Fiabilitate 207

Creat de Gabriel, Ianuarie 11, 2008, 12:23:31 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Probleme cu 207 - specificati daca mai doriti sa fie adaugat ceva la poll

zgomote la usi
12 (600%)
zgomot la ambreiaj
3 (150%)
incalzire scaun cu intreruperi
1 (50%)
zgomote la hayon
12 (600%)
zgomote in bord
5 (250%)
discuri de frana ovalizate
1 (50%)

Numărul total de membrii care au votat: 2

lowprofile

:biggrin: multumim 407sw. ai mare dreptate.

coyote

Stiti care e faza? La discuri e simplu: daca bataia discului e mai mare decat cea maxim admisa, se schimba, far niciun fel de comentariu, cat timp discurile sunt in garantie. Zgomotul pe care il reclama lowprofile este un zgomot care este prezent la toate 207, mai precis atunci cand pedala de ambreiaj nu este calcata, se aude un usor zgomot suplimentar.
@lowprofile, iti garantez ca nu iti va schimba nimeni ambreiajul pentru asa ceva, chestie pe care de fapt ti-am spus-o si la service. Si ti-am mai spus atunci si ca acel zgomot nu afecteaza fiabilitatea masinii. Daca pentru tine asta e un motiv pentru a renunta la masina... Treaba ta... Eu nu as renunta la masina mea pentru un lucru de genul asta. Faceti abstractie de locul unde lucrez, din multe puncte de vedere aveti mai mult "succes" in service decat mine.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

asterisc

Citat din: coyote din Ianuarie 15, 2008, 10:42:48 A.M.
Si ti-am mai spus atunci si ca acel zgomot nu afecteaza fiabilitatea masinii. Daca pentru tine asta e un motiv pentru a renunta la masina...
Se inlocuieste strict ce afecteaza fiabilitatea masinii?  :confused1:
Ar putea face cineva o lista cu zgomotele care afecteaza fiabilitatea?
Ar putea face cineva o lista cu zgomotele care nu afecteaza fiabilitatea?

Cat de tare trebuie sa o afecteze, ca sa se schimbe pe garantie?

Mi se pare ca toate astea sunt din ciclu: "romanu e mai prost si tace... ba se mai si bucura cu gandu: putea fii mai rau"
Reality is for those who can't face Science Fiction

dadu

ca sa stie toti despre ce e vorba: cand ambreiajul este cuplat, se aude un fasait puternic, asta poate si datorita insonorizarii mai proaste a compartimentului, dar care dispare sau cel putin se atenueaza dupa 3-4 debreieri (cand este decuplat ambreiajul, nu se aude absolut deloc). bineinteles, se aude si acel tacanit la cuplare/decuplare.
din cea am observat noi pana acum, chiar "asa face toate".

lowprofile insa, acuza un sunet mult mai puternic si o vibratie/un sunet metalic. pe asta, doar coyote o poate confima sau infirma intr-o oarecare masura.

in alta ordine de idei, insonorizarea lui 207 chiar poate fi considerata ca deranjanta pentru anumite persoane.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

cosmins

mie nu mi se pare asa de proasta sonorizare, nu stiu de ce va vaitati atata.
pe bune, mi se pare rezonabila, nici nu pot sa zic ca am crescut in mertzane sau bmw-uri dar nu ma plang. in alta ordine de ide la toate masinile mici sonorizarea e mai proastra, nu ai ce face.

dadu

nu ne plangem, suntem doar obiectivi.
eu cel putin, cu muzica pe la 7-8, nu am nicio treaba. :001_rolleyes:
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

turbojack

De asta afirmam de multe ori ca un sistem audio de calitate isi merita toti banii.Elimina stresul si te binedispune. :clap:

lowprofile

@coyote: nu am acuzat faptul ca tu ai fi avantajat la service. dar crede-ma ca stiu 2-3 cazuri in care angajatii si-au schimbat (fara sa fie nevoie) diverse chestii pe la masina. revenind on-topic, trebuie sa spun ca zgomotul meu nu este unul de neglijat sau inchipuit. ar trebuii s-o auzi cum troncane de dimineata. cam seamana cu zgomotul unei volante(desi nu cred ca e vorba de asta). eu am dat bani pe masina asta man, n-am furat-o! totusi, am o intrebare: de ce dracului nu se mai aude cand apas pedala de ambreiaj? de ce nu se aude tot timpul daca "asa face toate" ?
cat mai am garantie o sa-i stresez non-stop! ai vazut cu ochii tai ce PROSTI sint cei de la eurial. aia s-a chemat ca mi-au verificat masina?  >:(

coyote

Ce raspunzi crezi ca poti obtine de la mine la ultima intrebare? :)
Zgomotul pe care il reclami chiar ESTE prezent la multe 207, la unele mai slab la altele mai puternic. Corect, asterisc, abordarea mea a fost una un pic gresita, dar vroiam doar sa subliniez faptul ca este un zgomot functional, nu unul datorat unei defectiuni.
Daca ar fi sa imi dau eu cu parerea, si turbojack ma poate ajuta aici, eu as zice ca uneori nu se centreaza bine discul ambreiajului, si cand se apasa repetat ambreiajul, se centreaza si nu mai face zgomot. Problema fiind rulmentul de presiune. Turbojack?
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

a_mic

ma bag si eu in seama: eu suspectez mai degraba placa de presiune, recte "soarele" care scoate asemenea zgomote. Dar, revin si spun ca nu este ceva anormal. O placa de presiune bine stransa, noua, genereaza astfel de zgomote la deformarea lamelelor asupra carora actioneaza rulmentul de presiune.
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Radon

#40
Citat din: coyote din Ianuarie 16, 2008, 04:53:13 P.M.
...eu as zice ca uneori nu se centreaza bine discul ambreiajului, si cand se apasa repetat ambreiajul, se centreaza si nu mai face zgomot. Problema fiind rulmentul de presiune

ceva de genul asta a fost si la mine, motiv pentru care la nici 50.000 km am schimbat ambreiajul. dar de ce se ajunge in situatia in care sa nu se centreze bine? poate ca nu e bine facut/gandit? in cazul asta, si mai ales daca "asa face toate" cred ca toti cei cu probleme ar trebui sa ceara schimbarea DE URGENTA si in GARANTIE a ansamblului vinovat. pentru ca da ca nu se centreaza bine, aia nu e chestie functionala, ci de-a dreptul un defect.

lowprofile

#41
a punctat bine @radon. daca "asa face toate" si e defect de fabricatie, sa isi ia dracului masina inapoi si sa-mi returneze banii. pentru mine nu exista scuza cu zgomotul functional.

coyote

... dar cred ca va este tuturor clar ca nu avem ce face in aceasta privinta... Ganditi-va unde sunt eu si ce influenta am, si credeti-ma, la o eventuala reclamatie de genul celei a lui lowprofile, as avea exact acelasi succes. Veniti voi cu idei. (aplicabile, nu vise) in ceea ce priveste rezolvarea, ca eu am cam ramas fara... Ar fi insa bine sa continuam discutia asta pe alt topic, pentru ca aici suntem deja off.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

dadu

concluzia: nu se confirma!
m-am uitat la un 1.4 hdi azi si nu face asa. deloc.
eu inca mai cred ca e normal...
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

coyote

Te referi la zgomotul ambreiajului? Normal, e vorba strict de modelele 1.6 HDi.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107