Mare atentie la antifurtul de la roti!

Creat de coyote, Octombrie 19, 2007, 09:56:26 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DINAMISTA

De curand mi-am schimbat cauciurile cu cele de iarna si am folosit acel antifurt. Am avut emotii pana l-am scos din punga din cauza la ce am citit aici, dar m-am linistit in momentul in care am vazut ceea ce confirma si Silver, acele picioruse sunt inauntru si nu vad cum s-ar putea rupe.
Am o intrebare. Eu am cumparat si 16 prezoane de la Peugeot, pentru ca mi-am achizitionat jenti de tabla, iar prezoanele de la jentile de aliaj nu corespund. Doar ca nici unul dintre ele nu are prevazut un sistem "antifurt"... ma intreb si eu - nu ar fi normal sa mi se livreze un prezon care sa impiedice antifurtul si pentru setul asta de roti? Sper ca n-am spus o porcarie

Seby

#16
@DINAMISTA...nu fura nimeni jenti de tabla...asa ca stai linistita...

numai bine...


radon edit: stii cum e asta? cam ca si asta: http://www.clubpeugeot.ro/site/index.php?option=com_smf&Itemid=72&topic=33.msg12454#msg12454
:001_tt2: :001_tt2: :001_tt2:
...face the future...

Kman

Daca vrei sa fii sigura ca nu se intampla nimic cu jentile de tabla poti cumpara un set de prezoana antifurt cu cheia respectiva.
Jentile de tabla vin cu prezoane normale.

coyote

Jantele, da? :)
Un set de prezoane antifurt costa la pejo in jur de 2 milioane.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

SportWagon

Citat din: DINAMISTA din Noiembrie 01, 2007, 09:52:16 P.M.
... acele picioruse sunt inauntru si nu vad cum s-ar putea rupe...

Din ce am constatat eu si mi-au spus si mecanicii pericolul consta si in (sau mai curind in) riscul ca alveolele, orificiile din prezonul antifurt sa se largeasca in momentul in care incercind sa desurubezi/insurubezi, cheia de roti nu este suficient presata in prezon in permanenta cu mina (ceea ce se intimpla des caci te concentrezi inevitabil pe rotatie si nu pe presiune) si scapa, ocazie cu care deterioreaza capul prezonului si il poate face inutilizabil, de regula de nedesfactut.
Si atunci incep necazurile adevarate.
Fenomenul este cu atit mai probabil in cazul vechilor modele de prezoane antifurt care nu erau prevazute constructiv cu o mica margine cilindrica care sa "imbrace" o portiune din cheia antifurt cind e fixata in prezon.
Circula zvonul ca acele antifurturi de tip vechi ar fi trebuit sa faca obiectul unei schimbari (costless pentru proprietar) cu modelul nou. De verificat.
Ofer consultanta in domeniul auto,

dadu

#20
coyote, se poate sau nu comanda un antifurt nou cu acel cod?
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

coyote

Desigur. Mai mult decat atat, daca nu ai codul, poti comanda din cate stiu eu dupa seria de sasiu a masinii.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

DINAMISTA

@Seby... cred ca hotii se limiteaza si la lucruri mai putin costisitoare daca vor sa fure, daramite un set de jenti cu tot cu cauciucuri de iarna, ca tot e sezonul de "achizitii".. hotii nu sunt foarte selectivi, ei fura si de dragul de a o face, nu neaparat sa o valorifice. Sa iti mai spun ceva, eu locuiesc langa cea mai mare comunitate de rromi din tara si langa un targ auto in care se vand atat masini second cat si jenti de tabla... mie astea imi sunt suficiente incat sa imi doresc un antifurt pentru o investitie de cateva milioane bune, au ba?

Don Juan de Husi

@407SW Exact asa a patit un prieten de-al meu cu 307.Vrand sa desfaca prezonul,din mai multe incercari nereusite a observat pana la urma ca s-a deteriorat capul prezonului,si nu mai putea fi desfacut deloc.Pana la urma a dat o gaura in prezonul cu antifurt,l-a spart si a pus normal...
Doamne,vino Doamne... sa vezi ce-a mai ramas din oameni...

SportWagon

Citat din: coyote din Noiembrie 02, 2007, 07:54:43 P.M.
Desigur. Mai mult decat atat, daca nu ai codul, poti comanda din cate stiu eu dupa seria de sasiu a masinii.

Nu si daca le-ai cumparat ulterior achizitiei masinii caz in care trebuie sa pastrezi cartela care vine cu acestea.
Ofer consultanta in domeniul auto,

turbojack

#25
Citat din: Don Juan de Husi din Noiembrie 05, 2007, 09:33:42 P.M.
.... pana la urma ca s-a deteriorat capul prezonului,si nu mai putea fi desfacut deloc.Pana la urma a dat o gaura in prezonul cu antifurt,l-a spart si a pus normal...

Repet sugestia de a folosi doar cheie cruce si nu cea in "L" a masinii,in cazul unei  interventii de strada.

bogdanish

#26
Si eu am patit-o cu prezoanele antifurt... Mi-am schimat cauciucurile de vara cu cauciucuri de iarna si cand am ajuns la ultima roata cheia antifurt era uzata si mi-a deteriorat si prezonul a trebuit sa sudez pe el o cheie inelara ca sa-l pot desuruba... In concluzie... mai bine fara prezoane antifurt ca oricum la peugeot sunt numai cu 4 prezoane jantele si nu potrivesc la multe modele de masini ca sa fie chiar asa de tentante :)

SportWagon

Ai sa rizi, dar e suficient sa se potriveasca la Peugeot ca sa devina interesante. Dar desigur posesorii de Peugeot sint oamnei cinstiti si nu sint amatori de lucruri furate.
Ofer consultanta in domeniul auto,

theprince

Chiar sunt curios, oare antifurturile nu sunt diferite in general? Adica eu si la doua Dacii (clasics) am vazut ca sunt diferite.  :clap:
Asta ca sa nu mai zic faptul ca mie mi-au fost cerute acele antifurturi, atunci cand am cerut cauciucurile de iarna, pentru ca baietii nu puteau sa desfaca rotile. Tot atunci am inteles ce reprezenta acel cod de pe punguta in care erau cele doua "piese" (a se citi "antifurturi") - respectiv, faptul ca acele antifurturi sunt unice.
Eu am rosit, dar nu stiam ca nici voi...  :001_tt2:

Dior


  Coyote sper ca nu ai asteptat 3 saptamani :) Daca mai patesti asta, cumperi un antifurt asemanator si folosesti pila pana il aduci la ce-ti trebuie tie :)