207 1.4 hdi 70 cp vs Clio 1.5 dci 85 cp

Creat de rara, Mai 28, 2007, 11:30:29 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dadu

Si eu. :biggrin:
Pozitia de la volan a celor de la Renault e chiar ciudata dar e stilul lor cat despre materiale, nu e chiar asa si depinde si de versiune.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

bogdan207

Citat din: Cloud no.75 din Octombrie 26, 2007, 10:29:03 A.M.
hai sa fim seriosi: cred ca noi ca si club am depasit faza la care ne pasa de toate clasamentele astea de r***t, care sunt de fapt foarte politice: "cea mai gay masina" "studiul jd power" etc
Vezi ca in acelasi clasament pe locul 3 parca era ditamai Alfa Romeo 166 si pe 4 sau 5 noul seria 3 coupe.Daca ti se pare relevant poll-ul asta...no comm

kidu

Ioi! Pai la asa comparatie nu  putem fii decat rautaciosi . 207 este cinci sute de mii de clase peste Clio! Despre design nu am ce sa mai zic, pentru ca pur si simplu nu pot sa compar un Clio cu un Leut ,iar despre toate celelalte, stim toti ce e Renault ; sg lucru ok la ea cred ca e ca are un consum mai mic  :001_rolleyes:
Nu trebuie sa fii trist ca n-ai fost remarcat. Fii trist ca n-ai facut nimic remarcabil.

asterisc

#18
Citat din: kidu din Mai 26, 2008, 09:51:07 A.M.
...207 este cinci sute de mii de clase peste Clio...
...iar despre toate celelalte, stim toti ce e Renault...

Chiar stim?
Renault Clio III - European Car of the Year in 2006  :blink:
Motoarele benzina Renault stau mai bine decat cele Peugeot, si nu ma refer la consum aici :blink:
Reality is for those who can't face Science Fiction

Vlad01

Daca suntem obiectivi, parerea mea e ca Renault-urile facute in Franta, si nu in Turcia sunt ok. Cunosc persoane care au laguna, si sunt multumiti. Cat despre Clio, mi se pare de bun simt designul, motoarele la fel.

kidu

Renault Clio III - European Car of the Year in 2006 
Poti sa imi ziic ce vrei tu! Mie nu imi place Clio  si cu asta basta! Asta e parerea mea !  :001_tt2:
Nu trebuie sa fii trist ca n-ai fost remarcat. Fii trist ca n-ai facut nimic remarcabil.

andrei

Nu stiu cum e la generatia a III-a, dar Clio II facut in Franta e o masina foarte misto. Acum, ca ne place sau nu Clio, asta e alta poveste.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

asterisc

He he.. atitudine gen "jucarica mea e cea mai tare"  :police:
Reality is for those who can't face Science Fiction

rara

In ceea ce priveste consumu Clio sta mai bine. In privinta fiabilitatii 207  cred ca sta un pic mai bine. Inca nu am auzit posesori de 207 sa schimbe flanse, cutii de viteze sau de directie pana in 20000km. Designul este chiar dragut la Clio III, iar din punct de vedere al pretului/dotari e campion. Ah inca o chestie am impresia ca locurile pentru picioarele pasagerilor din spate e mult superior la CLio.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

dadu

Da, e mult mai mare chiar si cu scaunele impinse in spate.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

udarnus

A propos de comparatie: prefer stabilitatea si fiabilitatea Peugeot in fata dotarilor Renault. Nu contest faptul ca si Renault face masini bune. Dar unde sunt de vanzare, ca la noi nu gasesti din alea bune :D Ca ansamblu design/motorizare/fiabilitate/finisaje/siguranta/confort locul fruntas ii revine felinei. Renault e doar o masina mai ieftina si se vede asta la toate capitolele. Singura masina Renault care ma face curios e Renault Velsatis. As vrea sa testez unul candva. Saptamana trecuta i-am facut leutului botezul de foc. Cine cunoaste traseul Saliste-Sibiel-Crint-Poiana Soarelui-Saliste (20km drum forestier oribil pe alocuri) stie ca nu e indicat sa intri cu un 207 pe acolo. Am facut acest traseu acum ceva vreme cu un PArtner VTC si a fost destul de obositor. Vreau sa spun ca 207 s-a comportat admirabil, are o stabilitate de invidiat, iar sasiul+suspensiile sunt dementiale. Atat de bine se aseaza pe bolovani si atat de bine incaleca denivelarile incat am ramas placut surprins si sunt si mai mandru de masina mea. Recunosc ca am razuit scutul o singura data, dar de o brazda de pamant ramasa de la rotile unui tractor.
Pa noi nu ne poate pune nime' la-ntrebare. Adevaru-i in noi, si curajul, ase ca n'are cum sa vie unu' si altu' sa ne spuna noua "ce" si "cum". Nu-i bine, nu-i drept, nu-i oblu... Ii limpede?

dadu

In privinta ofertei, Reno face discriminari mult mai mari decat Pejo asa ca n-avem de ce sa ne plangem.
Am facut si eu aproape 100 km pe drumuri pietruite si neamenajate, gropi imense si sleauri si am fost foarte multumit si desi are suspensiile mai moi, Clio nu e cu mult mai confortabil.
In schimb am mers odata pe un drum neasfaltat cu gropi in ultimul hal, in genul celui cu mii de denivelari pe care se testeaza suspensiile si cand am coborat din masina am pus mana pe prag sa cobor (deh, batranetea) dar nici in Clio sau Megane nu a fost mai bine. You get the picture.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!