Puntea spate la 206... de ce si anume cum

Creat de costin_dsm12, Ianuarie 21, 2010, 03:54:48 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

costin_dsm12

De ceva vreme al meu 206 da semne evidente ca il doare la puntea spate, si trebuie sa-l vindec. Cum, unde si de ce numai stiu... am citit o gramada de forumuri si de pareri si sunt foarte bulversat. :death:

Din acest motiv am deschis acest topic in care sa discutam cum poate fi schimbata sau remediata aceasta problema cu puntea spate.

Va invit sa-mi descretiti fruntea si sa ma ajutati in aceasta dilema.  :biggrin:
206 HDi, Nature will remember.

rde_03

In dec2008 am schimbat punte + rulmenti pt ca se auzeau zgomote metalice la hopuri...si inainte sa il duc statea roata dreapta inclinata putin.
In ian2010 iar se auzea si l-am dus...le-am zis sa demonteze sa vedem daca e afectata si puntea...nu era...am schimbat numai rulmentii interiori + exteriori si pe stanga si pe dreapta...total rulmenti aprox 450 lei...total manopera 225 lei ...vechii rulmenti aratau bine doar ca aveau 4-5 ace sarite din totalul de vreo 40 de ace aprox cat are un rulment...
Trancanitul se aude din cauza ca rulmentul e uzat, are ace sarite si bratul nu se mai indoaie cum trebuie ...daca nu schimbi rulmentii la timp se largeste lacasul unde e rulmentul si trebuie sa schimbi si puntea care e in jur de 1700 lei

E interesant cum de schimbarea unui rulment cu cateva ace sarite a readus liniste la fundul masini mele :)

Sper ca ti-am putut fi de folos :)

Radon

Un nou topic deschis pe langa alte cateva pe aceeasi tema. Doar ca in alta sectiune.
Ia uite aici ce stufos e asta: http://forum.clubpeugeot.ro/index.php?topic=1203.0.
Greu cu search-ul...
Topicul asta se inchide. Continuati pe cele deja existente.