Propunere

Don Juan de Husi · 10787

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Don Juan de Husi

• Junior
  • *
    • Mesaje postate: 249
    • Vezi Profilul
: Ianuarie 09, 2008, 07:35:01 p.m.
Vreau sa ma adresez in primul rand moderatorilor si administratorilor acestui forum,facand apel la un pic mai multa initiativa in crearea de subiecte noi de discutii,care sa angreneze cat mai multi useri,si care sa rezulte in conversatii spumoase.Poate e o parere personala,dar mi se pare ca in ultimul timp avantul mai multor useri s-a taiat din cauza saraciei in thread-uri noi.Cred ca ar trebui urmat exemplul lui Turbina,care a facut sectiunea lui foarte interesanta si vizitata.La fel poate deveni orice sectiune cu un pic de efort.

"Cafeneaua" de ex. cred ca ar atrage mult mai mult interesul utilizatorilor daca ar fi alimentata incontinuu cu subiecte noi si interesante.In aceeasi masura nu cred ca am fi consideranti o comunitate de neseriosi daca am dezvolta un pic mai mult latura asta.Forumul e ok,moderarea la fel,dar cer mai multa flexibilitate si implicare din partea celor care se ocupa de coltisorul nostru de pe net.Parca nu mai e nimic nou,nimic asa de atractiv care sa ma determine ca atunci cand ajung acasa primul lucru pe care sa-l fac sa fie acela de a intra pe forum.Impresia pe care o am despre multe posturi e ca sunt cam trase de par,si asta nu neaparat din lipsa de chef a userilor,cat din lipsa de ceva mai bun.

"Buna dispozitie pe forum" mi se pare saturat de bancuri(ceea ce nu e rau) dar ca nu poate fi intretinuta buna dispozitie pe forum doar printr-un thread.Putem iesi in lume si cu mai multa voie buna si mai putina lipsa de rigididate.Astfel cred ca ar deveni mai calduros locul acesta si ar atrage mai multi forumisti.Mai multa maleabilitate ar aduce un plus semnificativ zic eu.

In al doilea rand vreau sa ma adresez celorlalti useri,carora le cer sa ma contrazica sau sa imi sustina punctul de vedere,pentru a ajuta la dezvoltarea forumului,daca este cazul.

Aceasta parere este subiectiva si daca trebuie blamata,astept o reactie civilizata si sustinuta de argumente.Se vrea a fi o discutie constructiva,care sa ne ajute pe noi.Nu vreau sa creez flame-uri si nu vreau sa ajungem la o executie on-line.Va multumesc ptr intelegere!

Doamne,vino Doamne... sa vezi ce-a mai ramas din oameni...

Offline Gabriel

• Administrator
  • GT
    • Mesaje postate: 1.783
  • Valoarea lucrurilor este data de oameni.
    • Vezi Profilul
    • gabrielbaciu.ro
Răspuns #1 : Ianuarie 09, 2008, 09:47:01 p.m.
Stai linistit, nu te poate blama nimeni pentru initiativa. Si ai dreptate, parca ar mai trebui animata atmosfera. Numai ca asta nu e o sarcina de serviciu (daca ma pot exprima asa si iata ca pot) a moderatorilor si administratorilor. Initiativa poate fi luata de oricine si nu e nici un bai daca se deschid topicuri noi numai sa fie postate la categoria corespunzatoare.
Ca sa disculp un pic adminii si moderatorii, acum se lucreaza la o baza de date pe portal, o premiera din cate stiu eu pentru ca n-am mai vazut pe nici un forum/club chestia asta. Munca e imensa, sper doar ca rezultatele sa fie pe masura. Despre ce baza de date e vorba!? Surpriza.

Offline dadu

• GT Line
    • Mesaje postate: 936
    • Vezi Profilul
Răspuns #2 : Ianuarie 09, 2008, 11:05:24 p.m.
turbina, zici?
oricum, de-abia s-a intors lumea din vacanta, vin sesiunile... dar nu-i problema, revenim subit! :biggrin:

When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

Offline adu

• Junior
  • *
    • Mesaje postate: 68
    • Vezi Profilul
Răspuns #3 : Ianuarie 10, 2008, 03:58:47 a.m.
Don Huan, felicitari pentru modul de exprimare a unei opinii de larga finete.
« Ultima Modificare: Ianuarie 10, 2008, 04:11:24 a.m. de adu »

Kman

• Vizitator
Răspuns #4 : Ianuarie 10, 2008, 09:40:13 a.m.
Cafeneaua e singurul loc unde membrii acestui forum nu pot deschide topicuri noi. In rest restul forumului e deschis pentru orice initiativa de a inviora atmosfera.
Sunt sectiuni unde nu se scrie si acestea nu au caracter tehnic.
Sta in puterea fiecaruia de a invioara atmosfera pe forum si nu cred ca "inviorarea" asta ar trebui sa aiba loc doar in sectiunea Cafeanea

