307 T6 1.6hdi Bleu Abyss

Creat de Cloud no.75, Ianuarie 10, 2008, 10:53:10 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cloud no.75

postez aici un "magic moment" cu 307 din dotare intrucat nu am sectiune sparata de "jurnal de bord"...

poza a fost facuta in conditii de ceata crunta, de asta arata bordul ca un "pom de craciun"...

"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Vlad01

Nor-ule ai ceasuri albe asa-i? Dupa design asa imi par a fi. Sunt extraordinare, poate ne incanti si cu un mic jurnal de bord si niste fotografii cu leul  :001_tongue:
:oops:Imi cer scuze pt  :offtopic:

Cloud no.75

da, sunt ceasuri albe si sunt delicioase. Bine, fac un jurnal de bord.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Seby

Citat din: Cloud no.75 din Ianuarie 10, 2008, 10:53:10 A.M.
poza a fost facuta in conditii de ceata crunta, de asta arata bordul ca un "pom de craciun"...
si 90km/h  :batman:
...face the future...

tnt

nu era mai usor sa tragi pe dreapta? zic si eu asa :D nu de alta .. dar ai avut cateva secunde la dispozitie sa faci poza :P

coyote

Pai da, dar trecea momentul magic, tnt...
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

Gabriel

Si avea 100 km/h nu 90.  :001_tt2:

Cloud no.75

#7
Ei bine, discutam despre un 307 T6 1.6hdi de 110 cai in culoare Bleu Abyss si echipare Zenith, din Iunie 2007

Ca si dotari, remarc:
1. Tapiteria de pe scaune mai "solzoasa" din velur, foarte comoda
2. Pachet ergonomic - cotierele fata desi inguste sunt foarte practice. Imi place suportul de ochelari din plafoniera. Remarc cu placere ca nu zdrangan sertarele de depozitare de sub scaunele fata
3. Ceasurile de bord pe alb cu indicator digital pentru temperatura uleiului: absolut delicioase  :clap:
4. Scaunele incalzite. O chestie smechera este ca incalzirea variaza in functie de temperatura pe care o setezi pe clima bizona
5. Bara fata cu grile cromate, de la Feline.
6. Farurile Xenon - o adevarata BINECUVANTARE, mai ales pentru cei ca mine, care noaptea pe asfalt ud sunt nesiguri...
7. Jante de 16
8. 6 airbag

Imi place echiparea, absolut completa, nu as avea nevoie de nimic in plus. La lista masina era pe la 19,000 la vremea ei...

In rest, v-am mai povestit parerile mele: masina e foarte legata, dupa 11,000km si 6 luni nu sunt greierasi sau alte zgomote.
Tinuta de drum e foarte buna, acum cu rotile de iarna pe 15 nu e atat de incisiva ca si cu rotile de vara de 16, dar oricum e foarte stabila. La rafale de vant lateral sufera ceva din cauza inaltimii caroseriei...Suspensia o consider bine reglata, un mic minus la puntea spate care parca "se rupe" de pe masina la linii de tramvai si alte denivelari mai abrupte

Motorul e unul din punctele forte ale masinii. Foarte elastic, puternic si in acelasi timp silentios si fara vibratii.

Pe masura ce mai acumulam rulaj, mai povestim...

Pana atunci, niste poze. In una din poze puteti vedea clar iluminarea superioara a drumului produsa de farurile Xenon. Pozele nu sunt "lucrate" si nu au fost facute cu filtre speciale

"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Kman

Asteptam cu nerabdarele pozele.
Aaaa si intr-adevar la 307 suspensia spate e un pic tzopaitoare pe drum cariat, dar te vei obisnui cu ea.

Cloud no.75

mai dar cum le mai vedeti voi pe toate :clap:

aveam 100, ce-i drept :001_tt2: si ma chinuiam sa focalizez cu telefonul...

restul povestirilor pe "Jurnal de Bord" ...acum il fac. Voi ruga un moderator sa mute si discutiile astea ve acel topic pe care il fac imediat.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Cloud no.75

#10
inca niste poze
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Cloud no.75

#11
inca 2
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Cloud no.75

"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Vlad01

Superba masina Nor-ule, multumim ca ne-ai delectat cu pozele si descrierea. Nu imi pot dezlipi ochi de la ceasurile astea albe  :001_smile:. De xenon nu mai zic nimic e clar superior, am fost si eu cu un 407 2.0 HDi (ca pasager) si vizibilitatea e mult superioara halogenelor. Pe 207 normal nici o sansa sa fie xenon, ca nu prea am gasit ? M-ar tenta un 207 1.6e 110 CP in 3 usi in viitor, am vazut pe peugeot.de la masini de ocazie, dar nicaieri n-am gasit cu xenon :001_unsure:

Cloud no.75

merci.
Intr-adevar ceasurile albe arata foarte bine. Ca si aspect arata mai bine decat ceasurile albe de la 206-le fost-al-meu...
Astept sa le vad pe indelete pe cele de la 308.

Totusi, cele mai faine ceasuri albe le are 407 ST Sport...

Cat despre Xenon, nici la 307 nu era disponibil pana la facelift-ul T6. La 207 nu este posibilitate de Xenon. Ca si sfat, dupa ce am vazut 207 cu XENON montat de "meseriasi" si 207 cu becuri halogen normal, in mod cert eu as lasa masina asa cum este ea.

Nici un kit de Xenon aftermarket, indiferent de cine montat nu se va compara cu unul de fabrica. In primul rand daca te uiti la 307 T6 cu si fara Xenon o sa observi o diferenta uriasa a lupei farului. La Halogen e conica, strange lumina in fascicol, la Xenon este un con inversat, dar focalizarea luminii pe sosea se face din constructia farului si becului. Un bec Xenon e ~900Ron...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."