Cine castiga cursa pentru clasa compacta?

Creat de asterisc, Octombrie 20, 2007, 11:12:13 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce masina din clasa compacta recomandati?

Peugeot 308
19 (1900%)
Peugeot 307
7 (700%)
Toyota Auris
6 (600%)
Opel Astra
1 (100%)
Fiat Grande Punto
1 (100%)
Volkswagen Golf V
3 (300%)
Alfa Romeo 147
10 (1000%)
Mazda 3
9 (900%)
Honda Civic
8 (800%)

Numărul total de membrii care au votat: 0

asterisc

Domnilor, prietena mea a decis ca e momentul sa faca o achizitie auto si m-a rugat sa ma interesez de o masina clasa compacta.
In primul rand vreau sa propun o lista de marci/modele si as dori sa propuneti fiecare un top3 personal (functie de fiabilitate, calitate/pretz, look, ... ). De asemenea as dori idei si propuneri noi pentru alte masini.
   Va multumesc anticipat!

Ordinea in lista e aleatoare:
1. Peugeot 308 - mai nou (poate prea nou), mai scump, mai avansat dpdv tehnologic
2. Peugeot 307 - fara probleme surpriza, sta destul de prost la revanzare
3. Toyota Auris - cred ca printre cele mai fiabile, destul de scumpa
4. Opel Astra (noua versiune) - niciodata nu m-a atras opel-ul
5. Fiat Grande Punto - italienele nu stralucesc la fiabilitate
6. Volkswagen Golf V - nu stiu exact ca pret/calitate unde bate
7.
Reality is for those who can't face Science Fiction

Vlad01

Cred ca fiat grande punto se incadreaza la clasa mica si iese din discutie...eventual noul bravo. Daca nu e urgenta achizitia personal recomand sa astepte putin...sa vedem care sunt problemele la 308, se vor remedia si urmatoarea tura de productie va fi buna.

Seby

daca nu as avea 307 mi-ar fi placut Mazda 3 sau AlfaRomeo 147

din ce ai scris tu as alege dintre 308 , Auris si Golf 5...doar ca pt. mine nu sunt accesibile ca pret...
...face the future...

coyote

Din ce ai scris tu eu as alege 308... E cea mai noua, e peste Golf si... e Peugeot. Arata-mi alta masina din lista ta care emana atata pasiune :)
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

dadu

When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

Gabriel

@dadu: Aici nu se pune problema ce versiune castiga, ci care model va castiga cu suma tuturor versiunilor sale.

asterisc

E posibil sa se faca un poll? Eventual cu posibilitatea sa se aleaga mai multe masini (Moderatorii?)

Faza e ca atunci cand e vb de o masina noua, habar nu am ce sa recomand. Toate sunt bune si toate au problemele lor.
Ma gandesc sa fac un poll in urma caruia sa raman cu 3 masini despre care sa caut informatii mai amanuntite inainte de o decizie finala.
Pentru asta am nevoie de parerile voastre.
Orice propunere e binevenita... E posibil sa fii uitat ceva masini din clasa compacta

Multumesc inca o data

Adaugam pe lista si:
7. Alfa Romeo 147
8. Mazda 3
9.

(la oricare dintre modele nu discutam de modelul de varf GTI, RC, RS, ... E vorba de o motorizare benzina 1.6 cel mai probabil)
Reality is for those who can't face Science Fiction

Gabriel

Am adaugat chestionarul. Fiecare poate vota cate 3 masini.
Mie mi-e destul de clar cam cine va castiga.  :biggrin:

@asterisc: sper ca ai primit mesajul meu.

dadu

tot astra pentru ca iubesc sedanul. :001_tt1:
stiu, era un raspuns strict la intrebarea lui coyote.
in primul rand, merg direct pe mama lui 308.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

a_mic

#9
Probabil ca 307-le va pierde de departe competitia intraforum. Evident, am plasat pe primul loc 308-ul, intr-o oarecare masura in necunostinta de cauza datorata urmatoarelor doua motive:
- nu m-am urcat niciodata in unul si-l cunosc doar din pozele voastre
- fiind un vehicol de generatie mai avansata, va suferi probabil de boli ale copilariei de care inca habar nu am

Pe locul 2 am plasat AR-ul 147, o masina ce sta sub fereasta unuia din dormitoarele mele si care, desi nici in ea nu m-am suit, arata bestial.

Pe locul 3 am plasat Mazda, o masina ce mi se pare fair-play.

Deci, considerentele pentru care am votat asa tin mai degraba de perceptia superficiala, subiectivism si feeling de la distanta. Oare ar fi trebuit sa votez in aceste conditii ?
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

cristic

Mazda3 iti ofera chiar mai mult decat fairplay. Este o masina excelenta si are si un pret corect. Neaparat recomand un drive-test.

