Vreau o masina chic

Creat de Angel, Iulie 09, 2007, 12:20:47 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Angel

Ok...primul lucru...DON'T KILL ME!  :oops:

Stiu ca asta e un thread pentru Consiliere cumparare Peugeot, dar sper ca veti gasi in inimile voastre suficienta marinimie (si simpatie pentru subsemnata :blush:) cat sa imi acordati putintel ajutor in legatura cu intentia exprimata in titlul acestui topic.

M-am gandit mult! Foarte mult! De fapt, in ultima vreme am inceput sa manifest un interes extrem de straniu(pt.mine) pentru masini. Nu intorc capul dupa tipi draguti in trafic (ok, ok...mai intorc din cand in cand... :blushing:), in schimb intorc capul f.f.f. des dupa masini aratoase 8). Pana acum imi doream f.mult un Peugeot 207 cc...iar pasiunea nu s-a stins, ba dimpotriva, insa nu imi iese totusi din minte o alta masinuta care imi place ffff mult - MINI COOPER.

Stiuu...mi s-a zis ca e destul de rigida, K-man a fost primul care mi-a criticat-o vehement cand i-am spus despre planul meu, insa n-am ce face...I like the lil' thing. E cute, e dulcica, e o masina care-mi place mult de tot. Mai ales in varianta rosie, mi se pare super-super-draguta.

Avand in vedere ca am condus si Peugot 307 dar si SUV, am ajuns totusi la concluzia ca in viitor (nu f.indepartat) voi avea nevoie de o masina cu care sa pot sa ma strecor f.bine, sa nu ma invart o juma de ora dupa un loc de parcare(cum se intampla acum, cand privesc cu jind la locuri in care masinuta mea nu incape decat pe sfert), dar sa fie si sigura si mai ales SA-MI PLACA. Trebuie sa-mi placa, altfel poate sa fie cea mai performanta masina din lume, nu o sa ma simt bine in ea...  Si Peugeotul imi place, dar mama mea vrea sa-si ia carnetul de soferita si nu concepe sa isi ia o alta masina decat Peugeot (she's the biggest fan), asa ca m-am gandit ca oricum o sa existe un Peugeotzel in familie... :001_tongue:

Asadar, m-am gandit si am ajuns la concluzia ca un MINI COOPER(rosu) mi-ar satisface f.bine cerintele sus-exprimate. NU VREAU Mini Cooper decapotabil (suna f.bine ideea de cabrio si probabil la un moment dat in viata mi-o voi satisface, dar nu cred ca pt Bucuresti e totusi o alegere buna...Nu acum, cel putin), ci modelele normale, ONE sau COOPER S.

Intrebarea mea catre voi este...pe care dintre cele doua mi-ati recomanda-o? Vreau sa cumpar masina in 2008, in toamna...pana atunci nu cred ca vor aparea modele noi fiindca, din cate am citit, s-a lansat o noua generatie chiar in primavara asta. Evident, pana la anul mai e destul, dar cum sunt o fire prevazatoare (si imi place sa fac si putin ,,daydreaming" din cand in cand), as vrea sa ma gandesc, macar orientativ, la ce variante as avea in privinta asta. Imi place si aerul f.,,British" al masinutei, mi se pare ca se potriveste si personalitatii mele...ce sa mai, imi place!

Va multumesc anticipat pt orice sfat/ajutor/idee si...cum am spus si la inceput...nu tradez marca!  :biggrin: Macar un membru al familiei mele tot ramane fidel :d
Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

turbojack

Citat din: Angel din Iulie 09, 2007, 12:20:47 A.M.
Ok...primul lucru...DON'T KILL ME!  :oops:


