Vlad01: Peugeot 307 1.6 HDI, jurnal de bord

Creat de Vlad01, August 02, 2007, 08:17:42 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vlad01

As dori sa imi invelesc volanul in piele, deoarece mai ales acum nu am aderenta extraordinara. Daca stiti vreo firma buna care se ocupa cu asa ceva. Evident as dori sa fie de calitate, si preturi nu foarte mari. Daca aveti informatii despre acest domeniu, si au un sediu si in Cluj sunt binevenite.

Vlad01

Saptamana viitoare, schimb anvelopele. Aceste 3 modele au intrat in finala, va rog cat se poate de urgent sa imi recomandati unul din ele. Preturile sunt orientative deoarece nu le voi cumpara de pe site-ul acela. As merge pe SP Sport 01 cu indice de viteza V (desi nu o sa ajung niciodata cu masina la viteza aia), deoarece mi se pare ca avand indice de viteza mai mare si stabilitatea trebuie sa fie mai buna, asta dupa logica mea (nu neaparat corecta, de aceea vreau sa ma lamuriti :blush:). Astept opiniile voastre  :yes:

1. GOODYEAR 195/65 R15 TL EXCELLENCE 91 H - 215 RON bucata


2. DUNLOP 195/65 R15 TL SP SPORT FAST RESPONSE 91H - 215 RON bucata


3. DUNLOP 195/65 R15 TL SPORT 01 91 V 225 RON bucata

Vlad01


Seby

La felul in care conduci tu...eu zic ca sunt bune oricare din cele 3...eu unul as merge pe varianta 2 ca sunt cele mai noi aparute pe piata...bafta!
...face the future...

turbojack

Am avut SP Sport pe masina si mi s-au parut acceptabile,insa modelul mai vechi.Nu ma prea incantau la franarea pe ud,fara ABS si o apasare "eleganta" a pedalei de frana,rupeau aderenta foarte repede.
TL Sport par sa fie mai de asfalt,cu fante cam mici ,de aceea in caz de ceva noroi nu vad bine stabilitatea masinii.As opta pt. punctul 2.Unde ai gasit la pretul asta?

AIR

Intre Dunlop si Good Year aleg intotdeauna Good Year.Din ce stiu callitatea e comparabila sa nu uitam ca Dunlop si Good Year fac parte din acelasi concern.Dunlop e oarecum marca cu usoare nuante sport(parerea mea).
Insa anvelopa Good Year mi se pare mai robusta si mai sigura.
Personal pe mine m-ar interesa urmatoarele aspecte:
1 Distanta de franare pe uscat
2 Distanta de franare pe ud
3 Aderenta la tractiune
4 Cat de bine raspund la pastrarea directiei de mers
5 Nivelul de zgomot produs
6 Cat de rezistente sunt la uzura
Despre Good Year scrie ca in jur de 50-80 000miles
Despre Dunlop in jur de 35-55 000miles.
Din ce am citit asa pe fuga Good year e mai silentios mai eficient ca aderenta (se vede in consum) si nu te lasa la greu.
Dunlop e mai "sexy" mai zgomotos, are tendinta sa alunece pe ud la limita (wet pavement) si se uzeaza mai repede!
Restul e alegerea ta.
Eu personal as merge pe Good Year!
Toata stima,
mingea e la tine in teren decizia iti apartine! :001_rolleyes:
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Vlad01

#21
@turbojack, le-am gasit pe www.vreau-anvelope.ro, dar de luat le voi lua de undeva din cluj, de la adax, sau mi-a mai recomandat seby ceva intre cluj si turda, in zona autolandului, trebuie sa studiez preturile.

LE: Batalia se da intre 1 si 2, din ce am citit prin review-uri 1 par sa aiba castig de cauza deocamdata. Multumesc celor care au raspuns.

Vlad01

Astazi a fost tata pt schimbare anvelope. Pana la urma am ales Goodyear Excellence.
4 Cauciucuri + montat + echilibrat roti + sigurante la capace + valve = 933 RON. Eu zic ca am iesit bine. La Adax Com am facut pana la urma operatiunea.

AIR

Sa ne spui cum se simte masina comparativ cu anvelopele precedente, ai avut anvelope de iarna?
Si ce fel de anvelope ai avut inainte(ma refer la marca profil).
Impresii referitor la distanta de franare, cat de zgomotoase sunt.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Vlad01

Am avut anvelope de iarna, si sunt foarte multumit de ele. Acestea sunt (Nokian WR):


Inainte, pt vara am avut Bridgestone Turanza ER30, nu prea am fost multumit de ele, in curbe masina brusca pasagerii chiar si la 50 km/h. Curbe pe care le luam lejer cu astea de iarna la 60-70km/h poate si mai mult. De indata ce voi avea drum cu masina o sa va prezint impresiile despre noile gume. Se pare ca sunt cu indice de viteza V nu H, deci pretul a fost chiar foarte bun. Pe vreau-anvelope.ro erau 215 RON cu indice H, si aici au fost 230 RON cu indice V cu tot cu montat si echilibrat. Sper sa aiba o influenta pozitiva asupra consumului.

Cloud no.75

Sorry de raspunsul tarziu, dar nu mi-am luat laptop-ul cu mine in Austria.

Ai ales foarte bine, pe dimensiunea asta si eu Excellence as fi ales. Daca ai fi vrut ceva cu talon mai jos iti recomandam SP 01, care sunt spre sport. Totusi, la talon de 65 nu le recomand, sunt destul de moi in flanc si "scartaie" usor fata pe viraj datorita derivei din talon.

Excellence sunt...ok. Nu sunt sport, dar sunt un all-rounder bun. Un coleg are asa ceva pe o masina identica cu a mea...Cu SP 01 il cam fac pe viraje, dar parca e o idee mai confortabila a lui. Vorbim de aceeasi motorizare si masina, de asta spun ca ai ales bine.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Vlad01

Multumesc oricum. Stiam ca nu ai acces la internet, ca altfel ai fi raspuns :001_tongue:. Prin oras se comporta ok, dupa cum am mai spus astept sa prind un drum undeva sa vad cum se comporta. Dupa ce am observat in oras la ele, am incredere ca sunt ok :001_smile:

Cloud no.75

Putina grija primii 200km cand cauciucul nou nu este tocmai in parametrii...Dupa astia 200km, poti sa faci teste serioase :001_tt2:
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Vlad01

De obicei la drum lung circul cu familia in masina, deci nu imi sta in fire sa fac manevre bruste, doar in cazuri de urgenta :001_tongue:

AIR

Pana la urma te-ai edificat asupra anvelopelor?
Ai facut drumul cel lung?
Astept impresii. :001_smile:
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim