despre 1007

Creat de cosminbosnegeanu, Mai 04, 2007, 12:16:04 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cosminbosnegeanu

in urma cu cateva luni am achizitionat un 1007 second hand din 2006. in primul rand am cumparat-o pentru ca are cutie de viteze automata(2tronic). mi-a cam parut rau ca iau asa o masina ciudata dar alte variante nu aveam pt o masina cu rulaj mic,ani putini si cutie automata. mi-am asumat o mare raspundere sa cumpar aceasta masina stiind ca nu este o masina prea testata sau macar cunoscuta pe piata noastra.este privita cu scepticism in tara noastra,tara lui TDI cu toate literele rosii!faptul ca este o masina destul de rara  pe plaiurile noastre mioritice ma bucura,chiar vroiam o masina mai iesita in evidenta.am vrut sa cumpar o masina mai altfel satul de inscriptiile de pe spatele masinilor gen "TDI" sau "MPI". masina poate fi catalogata ca o masina de fite din clasa "muncitoreasca". pe sosele este o mica vedeta,toata lumea intoarce capul sa o priveasca,nu are cum sa nu fie neobservata in trafic.in parcari toti raman cu gura cascata cand vad usile culisante deschizandu-se fara  sa fie cineva langa ele...
dar acum sa revenim si la masina in sine: in general sunt multumit de ea: confortabila, spatioasa pt 4 persoane adulte,foarte usor de manevreat(poate prea usor) pur si simplu nu te simti ca intr-o masina,ci mai degraba ca intr-un fotoliu acasa privind traficul in direct si din cand in cand folosesti o mana si un picior. in afara de consum pot sa zic ca este masina perfecta pt oras. imi place la ea sentimentul de siguranta care ti-l da chiar si la 170km/h si mai ales stabilitatea care m-a uimit la o masina asa de inalta.
sunt realist stiu ca are destule neajunsuri incepand cu rigiditatea suspensiei, dand impresia de o masina sport(in oras acest lucru nu este benefic). cel mai nemultumitor lucru este consumul in oras care ajunge la 10% pt un motor de 14oo cmc mi se pare enorm, si rezervorul mi se pare foarte mic avand in vedere ca are doar 40 litri in conditiile consumului trebuie alimentat la 350 km. cutia de viteze este buna dar destul de lenta fata de alte cutii automatice. cu ajutorul padelelor din spatele volanului se completeaza acest neajuns. cel mai rau imi pare de motor care nu face fata unor accelerari mai bruste sau unor depasiri mai scurte. in oras sunt de ajuns cei 75 de cp dar in afara orasului,mai ales pe soselele cu o singura banda pe sens,depasirile imi cam dau batai de cap. deocamdata nu am avut probleme cu ea in afara de o mica eroare la o usa din cauza ca se oxidase un contact, dar problema s-a rezolvat foarte repede,contactii fiind la vedere pe stalpul usii.in cei 5000km parcursi pana acum cam atat am avut de zis.am sa mai revin cu noi impresii.

Kman

O masina interesanta de nisa as spune si chiar corecta la ce ofera --din impresiile tale.
La traficul din Bucuresti nu ai ce sa speri prea mult la consum. In rest cutia automata isi face toti benii desi cu ea masina consuma mai mult.
Sa o stapanesti sanatos si ma mai multi km. Daca vrei sa ihi tii un jurnal o poti face aici: http://www.clubpeugeot.ro/site/index.php?option=com_smf&Itemid=72&board=108.0

Radon

Bravo, mare curaj ai avut sa-ti iei masina asta ! Sa dea Domnu sa te tina cit mai mult si fara probleme ! Este intr-adevar o aparitie inedita, undeva in adincul meu mi-am dorit si eu una, insa pretul un pic prea mare m-a facut sa renunt la idee.
Bafta in continuare, si sper sa mai auzim impresii de la tine.

Gabriel

Sa o stapanesti sanatos Cosmine si sa ne tii la curent cu evolutia relatiei dintre voi.
Si arata-ne si niste poze cu ea.

cosminbosnegeanu

asta o am momentan,celelalte poze sunt in format prea mare

ventura

Citat din: cosminbosnegeanu din Mai 04, 2007, 02:19:00 P.M.
asta o am momentan,celelalte poze sunt in format prea mare
Daca sunt mari pozele le poti posta pe imageshack si le incorporezi in mesaj.

PS: Foarte tare masinuta. E aparte.

Radon

Si mie imi place. Super tare ! Si jantele alea sunt de mare efect !

Seby

dap...e frumusica...sa ai noroc de ea si sa o porti cu placere  8)
...face the future...

rara

Foarte frumoasa masinuta. Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente. Cat priveste consumul urban, in Bucuresti e un trafic aparte, nu poti astepta un consum de 7%.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

lordraven

sunt indragostit iremediabil de 1007. am vazut modelul la TIAB 2005, deja stiam cate ceva despre el de la emisiunile tv dar cand l-am vazut si m-am urcat in el, chiar si fara test drive am ramas fara cuvinte. in primul rand este ceva unic in romania. parerea mea. ceva iesit din comun, care atrage si displace in acelasi timp. recunosc, are cateva neajunsuri dar avantajele si unicitatile il fac demn de "leu". nu am reusit sa-mi achizitionez modelul desi imi doresc f mult, dar sper ca peste 1-2 ani, daca nu se va scoate din fabricatie sa intru in posesia unui exemplar. pana una alta am grija de o "bubulina" 206 extraordinara.
multa bafta tuturor.