:confused1: asa de rai ne stii ?
Pina in toamna lui 2008 e posibil sa apara mici modificari de design.
Ambele sint masini dragute si de calitate (one si S ),dar totusi S are un look aparte care se resimte si in interior.
S fiind o masina cu preponderenta sport,isi lasa amprenta pe toata fizionomia ei.Scaune comode care te invaluie,suspensii destul de rigide dar ferme si sigure,frine peste medie,motor... :001_tt1: o bestie de 2000 cmc turbo,cu o herghelie numeroasa ,care trebuie insa hranita pe masura.In privinta unui cabrio ai dreptate,prea pretentios de intretinut in Bucuresti, si in plus nu imi place cum arata "inchisa".
Pe cind una rosie cu plafon alb...Cu un S mic in spate ,toba unica centrala,discuri mari bine evidentiate printre spitele largi ale rotilor... :001_wub:   ...... :ban:
Fiind vorba de o cumparatura ce se face peste un an,ai timp suficient sa faci un drive -test,sa vezi daca iti place instrumentatia interna destul de ciudata (fiind obisnuita cu Peugeot),si look-ul general,plus prestanta stradala.
Doar un drive test facut pe multe zeci de km ar fi edificator.

Cloud no.75

exista 3 variante de Mini:
One - 90 cai
Cooper - 110 cai (are plafonul alb)
Cooper S - 160 cai (plafonul gri-grafit)

Preturile sunt intre 13 si vreo 25 000 depinde ce pui pe ea, are diverse pachete: performanta, confort, etc.

Intre astea 3 consider ca cea mai echilibrata este Cooper, One e saracacioasa ca dotari, iar optionalele sunt EXTREM de scumpe, fiind o masina made by BMW....

In rest, depinde ce vrei sa pui pe ea...

PS. Exista pentru Cooper o optionala foarte draguta: plafonului alb ii este aplicat steagul Angliei si de asemenea este aplicat si pe carcasele albe ale oglinzilor. Arata foarte sic...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




marius.v

Diana draga sa-ti pregatesti rinichii pentru ce-i mai rau.
Masina draguta, de fite (de agatat baietii dupa care nu te mai uiti), sport, agila, mititica, de clasa premium, e made by BMW, dar eu dupa ce am facut 10 km cu un Cooper am stat la pat o zi (poate-s prea batran).
Masina facuta sa mearga pe drumuri excelente, cu o cursa a suspensiei foarte scurta, rigida, aproape lipsita de ruliu si tangaj orice ai incerca sa faci cu ea.
O masinuta sport al naibii de draguta dar al naibii de incomoda pe drumurile noastre.
Asa ca gandeste-te bine ca nu-i o masina pentru utilizare cotidiana.
Inca. Vreo 20 de ani pana s-or mai face drumurile.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

Gabriel

Subscriu la cele scrise de Marius. Am mers cu una prin Iasi si, mai ales la trecerile peste sinele de tranvai, e jale. Pe langa asta mie nu prea-mi place interiorul. Ca si calitate a metrialelor e ok si un pic mai mult, dar designul e vam extrem. Ce dracu au pus ditamai ceasul ala pe centru? Vede si soferul masinii din spatele meu ce indica.

Angel

Va multumesc tuturor pt raspunsurile prompte  :clap: Cat despre partea cu ,,omoratul", era doar o figura de stil  :blushing:, o hiperbola :D

@turbojack...chiar ma gandesc sa merg la un drivetest pana plec din tara, ca sa stiu macar daca-mi ,,iau gandul" de la ea sau daca merita sa visez un an de zile  :001_tongue:

@cloud...interesanta ideea cu steagul Angliei...suna f.bine.

@marius.v... si Kik si-a exprimat compatimirea vizavi de rinichii mei, cand i-am spus ce intentii am  :biggrin: De asta o sa ma si duc la un drivetest cu ea, sa ma lamuresc ce si cum. Din pacate drumurile noastre sunt asa cum sunt...si vor ramane asa inca o bucata buna de vreme de-acum incolo...:( Daca e sa ma adaptez la drumuri, doar cu SUV sau Jeep e de umblat prin Bucuresti. Numai ca simt pe pielea mea problema locurilor de parcare...

