Costuri exploatare

Creat de Radon, Februarie 12, 2007, 10:58:15 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Gabriel

Citat din: theprince din Februarie 18, 2007, 07:49:19 P.M.
Si cand a fost penultima vizita?
Ma gandesc doar la o eventuala crestere a preturilor.
Nu cred ca e cazul pt ca vizita in service a fost acum 3 saptamani.

buhaivictor

schimbat pe casco parbriz + scut motor...totusi am vazut facturile...parbriz+kit lipire+manopera=2170 lei, scut+ceva cleme+manopera=470lei...ma frate eu zic ca astia sunt nebuni...
referitor la scut nu imi place nici cum arata nici cum l-au prins...
au omis sa prinda niste cleme care intr-adevar imi lipseau si un colt sta mai jos putin, altul misca...cred ca ma apuc eu sa il fixez ca lumea...

buhaivictor

stiu ca nu e locul potrivit pt oferte, dar m-am gandit ca e ceva important si nu prea multi intra zilnic pe vanzari/cumparari...
am de vanzare lichid pt FAP...fiindca am luat 5l la un pret mai bun decat daca as fi luat cu litrul..., automat nu veti gasi mai ieftin de ata, zic eu...
este peste 2l si am zis ca e un pret bun 4 mil...
tipul..."EOLYS DPX 42" productie originala Peugeot Franta...din cat am inteles de la cei din reprezentanta, singura diferenta intre tipurile de lichid(care sunt 2) este data de culoarea mufei de la intrarea in catalizator....
astfel cu mufa verde cum am eu este cel de sus, iar cu mufa alba nu stiu...

buhaivictor

1.curea distributie Bosch cod 9435 pret 78 lei
2.pompa apa Hepu cod P841 pret 139.50 lei
3.rola de ghidaj(intinz. curea) Ina pret 136.00 lei
4.rola de ghidaj Ina pret 84.00 lei
5.rola de ghidaj Ina pret 85.00 lei
6.rola de ghidaj Ina pret 73.00 lei
7.curea transmisie Bosch cod 6PK1152 pret 38.00 lei
Cam asta ar fi, total 633,...lei
pt vreo 2 mil in plus eu zic ca o data cu distributia merita schimbate si celelate...

gabiistancu

Imi spune si mie cineva, pls., la ce preturi trebuie sa ma astept la reviziile peugeot-ului meu (307sw, 1.6 HDI, 90CP) la revizia intermediara (10k sau 6 luni) si la cea de 15k sau 1 an, asta in conditiile in care masina este in stare buna de functionare (sper  :P). Si nu inteleg de ce este pus scut la motor din plastic...nu puteau pune din tabla? e mai scump? sau cel din plastic e mai eficient? (desi scopul lui e de a proteja motorul....deci..cred ca cel din tabla e mai util). Astept raspuns, merci.

gabiistancu

Vroiam sa spun ca scutul este din plastic, nu motorul, asa cum se intelege din ce am scris mai devreme  ;D.. sorry

Radon

reviziile la care se schimba ulei, filtre, alte alea, se invirt in jurul a 500-600 RON.
cit despre scut... chestia asta se cheama a face economie, la o masina care costa in jurul a 17-18k Eur, fabricantul face o economie de citiva euro. daca te gindesti ce sosele au ei acolo, probabil ca nu e nevoie de mai mult, altceva decit putin noroi n-are cum ajunge la motor. la noi insa... al meu de plastic a "decedat" dupa citeva luni, asa ca am pus metalic, dar original. e drept a costat citeva milioane, dar macar acum dorm linistit.

a_mic

@Radon: corect ! Dar, dupa cum am aflat si eu astazi, pe portile uzinelor Peugeot tocmai a iesit P307 cu numarul 3 milioane. Si-acum: 3.000.000 x cativa euro = peste 10.000.000 euro... Eeeee ?! :)
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

buhaivictor

Citat din: gabiistancu din Martie 22, 2007, 01:31:39 P.M.
Imi spune si mie cineva, pls., la ce preturi trebuie sa ma astept la reviziile peugeot-ului meu (307sw, 1.6 HDI, 90CP) la revizia intermediara (10k sau 6 luni) si la cea de 15k sau 1 an
reviziile la serviceurile peugeot sunt de trei feluri A,B,C si incep de la 250 lei pana la 550 lei...
550 lei tipul C iti schimba tot ce inseamna filtru + ulei motor + diagnoza motor si resetarea eventualelor erori datorate celor incluse in revizie...

gabiistancu

Multumesc pentru raspuns! Va spun cat m-a costat dupa ce ajung la revizie.

