Al Ei 207 oranje salamanque!!!

Creat de rara, Iunie 27, 2007, 04:44:15 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tnt

Citat din: rara din Iulie 25, 2009, 11:32:44 P.M.
Am intrebat la service iar raspunsul lor a fost ca productarul nu agreaza montarea acestuia.  :confused1:
Aici m-am cam blocat.

Aceeasi problema am avut si eu cu ei. Motiveaza ca afecteaza nu stiu ce pe la ABS. Nu afecteaza nimic. Eu am montat si functioneaza foarte bine. Franele la fel, si in plus am impresia ca masina accelereaza mult mai bine din maneta decat din pedala.

Gaseste un baiat din service cu PPS-ul si da-i de-o friptura ca sa activeze din soft. In prealabil tu poti sa-ti montezi maneta. Este foarte usor.

Se desface capacul de sub volan (2 suruburi) se scoate capacelul de plastic care acopera gaura in care intra maneta (partea opusa comenzilor la Radio-CD) si se introduce maneta.
Dupa care se masoara de vreo 5 ori (ca sa fii sigur  :001_tt2:) pozitia in care vine maneta fata de capacul de sub volan si se taie cu un cutter 1cm patrat din capac. Se pune si capacul la loc.


g33k

Citat din: sw tm din Iulie 27, 2009, 09:23:48 P.M.
Daca e vorba de 307 fara facelift se poate monta fara probleme: eu il am de 3 ani!
Este masina din avatar. Arata ca T5, dar in interior are cd-player si clima de T6.

sw tm

Deci precum a zis si Radu cel exploziv (TNT) merge!
O singura modificare am de facut: la mine accelereaza mai bine din pedala! :001_tt2:

rara

O sa mai sap sa vad despre ce e vorba.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

AIR

Lumea spune pe aicea multe dar e sigur ca masina  trebuie sa aiba la senzorul de acceleratie "accelerometru",(Uite ce scrie la mine la service box "EOBD" AUTO-DIAGNOSTIC WITH ACCELEROMETER ) asta e un aspect.Teoretic au toate dar trebuie verificat si cu PPS-ul. verifica si tu la peugeot service box.
Un alt aspect.Daca cobori la 80 de Km/h si viteza e setata la 110km/h Tempomatul e "brutal" cum l-ai scos din pauza si l-ai cuplat iti "calca pedala la fund" suficient de tare ca sa te impinga in spatar (acum depinde si de cat de incarcata e masina).
Eu il folosesc numai pe autostrada, si in general la reducerea vitezei si la accelelrari il pun pe pauza, ulterior il cuplez dupa ce m-am stabilizat ca viteza.
Il folosesc ca sa imi pot misca dezmortii piciorul insa oricum ulterior stau cu piciorul tot pe acceleratie sprijinit, e mai sigur asa.
L-am folosit si ca sa incerc sa scot un consum mai mic, (mergand constant teoretic masina consuma mai putin) insa tocmai pt ca e destul de brutal in comenzi prefer sa il pun in pauza mai ales la accelerari.
Iti doresc succes!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

rara

Uite asa, incet, am ajuns la revizia de 45000 km. Fara probleme, inafara de consumabile. Sper sa o tinem tot asa.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

AIR

Sa speram ca isi va pastra naravul.Succes in continuare.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim