Main Menu

Shortshift 406?

Creat de sebaa, Martie 23, 2010, 03:33:57 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sebaa

Poate cineva sa imi fabrice un shortshift pentru 406?
Am vazut ca nu pot sa gasesc unul aftermarket de nicaieri, doar pentru BMW, Mitsubishi si Volkswagen apar pe net...
Pareri, propuneri, ceva?

turbojack

La ce spui tu "shortshift" ?

SportWagon

Mecanism care sa reduca ampitudinea  miscarilor parei levierului de viteze la schimbarea vitezelor.
Ofer consultanta in domeniul auto,

turbojack

 :lol: ...uitasem ca exista asa ceva.In principiu este suficient sa urmaresti cum sunt comandate levierele la cutia de viteze pentru a afla care element se poate scurta putin.Operatia de modificare ia mult mai putin timp decat zeci de telefoane pe aiurea sau retina lipita de un desk pe internet.Dificultatea mai mare este in cazul comenzilor timoneriei prin cabluri.

SportWagon

Ofer consultanta in domeniul auto,

sebaa

Am schimbat timoneria recent.
Sunt 3 tije, doua sunt micute asa - arpoximativ 10 CM fiecare, iar al treilea are vreo 30-35 CM.
Cele doua tije coordoneaza miscarea stanga-dreapta, una fiind deasupra si cealalta dedesubt si sunt puse in paralel una fata de alta, in timp ce tija nr 3 controleaza miscarea fata-spate a levierului.
Astea 3 tije sunt puse langa cutie si sunt vizibile cum stai in dreptul aripii stanga fata si te apleci spre motor, mai in dreapta jos asa.

Din ce am vazut pe schema pe care o avea tipul de la magazin cand am facut comanda pentru cele trei tije magnifice si maiestuoase care au costat 324 ron (sunt fabricate doar de PSA), acestea sunt legate la un dispozitiv de control, legat apoi de maneta schimbatorului de viteze.

Daca imi explica cineva cum dracu dau jos mansonul schimbatorului de viteze fara sa il tai, ma uit si ce e sub consola centrala, eventual fac o poza.

Any ideas?

*merci 407SW pentru precizare si turbo pentru raspuns