Main Menu

turbosuflanta

Creat de adi.iulian, Noiembrie 29, 2007, 12:09:51 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adi.iulian

pot sa pun si eu dak stie cineva o turbosuflanta pe un  206 cu motor de 1.9 diesel ??
dak stie cereva  astept raspuns sau  pareri

a_mic

@adi.iulian: nu stiu dar, ca tot romanul, am pareri: daca am inteles bine, vrei sa cumperi. In acest caz, avem rugamintea sa postezi in sectiunea dedicata (respectiv "vanzari", "cumparari").
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

turbojack

Citat din: adi.iulian din Noiembrie 29, 2007, 12:09:51 P.M.
pot sa pun si eu dak stie cineva o turbosuflanta pe un  206 cu motor de 1.9 diesel ??
Mai exact ce ai vrea?
Sa montezi un turbo pe motorul aspirat de 1.9?
Dpdv tehnic este mult mai complicat,decat pare la prima vedere.
In primul rand este necesara o decomprimare motor,ceea ce implica lucrari insemnate pe motor,la care se adauga alte "anexe".In primul rand,nu cred ca al tau ECU poate fi remapat pt. a merge cu turbo,deci va trebui schimbat,ceea ce atrage dupa sine alte modificari si adaugari de senzori.
In practica este o intreaga inginerie sa montezi un turbocharged pe un motor aspirat,modificarea admisiei si evacuarii fiind cea mai mica problema de rezolvat.

adi.iulian

da s-ar putea sa ai dreptate ,da nu exista nici o alta  cale sa o fac sa fuga un pic mai bine ca este cam lenesa ??