Dic84

din ce-mi aduc aminte....ca cu banii dati pe ea si cu aia bagati in ea imi luam BMW seria 3.

PRETURI EURIAL(incercati sa nu va duceti la ei daca masina nu mai e in garantie)

o revizie d 7,5 mil +placute de frana + un rulment pe roata din spate + amortizoarele alea d l capacul care vine prins motor+manopera aferenta=16 mil

Schimbat simering de palier + un pivot + rulmentul d p placa de ambreiaj + manopera=10,5 mil

Pilot automat(CRUISE CONTROL)=4,5 mil

Debitmetru de aer+regenerare filtru de particule + filtru de aer + manopera=3 mil(dupa operatia asta am ridicat de mai multe ori capota ca la DACIE pt ca baietii "meseriasi" nu au mai stiut sa puna la loc un racord si-mi sare dintr-un colier de fiecare data;sapt asta sunt hotarat sa le fac scandal ca m-am saturat sa ma murdaresc pana la coate de 2 ori pe sapt)

dat jos turbina + montarea ei la loc +manopera(fara a fii reparata;pt cei amatori le zic ca o turbina pt motor de 2000 110 CP tip:KKK este cam 50 de mil)=4 mil

Lucrare ce urmeaza a fii facuta la un service specializat PEUGEOT(dar nu EURIAL)

Discuri frana+placute+bielete+capete de bara+bielete antiruluiu = 10 mil cu tot cu piese si cu manopera(dacama duceam la EURIAL fara 25 de mil nu scapam;mi-e sila de ei)

turbojack

Citat din: Dic84 din Martie 25, 2007, 01:27:35 P.M.
din ce-mi aduc aminte....ca cu banii dati pe ea si cu aia bagati in ea imi luam BMW seria 3.
.....


Ai fi shocat sa afli cit te-ar fi costat aceleasi operatii facute insa la un BMW seria 3... ;)

Kman

Vizita de garantie de 2 ani
Schimb de ulei  de filtre si lichidu de frana plus manopera 515 lei

Gabriel

Stimati colegi, data trecuta cand am vizitat service-ul Peugeot am schimbat placutele de pe fata si gaura in buget a fost dupa cum urmeaza:
1. set placute frana - 187,16 + TVA 19% = 222.72 lei
2. manopera inlocuire placute frana fata - 1,1x66=72,6 + TVA 19% = 86.39 lei
3. verificare frane pe stand - 0,5x66=33 + TVA 19% = 39.27 lei

Total = 348.38 lei

Buuuunnnn. Baietii nu au considerat necesar sa-mi schimbe si placutele pe spate dar la o privire aruncata de mine am constatat ca nici cele de pe spate nu sunt tocmai ok. Prin urmare am luat decizia.
Mers la magazin piese auto inmanat certificat, cautat masina in computer, dat bani primit placute "made in Germany" KLF (parca). Nu stiu daca sunt de o calitate foarte buna iar inscriptia cu Germania ma lasa rece. La urma urmei Pirelli produce in Romania P0 The Hero si nu cred ca-s mai proaste ca cele facute in Italia. Mers la servise Automeister, fara rezervare, asteptat 5 min, urcat masina pe elevator, schimbat placutele exact asa cum am vazut ca le schimba si la Peugeot.
Si acum preturile:
1. set placute frana - 97lei TVA inclus
2. manopera inlocuire placute frana fata + verificare frane pe stand - 40 lei TVA inclus

TOTAL = 137 lei

Masina franeaza foarte bine, n-am observat nici o modificare in comportament nici la franari usoare nici la cele agresive. Toata operatiunea a durat maxim 1/2 ora, totul desfasurandu-se sub ochii mei, mecanicul foarte amabil mi-a raspuns la toate intrebarile.

Trageti voi concluziile!

Seby

@BeeJay de cand am leutul o singura data l-am lasat nesupravegheat, de atunci numai cu el...altfel cand vezi ce se intampla plus ca ti se mai si explica...
...face the future...