@BeeJay...mie tocmai ceasul ala mare imi place...lol. Mi se pare haios. Nu stiu cum e restul interiorului, n-am intrat niciodata intr-un Mini, dar cu prima ocazie ma duc la un drivetest.


Oricum, daca e sa imi iau masinuta, o vreau categoric rosie :D. Nu ma intereseaza praful, poluarea, chit c-o spal zilnic, tot rosie o iau  :blushing:
Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

Gabriel

Designul e o chestie pur subiectiva. Stiu oameni carora le place Ssang Young Rodius. Mi-mi place sa am ceasurile in fata ochilor sa nu trebuiasca sa alerg cu privirea pe bord. Subiectiv, din nou :flowers: :flowers: :flowers:.

Angel

M-am razgandit. Nu mai vreau MiniCooper  :clap:

Am vazut ieri in trafic acel Mini cu steagul UK de care se vorbea mai sus si...mi s-a luat de Mini. Nu mi-a placut... Plus ca am stat sa ma gandesc si, oricat de sic ar fi, nu se compara totusi cu un Peugeot 207 cc saaaaaau....cu un Opel Tigra Twintop Ieri s-a produs acel ,,coup de foudre" intre mine si un Opel Tigra albastru (desi eu il vreau rrrrosuuu  :blushing:) pe Magheru. SUPERBA MASINA. Absolut superba! Eu care am fost de cand ma stiu ANTI-Opel (nu mi-a placut niciodata marca asta)...ei bine masina asta IMI PLACE!  Am ramas speechless in fatza ei  :001_wub:

Therefore, m-am decis - batalia (pentru inima mea  :blushing: :biggrin: ) se da intre PEUGEOT 207 CC si OPEL TIGRA.  Am vazut de curand un 307 CC si mi s-a parut extraordinar de frumos, iar dupa "intalnirea providentiala" de ieri, si Opel Tigra mi se pare la fel de charming. Deci intre ele 2 se da ,,lupta". Nu conteaza ca si mama vrea Peugeot...nu te poti pune in calea unei asemenea povesti de iubire. Daca ma indragostesc iremediabil de Peugeotul ala 207 cc....ce sa fac?  :001_wub:

P.S. O rugaminte catre admini - schimbarea titlului topicului, din ,,Vreau Mini Cooper" in ,,Vreau o masina chic"  :clap: (ca nu vreau ORICE fel de masina, tb sa fie una super-chic). Pe mine nu ma mai lasa sa modific, pt ca au trecut deja 2 zile.


Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

Angel

Multumesc mult lui Silverbullet pt modificarea titlului.  :blush:
Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

Gabriel

Adica compari asta



cu asta?!



Eu n-as sta prea mult pe ganduri. In al doilea rand Peugeot e mai primitor la interior dar in primul rand e mai frumos.  :taz:

GXG

Opelul are 2 locuri practic si teoretic. 207, macar teoretic, are 4. Si inca ceva.... partea amovibila de la opel nu e de aceeasi culoare cu restul masinii daca nu ma insel.
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

Seby

nici nu se compara...cred ca ti-ar sta bine in 207 alb cu interior din piele alba... :001_wub:    :clap:
...face the future...

Don Juan de Husi

intre timp am auzit ca s-a hotarat asupra leutului.Atata-i trebuia :P:P:P
Doamne,vino Doamne... sa vezi ce-a mai ramas din oameni...

Seby

Citat din: Don Juan de Husi din Iulie 14, 2007, 03:12:25 P.M.
intre timp am auzit ca s-a hotarat asupra leutului.Atata-i trebuia :P:P:P

daca e asa...bravo ei...acum asteptam si confirmarea si poate ceva detalii... :001_tongue:
...face the future...

rara

Mama, mama... ce de schimbari de optiune. Oare ce zodie esti??? Pesti...??? :001_tt2:


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.