fiat bravo vs ford focus vs peugeot 308...by fifth gear

Creat de Seby, Octombrie 18, 2007, 10:15:53 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Seby

...face the future...

dadu

When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

Gabriel

A castigat datorita pretului. Eu am vazut Bravo la SIAB si mi-a placut. E o masina corecta. Ca design e frumusica, interiorul e bunut. Dar nu se compara cu 308 la calitatea ansamblarii si a materialelor, la spatiu interior.
La Focus nu-mi place interiorul. Deloc. In masina aia nu ma simt bine. Despre exterior n-are rost sa vorbim. Stopurile alea cocotate acolo or fi ele pazite bine in caz ca te loveste unul din spate, da-s urate ca dracu si nu in fiecare zi te pupa unul in fund.

coyote

Pune un englez sa testeze un Peugeot si vei avea acelasi rezultat de fiecare data: n-o sa ii placa deloc. De ce oare? :)
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

Vlad01

Coyote asta am observat si eu...dar ai mei au fost in Londra vara asta, si era plin de peugeot-uri, mai ales 307 (308 pe viitor vor fi destule). De acord ca n-or sa spuna niciodata ca e bun, dar il cumpara  :biggrin:

ventura

Citat din: Vlad01 din Octombrie 21, 2007, 01:55:30 P.M.
Coyote asta am observat si eu...dar ai mei au fost in Londra vara asta, si era plin de peugeot-uri, mai ales 307 (308 pe viitor vor fi destule). De acord ca n-or sa spuna niciodata ca e bun, dar il cumpara  :biggrin:

Uite, eu sunt in Irlanda de Nord (UK) de cam 3 saptamani si am apucat sa vad cam cum sta treaba cu Peugeoturile pe aici. E exact cum ati zis si voi, nu le plac, le ponegresc dar totusi e plin de ele. La ei e plin de puguri cum e la noi plin de VW. V-am aratat si o poza cu un 207 rc chiar.

d_florin1111111

cred ca ford-ul nu are ce cauta intre cele 2.batalia se da intre 308 si bravo.ramane sa vedem si 308-ul pt a ne face o parere

coyote

Ai ramane surprins sa simti cat de bine sta pe strada Focus-ul... Se pare ca sta mai bine chiar decat 308, desi are un handicam de cativa ani!
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

Kman

Trenul de rularea al lui 307 era destul de laudat prin revistele auto. Cati merg cu masina la limita?? Aaaa daca era vorba de masini de curse....da Focus avea un mare avantaj, asa insa nu ma da pe spate faptu ca Focus sta mai bine pe strada decat 307, pentru ca nu imi place masina. NU imi inspira nimic. La fel pot spune despre Fiat. L-am vazut e masina ok, dar din punctul meu de vedere, designul nu imi trezeste nici o furnicatura pe sira spinarii.
#08 l-am vazut in poze si intr-adevar daca la exterior nu e o revolutie ci mai degraba o evolutie la interior pare senzational.
Daca luam in calcul motorizarile Focus si 308 au cam aceleasi motoare diesel. Fiat vine cu mult laudatele jtd.
La benzina zica ca 308 se poate lauda cu motorul rezultat din colaborarea cu BMW si parca ihi ofera un atu in lupta cu Focus.
De Fiat nu ma pronunt in privinta motorizarilor pe benzina c anu prea cunosc.
Concluzia = eu unul merg pe mana lui 308 chiar daca ma veti acuza de subiectivism  :biggrin:

GXG

In afara de botul in linia actuala a marcii, 308 mi se pare o masina exceptionala. Dar, ca si 206, 307, 207, 407 la vremea lor, va fi destul de scumpa la inceput.
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

SportWagon

Nu am experiente indelungate cu aceste modele dar citeva consideratii pot face.
Am constatat cu surpriza ca Focus are o suspensie confortabila si filtranta la viteze mici pe carosabil degradat as zice chiar superioara (doar la viteze mici, in oras) celei de pe 407, care culmea e setata pe confort si pe deasupra si gestionata electronic.
E drept si ca e nou acest Focus. Voi vedea si pe parcurs cum se comporta. Insa ai impresia ca mergi pe o saltea.
La viteze mari pompeaza putin din cauza arcurilor moi dar se pare ca e setarea optima pentru drumurile romanesti.
Suspensia de la 307 nu era chiar un model de confort, eventual unul de eficienta poate, nu am fortat niciodata un 307 la limita ca sa pot afirma cu tarie insa supsensia independenta de pe spate la Focus este net superioara. Cea de pe 308 e tot pe sistemul de la 307.
Fiat BRAVO "da multa masina" pentru pret moderat, nu foarte luxoasa dar corecta si aratoasa in interior si chiar la exterior.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Cloud no.75

despre Fiat-uri nu comentez, caci pentru mine nu sunt masini. Masinile de spalat de la mine din gama au butoane mai fine la apasat si display-uri mult mai interesante decat bordul unui Fiat

Cat despre Focus, nu-l ponegriti pe nedrept ! Masina are cea mai buna suspensie si cutie de viteze din clasa compacta - la cutie la egalitate cu Golf ! 308 nu are o cutie la fel de buna ca cea de Focus...

Focus tocmai a trecut printr-un mic face-lift interior recent - au trecut la culori portocalii pentru display, etc si materiale mai bune, plus Radio-CD Sony care e standard de la Trend in sus...

Cu motorul 1.6 hdi de 110, senzatia mea este ca e mai agil decat 308, iar pe un traseu virajat gen Poiana, Predeal, eu cred ca scot un timp mai bun cu Focus care e mai sigur si mai intuitiv parca la limita - desi inca nu am dus 308 la limita, desi 308 parca nu e atat de agil si legat ca Focusul...Interiorul insa, este ca design sub 308, iar ca finisari exceptand variantele de varf - Sport, Titanium, Ghia - este anost
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




costin_dsm12

Citat din: Cloud no.75 din Octombrie 25, 2007, 07:27:09 P.M.
........
Cat despre Focus, nu-l ponegriti pe nedrept ! Masina are cea mai buna suspensie si cutie de viteze din clasa compacta - la cutie la egalitate cu Golf ! 308 nu are o cutie la fel de buna ca cea de Focus...
........

Sunt curios ce spune @Cloud, acum, despre cutia de viteze al 308-ului 1.6 HDI.  :001_rolleyes:
206 HDi, Nature will remember.

dadu

Still sucks! Are si cursa mai mare iar a 5a e gandita pentru extensii.
Daca-l intrebi de bmp... e alta treaba.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

AIR

Ca rafinament 308 poate e un pic peste Focus, dar ca fiabilitate cred ca e usor deasupra Focusul.
308 pare mai elegant la interior si in dotarile mai de jos, dar la dotarile de varf diferenta e minima, sa vezi ce tapiterie are o Ghia cat e de fina.Pielea e scumpa la amandoua dar tapiteria Focusului de la Ghia e peste cea de la 308 premium.
Motoarele sunt apropiate ca silentiozitate restul depinde de antifonarea masinii, iar aici sunt chestii usor subiective, doar zgomotul dat in decibeli poate face o deosebire clara dar la aceeasi motorizare.
Cum in ultima luna am facut destule comparatii pe hartie intre un Focus Wagon 1,6 tdci si un 308Sw 1,6 Hdi cutie manuala cu 5 sau 6 trepte, pot remarca faptul ca datele tehnice, difera in avantajul lui 308 are un coeficient aerodinamic mai bun dar un consum declarat mai mare!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim