Peugeot 206 vs Rover 25

Creat de Kman, Martie 08, 2007, 09:56:54 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kman

Am si eu nevoie de parerile voastre referitor la acest versus.
Am un amic bun si vreau sa il ajut in alegere.

Sa va prezint "luptatorii"......

In coltul din dreapta supercampionul Peugeoootttt 206

Marca: PEUGEOT
Model: 206
An fabricatie: 2003
Locatie: Bucuresti
Carburatie: Motorina
Rulaj: 65.000 km
Capacitate: 1400 cmc
Putere: 75 CP

Culoarea: ALB
Cutia de viteze: MANUALA,5+1

Dotari:
- Geamuri electrice fata
- Aer conditionat manual
- inchidere centralizata
- servo directie
   

  Alte informatii:
RADIO CD ORIGINALI COMENZI LA VOLAN INCHIDEREA LA ABS MASINA NERULATA IN ROMANIA ADUSA IN DECEMBRIE IN TARA PROVENIENTA FRANTA TOATE TAXELE ACHITATE INMATRICULATA DEJA CU NUMERE DEFINITIV
PRET = 6600 EUR


In coltul din stanga chalngerul Roooverr 25

Marca: ROVER
Model: 25
An fabricatie: 2002
Locatie: Bucuresti
Carburatie: Benzina
Rulaj: 79.000 km
Capacitate: 1400 cmc
Putere: 105 CP

Culoare: GRI
Dotari:
- Geamuri electrice fata-spate
- Oglinzi electrice si incalzite
- Aer conditionat manual
- alarma
- inchidere centralizata
- jante aliaj
- leasing
- proiectoare
- servo directie

  Alte informatii:
ABS , CD PLAYER, VOLAN REGLABIL
PRET=6200 EUR



Astept parerile voastre pro si contra daca se poate fara subiectivismul unor membrii ai clubului pejo

Gabriel

Rover nu se mai fabrica iar la fiabilitate e groaznic.

Kman

Citat din: BeeJay din Martie 08, 2007, 10:12:22 A.M.
Rover nu se mai fabrica iar la fiabilitate e groaznic.
Bun si 206 nu se va mai fabrica nu cred ca asta e neaparat un criteriu.
Despre fiabilitate pe ce te bazaezi cand afirimi aceasta?

Radon

Numarul de service-uri care pot asigura reparatii la Rover e sensibil mai mic fata de cel pentru Pejo. Deci la Rover vor fi probleme cu intretinerea pe viitor, si e bine stiut ca nici cu fiabilitatea nu sta prea bine, cum zicea Beejay mai sus. Asa ca eu as alege 206 fara ca sa ma uit macar in urma !

Gabriel

Doua cunostinte au avut Rover. Acum unul are 406 si altul 307. Unul din ei si-a vandut Rover la 3 luni dupa ce-l luase. Circulase cu el o luna, doua statuse prin deiverse service-uri. Celalalt a facut 50000 cu el si de doua ori a rams in drum pentru ca au crapat niste furtunuri.

marius.v

Rover a intrat in faliment tocmai din cauza calitatii proaste a produselor si a service-ului prost tocmai la ei in tara, in Anglia!
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

Kman

Parca mai veniti de acasa cand dati si detalii ;)
Intr-adevar pot fi probleme de service si piese de schimb la rover.
Ce il incanta pe el este motorul de 1.4 benzina de 105 Cp care e tentant desi nu stiu cat consuma.
Vb exclusiv de motorizari motorul diesel de de 1.4 -75 Cp( si aici a_mic poate sustine) nu e gurmand si cred ca dac vrea si un tuning il poate face si sportiv( atat cat poate fi un diesel)

a_mic

daca am citit atent, pare a lipsi o informatie esentiala: preturile ?
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Kman

#8
Citat din: a_mic din Martie 08, 2007, 11:09:24 A.M.
daca am citit atent, pare a lipsi o informatie esentiala: preturile ?
Doar atat ai avut de spus??-- Na ca am pus si preturile!! Ma asteptam de la a_mic la o recenzie in stilu-i caracteristic si cand colo feloshc!! :P
Suntem formatori de opinie, nu? ;)

a_mic

OFF: Ma leshi ?! :P
ON: pai sa le luam putin la studiu:
1. usi: doua (P) vs patru (R) - ce-si dopreste amicul ? Are familie ? Este mai in varsta ? Daca are un copil mic-mic, in doua usi e perfect => P.
2. culori: alb (P) vs gris (R) - albul duce la o utilizare mai economica a aerului conditionat => P
3. an fabr. + km => P.
4. combustibil: ma abtin pen'ca-s subiectiv
5. sistem audio: fara indoiala => P.
6. optionale: fara indoiala => R.
7. sosele rulate: din info prezentate => P.
8. pret: daca 400 de iepurasi sunt un obstacol => R.
9. distributia: ??? => P. = R.

TOTAL: P. !
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Kman

As adauga imaginea de marca si valoarea la revanzare in favoare lui Pejolica

a_mic

Deci, obiectiv vorbind, s-a transat ! Dar... ca e si un "dar", dupa cum bine stim, de multe ori cumparaturile le facem cu inima si nu cu creierul...:)
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Cloud no.75

sa ma manifest si eu.

R25 si 45 sunt 2 modele foarte prost cotate atat la noi cat mai ales la ei. Sunt modelele de care BMW nu s-a ocupat in timpul cat a avut Rover. R75, masina gandita de bmw pentru a aspira la "cea mai buna limuzica cu tractiune fata" este o super afacere, as renunta la un 407 pentru asa ceva de exemplu, mai ales cele din ultimii ani in care BMW a detinut R.

Revenind:

+ Pug:
anduranta
fiabilitate
imagine f buna in Ro pentru 206 hdi
calitate
asamblare
tinuta de drum exemplara
design

-Rover:
fiabilitate
imagine - mai putin R25 Streetwise care se bucura de o oarecare imagine, a deschis segmentul gen CossPolo, Octavia Scout, etc
calitate
mori cu ea in targ
gasesti greu piese si sunt tare scumpe, cam dublu vs 206...cine nu crede sa sune la Augsburg


Cam asta e. Eu as lua 206 cu ochii inchisi, desi e mai mic ca R25 care e de clasa lui 307
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Radon

Citat din: a_mic din Martie 08, 2007, 02:59:35 P.M.
Deci, obiectiv vorbind, s-a transat ! Dar... ca e si un "dar", dupa cum bine stim, de multe ori cumparaturile le facem cu inima si nu cu creierul...:)
parca vorbesti de insuratoare, a_mic-ule !  :D

Kman

Mda se pare ca nu sunt singurul care vad asa. O fi din cauza de apartenenta la tagma "frantuzoaicelor "?
Nici eu nu as sta o clipa pe ganduri.