Peugeot 308 1.6 16v 120 cai

Creat de Cloud no.75, Octombrie 26, 2007, 10:10:15 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei


Da, asta auzisem si eu cand m-am interesat prima data de chip-tuning, ca e bine sa astepti pana face masina macar 5000 km. Daca vrei sa fii linistit, poate chiar 10.000.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

armand

   Ce PROSTIE! Am fost azi la reprezentanta sa-mi fac o rezervare la un drive-test in Craiova. Intre timp tanti de la birou mi-a zis ca nu e necesar sa ma duc pana in Craiova pentru ca are un client din Tg-Jiu, adica unde locuiesc eu, care a cumparat acelasi model si cu acelasi nivel de echipare. Dupa a stat putin si s-a gandit a zis ca nu-mi poate da nr. de telefon. Deh, politica firmei, asa ca luni la ora 11.00 ma duc sa ma dau mare :clap: si sa-mi vad si masina rezervata :blush:, care tot la Craiova este.
   Pacat ca nu e nimeni pe forum care sa aiba aceeasi motorizare :crying:

   Treaba cu remaparea...imi place ca sunteti asa de moderati si ca nu ati sarit pe mine sa ma certati.

asterisc

Ei, nu vrem sa luam locul soacrei sau a mamicii (dupa caz)  :001_tt2:

Ca la orice actiune, ideile sunt impartite. Sunt anumiti oameni pregatiti sa-si asume anumite responsabilitati/riscuri, si sunt altii mai reticienti.
In principal e bine sa intrebi si sa aflii cat mai multe pareri, care neaparat trebuie apoi trecute prin filtrul propriei gandiri.

Ceva nu imi este clar din ultimul tau post: cum adica nu e nevoie sa mergi la Craiova ca sa faci test, pentru ca un client a achizitionat o masina cu aceiasi motorizare in Tg Jiu? Poti face drive-test pe masina omului?
Reality is for those who can't face Science Fiction

armand

   Ar fi curata inconstienta din partea lui, nu?
   Tipul care a cumparat masina este varsta mea si ar util un schimb de idei, poate chiar sa ma plimbe el cu masina, zicea femeia, nu altfel.
   Esti criminal Asterisc :biggrin:

turbojack

Citat din: armand din Martie 15, 2008, 08:17:10 A.M.
    ... COmpromisul este 308 1,6e, iar in cazul in care as fi categoric nemultumit voi face remapare :confused1:
O simpla remapare "la priza" ,nu-ti rezolva nimic pentru un stil sportiv.Cu ceva vreme in urma am facut un versus (condus efectiv in conditii diverse) intre 307,1.6i,110 CP si 205,1.6i,115 CP .Rezultatul fara echivoc  a fost ca 205 mi-a lasat impresia a avea un motor cu reactie comparativ cu 307,grav penalizat de masa. 308 nu are nici un castig prin cei 10 CP in plus fata de 307 ,deoarece are si ceva kilkograme in plus.
Pentru a avea un motor mai puternic,trebuiesc facute interventii mai serioase motorului,decat o simpla rescriere de soft.Din punct de vedere practic,este mai recomandabil a achizitiona din start un motor mai puternic,decat a incepe sa-l modifici pe cel slab,caz in care costurile vor depasi plusul platit pentru un motor puternic ,fara a mai pomeni despre rezultate si mai ales fiabilitate.