In afara de Mazda3 am mai bifat la G5 si 308. Dar G5 mi se pare scump si are motorizari destul de confuze pe benzina si nici diesul-urile lor nu prea ma incanta momentan. Iar 308 este putin prea nou.

asterisc

Vad ca nimeni sau ma rog, aproape nimeni, nu zice de Toyo. Personal ma asteptam sa fie fruntasa topului din moment ce fiabilitatea ei e de departe cea mai buna. Incep sa-mi indrept mai mult privirile spre o Mazda, la cererea publicului :).
Atept in continuare pareri...
Reality is for those who can't face Science Fiction

Vlad01

Ete ca zic eu de Toyo. Podium-ul meu arata asa:

1. Peugeot 308
2. Toyota Auris/Corolla (mi se par cam la fel)
3. Mazda 3

cristic

#13
La Toyota am fost in vizita acum vreo 2 luni pentru drive-test cu Auris si New Corolla, in idea ca am sa gasesc o masina pentru parintii mei care doresc sa isi schimbe vechiul Cielo cu una noua pana la sfarsitul anului.

Dupa ce le-am inspectat indeaproape in showroom timp de vreo 1 ora, nu puteam sa zic ca atunci cand ma uitam la Auris m-am gandit: "ce fain e asta, ce fain e aia, ce fain e aialalta..." toate pareau ok dar nimic interesant sau deosebit per ansamblu. Materialele erau la nivel de 307 (dar 307 a aparut in 2001). Doar anumite linii ale imbinarilor erau mai uniforme fata de 307, dar nu erau chiar perfecte. Scaunele din fata nu erau chiar pe gustul meu, sustinerea laterala era prea putina si acest lucru l-am observat si in timp ce am condus Auris in testul ulterior. Suspensia filtreaza bine denivelarile, dar este ceva mai moale decat la 307 sau Golf sau Mazda. Nu am fortat masina in test drive dar probabil ca sta rezonabil pe sosea daca vrei sa mergi mai tare.

In concluzie Auris nu m-a incantat. Personal mi s-a parut un fel de Golf 5 fara pedigree de Golf, o masina cu tenta de design mai moderna decat un Golf5 dar din pacate neuresita din punctul meu de vedere. Cu un Auris nu o sa iesi din turma, si nimeni nu nu o sa intoarca capul dupa ea sa se uite mai bine.

Plusurile ar fi motorul si fiabilitatea de care au dat dovada pana acuma japonezii. Motorul care m-a interesat pe mine la test a fost cel pe benzina 1.6 16v VVTi. Acesta este intr-adevar reusit. Este extraordinar de civilizat, silentios si are rezerve de putere cam la orice turatie. Mi s-a parut un motor foarte elastic, care se poate mula pe orice stil de condus al soferului. Cred ca singurul motor care ar fi mai interesant de condus la categoria asta pentru mine ar fi cel de 1.6e de la BMW (care se va pune si pe masini PSA). Cel putin asa mi se pare dupa datele tehnice de pe hartie.

Noroc ca in afara de Auris, exista si Noua Corolla, de care am fost foarte placut impresionat. Pentru mine, ca si masina de la Toyota, Noua Corolla face mai mult sens decat un Auris. Felul in care se conduce, felul in care stai in ea si ambianta generala mie mi-au suras mult mai mult in Corolla decat in Auris (ambele aveau acealsi motor). De fapt mi-a placut asa de mult incat cred ca cel mai degraba un Corolla va poposi in garajul parintilor mei.

Cam astea sunt motivele pentru care eu nu am ales Toyota Auris si nici nu as recomanda-o. Dar ca si idee, un Honda Civic nu ti se pare interesant, macar de vazut/pipait si condus la un test ?

turbojack

Citat din: asterisc din Octombrie 20, 2007, 11:12:13 P.M.
Ordinea in lista e aleatoare:
1. Peugeot 308 - mai nou (poate prea nou), mai scump, mai avansat dpdv tehnologic
2. Peugeot 307 - fara probleme surpriza, sta destul de prost la revanzare
3. Toyota Auris - cred ca printre cele mai fiabile, destul de scumpa
4. Opel Astra (noua versiune) - niciodata nu m-a atras opel-ul
5. Fiat Grande Punto - italienele nu stralucesc la fiabilitate
6. Volkswagen Golf V - nu stiu exact ca pret/calitate unde bate
7.Mazda 3
8.Alfa 147

1.308 poate suferi de bolile "copilariei" care insa pot fi trecute cu vederea prin atractia ce o ofera.
2.perfect punctat
3.Personal nu-mi place,eventual Corolla ,insa pe ansamblu nu ma atrage cu nimic.
4.O prezenta placuta ,la care trebuie aleasa cu grija motorizarea.
5.Fiabilitatea italienelor este o idee preconceputa precum mania cu masinile nemtezti de pe la noi.Grande Punto este o masina ce ofera mai mult decit platesti,o prezenta agreabila pe strazi,placuta la condus ,insa doar cam atit.Motorizarea de 1.3 Multijet este un miracol,silentios,economic,usor de intretinut,fiabil.Ca un bonus ,un pret mai mult decit atractiv pentru aceasta masina.
6.Subiectiv privind,pentru mine este o masina ce nu-mi spune nimic,prea scumpa pentru ce ofera,mai mult se plateste brandul ,decit ceea ce primesti.
7.o japoneza "cinstita" in toate privintele.
8.O masina care cu motorizarea,culoarea si optionalele corect alese ,este o placere sa o vezi,pipai,conduci.
La 9 as include Civic ,o masina care este o prezenta deosebita pe strazi si are tot ceea ce altor masini le lipseste.
Personal as vedea un top restrins la 3: 308,Civic,147 ,foarte apropiate ca pret si la ceea ce ofera,cu un plus semnificativ de fiabilitate pentru Civic.