Costuri exploatare

Creat de Radon, Februarie 12, 2007, 10:58:15 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

g33k

La Augsburg doar schimb ulei, filtre si verificare vizuala este cam 440 lei, . Oferta mi-au trimis-o pe e-mail
Curea distributie DAYCO - 64
Rola intinzatoare SNR- 134
Rola ghidare SNR - 108
Pompa apa GK- 242
Curea transmisie DAYCO - 33
Rola ghidaj si intindere transmisie DAYCO - 124
Filtru ulei Bosch - 47
Filtru combustibil Tecnocar - 85
Filtru polen Bosch - 57
Set placute frana fata Bosch 176; Set placute frana spate TRW - 186
Inlocuit kit distributie - 460
verificare vizuala articulatii;schimb ulei si filtru ulei; schimb filtru aer; schimb filtru combustibil; schimb filtru polen - 110
Montaj placute de frana - 75

Revizie 60.000 km realizata la un mecanic particular:
-manopera 100 lei
-piese (de la adioperator):
filtru ulei Mann - 29 lei
filtru combustibil Mann - 100 lei
filtru polen carbon activ Tecnocar - 58 lei
filtru aer Tecnocar (cumparat in 2009) - 42 lei
curea accesorii (transmisie) Dayco - 32 lei
lichid frana Ferodo 1 L - 22 lei
set placute frana fata Ferodo Premier - 158 lei
set placute frana spate - 84 lei

-ulei 5W40 Castrol Magnatec 4 L - 168 lei

Total=793 lei.

SportWagon

Pentru reducerea costurilor de exploatare nu ezitati sa solicitati o oferta consumabile sau alte piese.
Pentru membrii forumului si pentru simpatizanti incercam sa oferim acces la preturi mai mici gratie acordurilor pe care le avem cu majnoritatea importatorilor de piese auto.
De asemenea oferim posibilitatea achizitionarii de piese originale Peugeot cu discount (preturi mai mici decit la reprezentanta).
Ofer consultanta in domeniul auto,

gabiistancu

Astazi am cumparat urmatoarele (pentru revizia la 60000 km):
- Filtru ulei MANN - 35 ron
- Filtru aer MANN - 50 ron
- Filtru polen MANN - 53 ron
- Curea accesorii GATES - 75 ron
- Rola intinzatoare accesorii INA - 128 ron
Mai urmeaza sa iau uleiul TOTAL QUARTZ 9000 5w40 din CORA - aprox. 140 ron si filtrul de motorina = 110 ron
Ma va duce la un total de: 591 ron, la care se va adauga manopera, sper sa gasesc un service bun si ieftin :D :biggrin:

Radon

Avand in vedere promotia 4+ de la Peugeot, valabila pana la 31.12.2010, care inseamna 20% reducere la orice piese, consumabile si manopera in reteaua Peugeot, cred ca ieseai mai bine la o reprezentanta. Nu mai stiu exact cat am platit eu, insa am iesit pe undeva pe la 500 de lei, revizie tip C.

gabiistancu

#154
  Ce super, n-am stiut de oferta asta, insa inainte sa iau piesele am sunat la reprezentanta si mi-au spus ca revizia de tip C ma costa 850 lei, fara schimbul kitului de accesorii, asa ca am considerat ca ies mai ieftin cumparand piesele.  
  Am o intrebare referitoare la chitul de accesorii: ar trebui sa mai cumpar o rola intinzatoare, ca la chit mi-au dat o rola si o curea? De cate role am nevoie? Ms

cos_mj

Aceasta promotie 4+ o sa se continue si la anul! Asa ca intrebati si la o reprezentanta cat va costa piesele si manopera.  :biggrin:
Scot acidul din apa plata!

gabiistancu

Am facut revizia la 57500 km.
Am schimbat:
- ulei+filtru ulei
- chit accesorii
- lichid de frana
- filtru aer
- inlocuit 2 becuri numar spate
Total manopera: 200 lei - mecanic particular
Inlocuit  filtru motorina: 25 ron
Inlocuit filtru polen de mine.
Cost piese: aprox. 600 lei
TOTAL: 825 lei

Trebuie sa-i mai schimb placutele frana pe fata si bieleta directie dreapta.
La Peugeot probabil as fi ajuns cam la aceiasi suma, insa nu am incredere ca-mi schimba toate consumabilele.