Mare atentie la antifurtul de la roti!

Creat de coyote, Octombrie 19, 2007, 09:56:26 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

coyote

Deschid acest topic pentru a avertiza toti posesorii de leutzi (in special 207) ca trebuie sa aiba mare grija sa nu piarda cheita pentru prezoanele anti-furt de la roti (cei care au jante de aliaj).
Nu stiu cati dintre voi stiu asta, dar cheitele pentru prezoanele anti-furt sunt unice pentru fiecare serie de sasiu in parte, nu se potrivesc la alta masina sub nicio forma. Ca urmare, pierderea acestei cheite se traduce in imposibilitatea de a mai desface rotile, deci daca faceti pana ramaneti cu masina in drum, si in plus aducerea unei cheite identice din Franta dureaza aproximativ 3 saptamani. Mare grija deci la acea mica piesa care poate pricinui mari probleme.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

tzunny

O informatie foarte utila. Multumim Coyote!  :thumbup1:
I'm Unique.. Just like everybody else..

coyote

...Nu de altceva, dar nu vreau sa mai pateasca nimeni ca mine :))
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

turbojack

#3
Citat din: coyote din Octombrie 20, 2007, 12:05:59 P.M.
... nu vreau sa mai pateasca nimeni ca mine :))

:lol: :lol: :lol:  ....iar,Road-runner: BIP BIP!...ca patitul nu e nimeni.
Informatia este cu atit mai pretioasa cu cit se pare ca sint prea putini cei ce cunosc acest aspect ,nici macar cei ce ar trebui sa-l cunoasca.Azi l-am intrebat pe unul de la dealerul Peugeot de acest lucru si a facut niste ochi mari....credea ca am probleme cu capul.  :laugh: ,dar se va informa,deorece problema este destul de serioasa: cheie antifurt personalizata.  ???  Sint curios pentru ce jante sint acestea si daca 308 va avea asa ceva in dotare.

coyote

Iata si niste poze, sa va edificati ca este asa cum zic. In prima poza putesti vedea cele patru picioruse, care pot fi dispuse la orice distanta unul de altul pe diametru, fiind suficienta o diferenta de o jumatate de milimetru ca cheia sa nu se potriveasca. In a doua poza puteti vedea codul cheii (desi de asta nu sunt 100% sigur), cu ajutorul careia puteti comanda alta la Peugeot.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

turbojack

Citat din: coyote din Octombrie 20, 2007, 04:47:29 P.M.
Iata si niste poze,....
:biggrin: ...seamana izbitor cu cheia ce o am pentru jantele Speedline,deci am un set de prezoane ce includ si antifurtul toate originale Peugeot.  :clap: Dar...deja m-am gandit la o modalitate pentru cazuri de urgenta,pentru mine,evident...  ;)

dadu

#6
aha, trebuia sa o patesti tu ca sa aflu ca pot primi o cheie noua daca ai ramas fara cea veche. acum aproape un an am rupt (sau s-a rupt el, nu mai conteaza) un piciorus si de atunci stau cu cheia in scrumiera. parca tot tu ne-ai spus ca pretul unui set nou ea de 1.2 mil si 3 saptamani de asteptare. anunta-ne daca se poate comanda una noua. :biggrin:

ps: se desface cheia?
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

turbojack

Citat din: dadu din Octombrie 21, 2007, 09:30:42 A.M.
.....acum aproape un an am rupt (sau s-a rupt el, nu mai conteaza) un piciorus ....
Un lucru foarte important de ordin practic.
In cazul in care aveti pana ,aveti acest tip de prezon antifurt si aveti DOAR cheia de roti originala a masinii (cea in "L") renuntati din start sa desfaceti acel prezon ,deoarece aveti sanse de 99.99% sa rupeti acele picioruse.A se utiliza doar cheie cruce cumparata aftermarket (eu am una cu brate pliabile, deci nu ocupa mult loc).
De asemenea in cazul utilizarii cheii la vulcanizare ,sa atrageti atrentia asupra respectivei chei cind este utilizata;daca nu este utilizata corect ,fiind perfect pozitionata pe prezon,forta pistolului pneumatic va forfeca acele picioruse.Personal ,"transpir" de fiecare data la desfacerea acelor prezoane (folosesc trepte de putere intermediare la pistolul pneumatic)si chiar ma gandeam sa le schimb cu altele normale.

coyote

turbojack, mai nou, la 207, piciorusele nu mai sunt turnate odata cu cheia, ci sunt din otel si sunt "puse" in cheie, deci nu se mai pot rupe asa usor. In schimb poti rupe foarte usor prezonul daca incerci sa il desfaci in alt fel.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

SportWagon

#9
Sint mecanici care recomanda pe buna dreptate renuntarea la aceste prezoane antifurt. Riscul de a nu le putea desuruba mai ales in caz de pana pe drum este FOARTE MARE.
Mai bine instalati un sistem de alarma cu senzor de soc daca credeti ca exista riscul sa va fure cineva rotile.
Din cite stiu unele seturi de prezoane antifurt au facut obiectul schimbului pe garantie dar din pacate nu s-a procedat corect in retea in aceasta situatie, cel putin sigur nu in toate cazurile.
A propos daca cineva a beneficiat de aceasta este invitat sa posteze.
De asemenea este binevenita si o interventie a unui reprezentant al importatorului cu un raspuns la aceasta intebare in sprijinul posesorilor Peugeot fie si o precizare neoficiala.
Multumim antivipat.
Ofer consultanta in domeniul auto,

coyote

Din pacate nu pot oferi informatii oficiale in aceasta directie. Este la latitudinea dealerului, de la caz la caz, daca acorda garantia pentru cheia respectiva, in functie de conditiile de utilizare. Nu-mi sariti in cap, stiu ca este cel putin discutabila chestia asta, dar asta e realitatea.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

SportWagon

Intrebarea era daca a existat sau nu un gen de "campanie" sau macar "anunt intern" provenit de la producator pentru schimbarea acestor antifurturi pe garantie.  Si intrebarea nu e pusa deloc la "plesneala". Iata un indiciu suplimentar.
Ofer consultanta in domeniul auto,

coyote

As fi cel mai fericit sa am acces la informatiile privind campaniile de rappel... Dar nu am.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

SportWagon

Si eu. Dar cred ca nu te-ai straduit suficient. Sigur poti mai mult.
Ofer consultanta in domeniul auto,

SilverBullet

Citat din: coyote din Octombrie 21, 2007, 02:36:03 P.M.
turbojack, mai nou, la 207, piciorusele nu mai sunt turnate odata cu cheia, ci sunt din otel si sunt "puse" in cheie, deci nu se mai pot rupe asa usor. In schimb poti rupe foarte usor prezonul daca incerci sa il desfaci in alt fel.

M-am uitat si eu... confirm: picioruse din otel puse in cheie.
Nobody is Perfect. I am Nobody.

206 Starline | 1.6E | 16V | 110CP | Rouge Lucifer | 15" Sirocco | Aluminium Pack