Revizie cu schimbare distrubite 1.6E

Creat de cristic, Octombrie 25, 2007, 05:52:15 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristic

Se apropie timpul, si am am zis sa ma informez prima data pe forum si despre parerile altora despre acest tip de revizie. Ma intereseaza ce anume se schimba in mod obligatoriu cu distributia, ce anume se recomanda sa se schimba (ca am de gand sa schimb tot necesita schimbare)... cate curele, cate role, pompa de apa... etc ...  Turbojack poate imi dai si tu o parere de profesionist :clap:? Si daca stie cineva cam cat costa la reprezentanta tot chestia asta.

Acum nu sunt in tara, dar cand ma intorc am de gand sa fac aceasta operatiune. Apropo, masina inca sta in garaj si asteapta un cumparator, acum si cu distributia schimbata  :001_tt2:

Radon

Ma bag si io in vorba, dar am o nedumerire... vad din celalat topic (cel cu vanzarea) ca masina are sub 30.000 km... intreb si io, de ce schimbi distributia acum? Mie mi se pare mult prea devreme.

turbojack

Citat din: Radon din Octombrie 25, 2007, 06:00:06 P.M.
masina are sub 30.000 km... intreb si io, de ce schimbi distributia acum? Mie mi se pare mult prea devreme.

80 000 km sau 4 ani.  ;)
Se schimba curea distributie,rola intinzatoare si pompa de apa,la care adaugam 5 L antigel.
Lucrarea se face in aproximativ 3 ore ,la care mai adaugam si partea de revizie cu schimbari de filtre si ulei.

cristic

#3
Merci Turbo, deci curea de accesorii nu are...

Radon, masina e din Noiembrie 2003, si asa cum a scris si Turbo, se implinesc patru ani :)

Radon

Aha, acum m-am lamurit. Eu stiam doar de faza cu 70k-80k, nu stiam si de vechime, desi acum daca s-a mentionat, mi se pare logic sa fie asa.

n_costique

deci, am schimbat distributia dar nu si antigelul. PLus ca le-a mai scapat ceva pe alaturi si mi-au bagat din cel albastru. Cat de grav e si cat de repade trebuie sa schimb antigelul?(distributia schimbata si completat antigel in urma cu 3000 km)

nooks

Peste aproximativ 20k tre s-o schimb si eu si ma gandesc cu frica la costuri.

turbojack

Citat din: nooks din Octombrie 13, 2008, 12:24:06 A.M.
... ma gandesc cu frica la costuri.
Pusculita,credit bancar,"matusa Tamara",vanzare in timp util...Solutii se gasesc intotdeauna. ;) Important este sa ruleze impecabil ,fara probleme.

theprince

Cred ca era curios, ca si mine, cam cat l-a costat "operatiunea" pe n_costique.