Peugeot 206 vs. Citroen C3

Creat de Angel, Iulie 17, 2007, 12:26:01 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Angel

Deschid acest topic pentru ca o prietena de-a mea vrea sa isi cumpere Citroen C3 si eu am incercat s-o corup sa devina Peugeotista  :clap:. Nu sunt obsedata de Peugeot  :biggrin:, dar e o masina pe care am condus-o si am fost multumita din toate punctele de vedere. In schimb, despre Citroen n-am auzit lucruri atat de grozave (desi daca ma aude "cumnatul" meu care lucreaza la Citroen, am incurcat-o :oops:, dar asta e parerea mea...) si asta i-am spus si ei. Intrebarea ei pentru mine a fost insa ,,Cu ce e mai bun Peugeotul 206 decat Citroenul C3?". I-am zis de 206 pt ca vrea o masina mai micuta si 307-le i s-a parut maricel.

Am rugamintea catre voi sa-mi dati cateva hinturi (de ordin tehnic - diferente, avantaje, dezavantaje) din punctul asta de vedere. M-ati ajuta si pe mine ca sa-i explic si ati ajuta-o si pe ea sa ia o decizie mai buna.
Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

Ovidiu

Angel draga, se pare ca C3-ul nu prea e cunoscut.  Dar hai sa privim altfel: comparam juma de sfera (C3) cu un 206???
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

Angel

Intre Peugeot si Citroen eu nu m-as gandi de 2 ori (desi era cat pe ce sa fiu citroenista in tineretile mele, inainte sa o am pe Julie ma batea gandul sa-mi iau Citroen  :oops: ), dar nah...stii cum este, e o chestiune de gust. Oricum am lasat-o pe prietena mea sa delibereze, dupa ce am facut ,,Oda Peugeotului"  :biggrin:, cu ceea ce stiam eu apropo de performante, design etc. Pot spune ca e 70% convinsa  :001_rolleyes:
Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

Ovidiu

#3
Stii, stateam si ma gandeam: Intr-adevar! cu ce e mai bun 206 fata de c3? Exceptand designul.
Pentru ca nu stiu mai nimic de c3, nu pot sa spun ca una este mai buna decat alta.
Dar! Pug 206 este o masina la capat de drum, fabricata din '98 pana in 2007! (9 ani!!!) Este o perioada foarte lunga de timp, care spune multe despre impactul avut asupra pietei. La care adaugam faptul ca a obtinut un record in vanzari, a avut peste 1 milion de exemplare vandute numai in Europa, si inca se mai vinde. Dupa 9 ani de fabricatie producatorul nu numai ca nu incearca sa opreasca productia, ci chiar dezvolta noi modele plecate de la acest model (206 sedan).
206 sau c3? Alegerea e simpla pentru mine...
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

Gabriel

Pentru o domnisoara/doamna care vrea o masin usor de parcat si confortabila, C3 ar putea fi alegerea perfecta: suspensie moale, directie usoara, scaunul soferului pozitionat mai sus, vizibilitate spre exterior mai buna. 206 e masina care, chiar daca e mica, nu-i face pe barbati sa se simta stupizi la volan. Are un design mai agresiv decat C3 iar comportamentul rutier e asemenea: directie preciza, suspensie mai ferma, scaun pozitionat mai jos pentru un feeling mai sportiv.

Angel

Baieti, va multumesc tuturor! ;) Pana la urma s-a luat decizia, din cate se pare...tot Peugeotul a iesit castigator  :clap:
Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

Kman

Citat din: Angel din August 08, 2007, 11:31:00 P.M.
Baieti, va multumesc tuturor! ;) Pana la urma s-a luat decizia, din cate se pare...tot Peugeotul a iesit castigator  :clap:

Aaaa....... pai daca e asa asteptam sa se inmulteasca comunitatea Pisicutelor pufacioase de pe Clubpeugeot....
Nici nu avea cum sa nu iasa Leutul castigator. 206 e o masina inca actuala desi e de ceva ani in fabricatie, desi a aparut 207 si care are multe de oferit si chiar un pret atractiv.

mjustin

...dar in 9 ani de viata 206 a primit foarte multe imbunatatiri :001_smile: