Inchidere centralizata aftermarket

Creat de Minunatu, Februarie 07, 2016, 09:04:36 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Minunatu

Buna ziua si salut toti posesorii de "leuti". Va cer ajutorul in legatura cu montarea unui sistem de inchidere centralizata(aftermarket), pe un 206.La prima vedere a parut simplu asa ca m-am apucat sa desfac tabloul de sigurante .Dupa vreo 2 ore si ceva de orbecaiala am descoperit sub panoul de sigurante o priza si in priza, doua fire care se ocupa de inchidere-deschidere la inversarea polaritatii. Problema grava a aparut la modulul de comanda nou cumparat,caci in afara de ceva zgomot de relee si lumina de la ledul de armare ,nu face nimic. Am masurat tensiunile pe partea care in schema spune ca e dedicata actuatoarelor si e 0. Observ din schema ca releele deschid contactele dintre orange - white si orange/black - white/black,dar pentru foarte putin timp. Care dintre cele 6 fire alimenteaza actuatorul,inverseaza polaritatea la actionarea telecomenzii si ce fac cu restul? Va rog mult sa ma ajutati caci asa le-am lasat ca nu mai pot de cap!
O sa revin cu foto caci nu reusesc sa le aduc la dimensiunea ceruta!

Minunatu


Minunatu

Buna ziua din nou. Am gasit un site (Anglia) care m-a dumirit intrucatva cu firele. Acum prima problema e ca, nu stiu ce fel de inchidere are 206 pozitiva sau negativa; iar a doua ,ca nu stiu la care din cele 5 fire ale actuatorului sa leg firele albe. As face o proba la nimereala dar sigur o ard asa ca mai vorbesc singur pe aici dupa care ii dau foc.

Minunatu

Chiar nimeni nu are nici o solutie? Dupa atata timp?! Cui trebuie sa fac plecaciuni?