Offline dadu

• GT Line
    • Vezi Profilul
Răspuns #5 : Ianuarie 10, 2008, 12:21:33 p.m.
de ce nu? doar nu o sa iau  o carte tehnica sau catalogul apia pentru a deschide noi topicuri.
una e sa initiezi un topic neaparat legat de domeniul auto si alta e sa deschizi in cafenea un topic care pe tine te vizeaza in mod special si pt care trebuie sa ceri autorizatie. daca e deplasat e avertizat initiatorul si topicului se inchide imediat.

cafeneaua trebuie sa fi un loc de defulare si asta o face fiecare in felul lui, nu prin termeni tehnici sau auto.
in alta ordine de idei, forumul e mic si atunci nu vad de ce e nevoie de o astfel de restrictie.
propunerea mea este sa se renunte temporar la acesta restrictie, pana va fi cu adevarat nevoie de ea.
« Ultima Modificare: Ianuarie 10, 2008, 12:23:50 p.m. de dadu »

Kman

• Vizitator
Răspuns #6 : Ianuarie 10, 2008, 02:09:32 p.m.
Ha ha ce usor e sa avertizezi si sa inchizi imediat, dar sa vezi dupa aceea....ca topicul meu eu consider ca era cel mai cel...ca de ce pe al aluia nu l-ai inchis ca eu consider ca....si am muncit sa deschid topicu acela si mi-a fost sters...si tot asa.
Cafeneaua se vrea un loc de discutii mai lejere, dar fara a ajunge la genu de thread de aberatii samd.

Offline dadu

• GT Line
    • Vezi Profilul
Răspuns #7 : Ianuarie 10, 2008, 02:42:20 p.m.
ai dreptate dar pentru mine, aberatiile (cum de altfel cred ca si pentru voi), intra in aceiasi categorie cu obscenitatile.

Offline Cloud no.75

• VIP
  • GT
    • Mesaje postate: 1.573
  • Let the good times roll
    • Vezi Profilul
Răspuns #8 : Ianuarie 10, 2008, 03:18:28 p.m.
si eu as vrea ceva mai multa libertate - in limita bunului simt - la cafenea...

eu as deschide topicuri de genul: "ce va doriti pentru anul asta de la viata", sau: "ce gen de afacere v-ati deschide in romania", sau "care este placerea maxima descoperita in viata" ...

Le-as deschide pentru ca sunt curios ce ar spune oamenii de pe forum...sunt convins ca ar fi interesant...

"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."

Offline a_mic

• Membru fondator
  • GT
    • Mesaje postate: 2.057
  • rocker satanist, taica !
    • Vezi Profilul
Răspuns #9 : Ianuarie 10, 2008, 03:39:16 p.m.
Pai o solutie ar fi ca initiatorul sa ceara si sa primeasca acordul.

In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Club Peugeot Romania

Re: Propunere
« Răspuns #9 : Ianuarie 10, 2008, 03:39:16 p.m. »

Offline Radon

• VIP
  • GT
    • Mesaje postate: 1.902
    • Vezi Profilul
Răspuns #10 : Ianuarie 10, 2008, 03:45:41 p.m.
Propuneri de noi topicuri in aria "Cafenea" se pot face aici sau prin PM catre Admini si Moderatori. Daca se va considera oportuna deschiderea unui topic cu tema propusa, fiti siguri ca se va deschide. Restrictionarea a fost impusa doar din dorinta de a limita deschiderea fara discernamant de discutii de tot felul, si pentru a pastra totusi orientarea initiala a forumului. Asteptam, asadar, cu mare interes, propuneri de noi teme de discutie, atat in "Cafenea" dar mai ales in celelalte sectiuni. Succes la brainstorming!

Offline Cloud no.75

• VIP
  • GT
    • Vezi Profilul
Răspuns #11 : Ianuarie 10, 2008, 04:57:02 p.m.
OT: Draga Radon, imi place mesajul tau,este cu adevarat corporatist ! Ai fi un manager de succes in orice multinationala ! Bravo :clap:

"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."

Offline Radon

• VIP
  • GT
    • Mesaje postate: 1.902
    • Vezi Profilul
Răspuns #12 : Ianuarie 10, 2008, 05:38:59 p.m.
tot OT: mersi, Cloud pentru aprecieri. prefer sa raman insa la micile mele "nationale".  :biggrin:
sa inteleg insa ca primesti destul de des mesaje de genul asta...  :001_tt2:

Offline Cloud no.75

• VIP
  • GT
    • Vezi Profilul
Răspuns #13 : Ianuarie 10, 2008, 08:04:50 p.m.
primesc, primesc de vreo 8 ani de multinationale....de vreun an am inceput sa dau si eu, la randul meu. Se numeste pretios "coaching" :001_tt2:

Offline Seby

• Membru fondator
  • GT
    • Mesaje postate: 1.177
  • mi-s mandru ca sant ardelean...
    • Vezi Profilul
Răspuns #14 : Ianuarie 10, 2008, 09:49:53 p.m.
era la un moment dat cand se puteau deschide topicuri noi la cafenea...si cu toate ca nu s-a abuzat de sectiune, la un moment dat nu s-a mai putut... :001_huh:

...face the future...