Revizii 206 - Diesel

Creat de 78ATI, Mai 29, 2007, 11:48:38 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

78ATI

Filtrul de aer il gasesti in orice magazin auto la un pret de circa 45RON, montajul este 5 minute cu o surubelnita torx!

Citat din: andrei din Aprilie 06, 2008, 11:12:55 P.M.

Dupa cum am promis, revin cu detalii: efectuat revizie tip C, cost 640 RON. Nu am mai schimbat si scutul, pt. ca arata bine cel vechi, de plastic. Mi s-a parut f. mic ca suprafata, ma asteptam sa fie cel putin dublu. Probabil o sa pun unul de tabla la toamna.

S-a mai descoperit nu-stiu-ce la roata dreapta-fata, dupa cum se descoperise si la cea stanga-fata acum cateva luni, la o vizita intermediara. Schimbat pe garantie.

Referitor la revizie, sunt destul de hotarat sa fac revizii de tip C de-acum incolo. Se schimba in plus niste filtre, de aer si de polen, la un cost suplimentar de ~ 200 RON. Cum cel de aer protejeaza motorul, am zis ca la ce praf este in tara asta a noastra, merita.

We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

andrei

Unul din filtre am remarcat si eu cu ocazia asta ca se schimba usor. Deocamdata sunt in garantie, asa ca am facut revizia la Peugeot. Altul se schimba oricum f. complicat. La urmatoarea, poate ca o sa imi schimb singur un filtru, dar cel putin unul din ele am vazut unde e, si trebuie desfacute multe chestii ca sa ajungi la el.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

raluk

Salut!
Imi puteti spune si mie pls ce operatiuni trebuie facute la revizia de 3 ani? (leutul are 37000km, pana la revizie ajune la vreo 38000km)
Pana acum i-am facut doar revisii in garantie... si nu mi-au spus ce i-au facut... sau daca i-au facut ceva ... deh... eurialul....

merci

Radon

Scrie in carnetul de service ce se face la fiecare nivel de revizie. Poti sta linistit, nu ti-au facut altceva.

csmunteanu2005

#19
Salut! Am un leut 1,4hdi de la 122.000km si l-am dus pana la 132.500km si-as dori sa stiu cam la ce costuri de revizie sa ma astept ca doar mai am putin. Multumesc!!!!

Mod edit: Va rog sa lasati spatiu dupa punctul de la final de propozitie. Si atentie si la majuscule!

Racer

#20
Salutare baieti, azi am facut si eu revizia tip C la 206-le meu.
Are 40300 km si s-au schimbat urmatoarele:filtrele(aer,motorina,polen)si uleiul.
Am avut un set de placute frana fata, dar s-a constatat ca cele existente pe masina sunt la 40% asa ca nu a fost nevoie de schimbare.
Mai trebuie sa imi schimb stergatorul luneta (deh,asta l-am luat de la Ciclop la juma de pret, dar asa isi si face treaba, tot la juma de pret) si mi-au etansat baia de ulei ca s-a descoperit o scurgere.
Timp imobilizare masina in service aprox. 1 ora si jumate, pret 608 lei.
Am mai vrut sa imi iau si un spray pentru clima de la ei ce costa 1 milion, dar sotia a zis ca luam din ala mai ieftin de la Selgros cu 27 lei, asa ca fiind eu barbatul in casa, am lasat dupa cum a vrut ea. :001_tongue:

cyprix_g

Si eu ma apropii cu pasi rapizi de revizia de 40 k. Sper sa iasa bine. :001_unsure:

johnytd

kit distributie costa 400 lei si manopera 200 lei

Racer

Salutare,azi am fost la revizia de tip A la 50.000km.Am schimbat uleiul+filtru de ulei.Filtrele de aer is ok.Am pus si un set de placute de frana fata care ma mai tin 15.000 km.In schimb s-au descoperit urmatoarele:,semering pompa servo dus,amortizoare fata duse si pivotii inferiorii ambii pe duca.Era sa dau pe spate.Cam nasol,dar trebuie sa ma pregatesc sa fac rost incet cu incet de toate.