armand

#35
   A sosit momentul sa dau o nota serviciilor Peugeot din Tg-Jiu - nota 2 din care 1 pct din oficiu. >:(
   Dupa cum spuneam anterior, am facut o programare si o rezervare la Craiova pentru un test drive cu versiunea de 1,6e 120 HP. Toate bune pana azi. Am sunat la ora stabilita pentru a face confirmarea deplasarii dar nu a raspuns nimeni. Am crezut ca totul e OK. Am plecat din Tg-jiu si dupa vreo 20 de min si vreo 30 de km parcursi catre Craiova, ma suna duduia de la reprezentanta din tg-Jiu sa ma informeze candid ca masina a plecat cu un director la Bucuresti si ca treaba cu testul pica.
   M-am intors in tg-jiu pentru a cere socoteala incompetentei lor dar, mare noroc! Fata de la reprezentanta avea o expresie atat de nevinovata si un suras devastator, iar directoarea de vanzari era atat de dulce, incat mi-a venit sa-mi cer eu scuze. Erau dispuse la orice compromis, aproape...
   Si indulgenta mea si-a facut efectul. Dupa un ultimatum anemic pe care l-am facut celor doua fete, a venit si rasplata. La cca 2 ore au scos de undeva un client cu aceeasi motorizare si mi-a stabilit o intalnire. Fratilor, acest om, inginer mecanic si o persoana respectabila dupa aspect, avea impresia ca a cumparat cea mai buna motorizare de la Peugeot. Nu numai ca era multumit dar motorizarea sa dar s-a dovedit a fi peste asteptarile lui. Chiar m-am gandit la varianta ca, fermecat de cele doua domnisoare, s-ar putea sa ma dizinformeze. A scos in evidenta totusi niste aspecte de bun-simt, zic eu. Masina pune mare accent pe confort, iar motorizarea pare sa fi facut un compromis pentru acest lucru pentru ca manifesta potential.
   Am pus in balanta toate aspectele legate de motivele achizitionarii unei masini noi, ce transport, adica sotia si coplilul, unde ma duc, adica la serviciu si ocazional la munte si la tara si, daca imi mai permit, odata pe an la mare, si ce vreau sa demonstrez cu ea, adica sa fie cea mai frumoasa masina din oras. Aceste argumente m-au determinat sa platesc avansul si ma declar peste 5 zile posesorul unui frumos 308, bleu recife, benzinar :clap:

   Salutare fratilor si multumesc pentru opiniile voastre. Drum bun!


havoc

#37
Salut, sunt nou pe aici, dupa cum vedeti asta e primul meu post :)
Aceeasi problema am avut-o si eu cu dealeru` din Tg Jiu....abia se misca...mai bine imi comandam masina din Bucuresti dar nu m-am inteles cu taica-meu, a insistat sa mi-o iau de acolo :| Ce sa fac... m-am supus din moment ce a promis ca ma mai ajuta la rate :)))

Am facut comanda pe 4 martie parca si mi s-a spus ca va dura cam 4 luni ca m-a mancat undeva sa "indrazensc" sa cer pachetul complet de airbag-uri si se pare ca voi avea de asteptat mult si bine pana va veni :( :cursing:

Fux

N-au nicio vina cei din Tg Jiu ca vei astepta 4 luni. Oriunde comandai masina in tara, datorita echiparii solicitate ai fi asteptat 4 luni. Nefiind masina pe stoc se comanda in Franta si e normal sa dureaze.

havoc

Nu ma refeream la faptul ca din cauza dealer-ului voi avea de asteptat atata, eu ziceam ca cei de la Tg Jiu sunt cam incompetenti, atata tot.... :censored:

Gabriel

1. Va rog nu transformati un topic in care se vorbeste despre 308 1.6VTi 120CP in unul despre competenta concesionarului!
2. In momentul in care acuzati pe cineva de ceva va rog aduceti argumente concrete!

armand

     :blush: Gata, de joi sunt posesorul fericit al unui Peugeot 308, 1,6e, 120 HP.
     Lucruri care nu-mi plac: pozitia relativ inalta de condus, auditia, zgomotul motorului. In rest totul este pe placul meu. M-am nelinistit inutil de performantele motorului. Sunt bune pentru oras, la un mers alert, iar extraurban se remarca prin confort. Inca nu regret alegerea. :001_tt2:

andrei

Pai pe-aici se vorbeste de negociat viraje la limita, sportivitate, chestii... La condus normal, eu zic ca orice masina cu motor de 120 CP n-are cum sa nu fie suficienta.

Sa-l stapanesti sanatos !

Eu nu imi amintesc, de cand am facut test-drive-ul, de vreun zgomot al motorului. Si spun asta luand in considerare ca eu conduc un diesel, deci nu asta e motivul. Mie mi se paruse chiar silentios - si cred ca asta fusese modelul la test-drive, 1.6 120 cp.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Radon

Observ o usoara deviere de la subiect.  :offtopic: Va rog nu derapati mai mult de atat.

@armand: asteptam cu interes sa ne prezinti masina ta la sectiunea Jurnal de bord, intr-un nou topic dedicat.

SportWagon

Citat din: andrei din Martie 25, 2008, 04:22:59 P.M.
... La condus normal, eu zic ca orice masina cu motor de 120 CP n-are cum sa nu fie suficienta.
Ai dreptate, dar depinde si de ce masa are masina. 308 cu 120 CP ar trebui sa fie suficient motorizata dar mai depinde si de cuplul motorului si de etajarea cutiei. Poti ingenunchea un motor puternic cu cuplu mai mic cuplindu-l la o cutie foarte lunga.
Ofer consultanta in domeniul auto,