Consum 205

Creat de turbojack, Februarie 13, 2007, 09:35:50 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AIR

Nici eu nu imi explic un lucru mergeam acum vreo cativa ani(cam in 2000) in Bucuresti cu un Vw jetta(an fabricatie 1990, Euro 1) motor 1,8 benzina injectie monopunct.Consum in oras la acea vreme 8.5-9l/100km urban.
Apoi am mers in 2001 cu un Kangoo 1.4 i injectie multipunct Euro 3, si consuma cam la fel 8.3-9.1l/100km/urban, dupa 2002 circulatia s-a aglomerat substantial, pe aceleasi trasee pe care mergeam si cu Vw si cu Kangoo, si azi fac aceleasi trasee cu motor diesel 2.0/hdi 90cp consum urban 9.5-11.8l/100km consum de Bucuresti :cursing:.
Am senzatia ca pretul poluarii mai mici e un consum ceva mai mare urban.Poate ECU tine motorul la o turatie unde da mai putine noxe insa are consumul mai mare de combustibil.
Altfel nu imi explic ce se intampla!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

andrei

Nu stiu ce sa zic, 11.8 poate fi aproximat la 12, ceea ce pt. 2.0 HDI 90 CP pare intr-adevar f. mult, chiar si pentru traficul din Bucuresti. 9% ar fi o cifra mai potrivita, dar si 10 ar fi una "acceptabila", daca sunt intr-adevar numai ore de varf si cari multe cu masina - banuiesc ca la Partner te referi. Insa 11-12 e mult...

Pe de alta parte, ECU saracul nu cred ca are vreo treaba cu manipularea turatiei, in sensul ca tu accelerezi masina, si nu cred ca daca pe bord ceasul arata 1600-2000 rpm, se tine ECU de prostii si masina merge de fapt subturat pe la 1200-1400rpm.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

turbojack

Baieti,suntem rau de tot  :offtopic:
Pentru turatie,exista un traductor pe axa cu came,deci nu exista erori de indicatie.Daca respectivul nu indica bine, nici motorul nu va functiona.
Revenind la al nostru topic de consum 205,constat inca odata ca benzina OMV este bauta mai pe nerasuflate de motorul meu.Estimez o crestere la 12% urban,cu rare iesiri in 5000 rpm. Trec din nou la Petrom.

AIR

Revenind la 205.Am spus ca benzina de la OMV se papa  mai repede.Cea mai buna pt un consum cat mai mic o consider pe  Top premium 99.
Ar fi de incercat si Lukoil 95 sau Efix 95.Cu amandoua am avut surprize placute pana sa apara top premium 99.
Mol are benzina cu destui aditivi, merge bine motorul dar se maninca mai repede ca cea de la OMV.
Astept impresii!
Si scuze de off topic!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

turbojack

 Top premium 99,nu-si justifica pretul pentru motorul meu.  ;)

turbojack

Se pare ca fac singurul up de consum pe aria 205. :biggrin:
In ultima vreme masina imi consuma monstruos,in regimul a 7-8 kilometri de la rece,orientativ circa 80 de km cu 13 litri benzina. :blink:
Asa ca am considerat ca e momentul sa fac o tura la ars bujii si curatat "nasucul" bestiutei.O mica plimbare de 80 km pana la Zalau ,cu trafic sub mediu,cu reprize de 160 km/h si urcari de panta in 6000 rpm  :clap: , se pare ca a fost benefic,deoarece consumul a scazut in jurul cifrei de 8 %.

AIR

Din cate stiu eu se pare ca esti singurul cu 205 pe aici, nu ai spus cu ce benzina mergi acum, pt ca pana la urma se pare ca au importanta si calitate, marca combustibilului :crying:!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

turbojack

In ultima vreme ,alimentez cu Efix 95.

rara

Cand mai cureti motorul prin Zalau da un semn. Poate ne intalnim la o cafea. :biggrin:


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

turbojack

Consum mixt de ultima ora cu benzina OMV 95 Carrera,8.33% in conditiile in care am rulat "la pas" in coloana,dar si reprize fierbinti la 6500 rpm.
Urmeaza sa schimb filtrul de aer si bujiile,apoi refac consumul.
Din pacate,in conditiile noastre de trafic si calitate a carburantilor,consumurile haotice te duc adesea cu gandul la defectiuni. :cursing:
Pentru linistea mea,nu mai sunt atent la consum  daca nu depaseste 10%.