,polen,aer au fost schimbate sambata,cureaua de distributie la 103.000 de km,din punct de vedere mecanic masina este ok,rulmentii schimbati,pivotii,placutele de frana tot la 103.000 km,deci din punctul ala de vedere nu cred ca am probleme cu ea prea curand,revizia o am la 140.000,dar eu o sa ma duc pe la 130.000 cam asa.

sagaris86

#5
Salut.
Sunt din ianuarie posesorul unui 307 1.6hdi 110cp din 2005.
L-am cumparat la 35500 km la bord,acum am in jur de 38800 si am descoperit o mica problema la el,mai exact in treapta a 5, motorul se plafoneaza pe la 3000rpm si mai sus de 150-155km/h nu urca.
Masina in rest se misca foarte bine, motorul trage foarte bine, tureaza lejer peste 3000rpm in orice alta treapta mai putin a 5 a
Pareri,sfaturi?
Multumesc si o zi buna !

turbojack

Posibil ca paletele reglabile a turbinei sa fie blocate.Trebuie verificat daca ele culiseaza corect.