Noul 407 in Romania !

Creat de Cloud no.75, August 04, 2008, 03:39:57 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cloud no.75

Aflat intr-o sedinta de "recunoastere" a proaspatului sosit 308 1.6 hdi robotizat, mi-au cazut ochii si pe...noul 407...

Initial, l-am deosebit foarte greu: fata este absolut identica cu a vechiului model, spatele este modificat mai serios...Din pacate stopurile ce noaptea dadeau un efect de "bumerang intors" - ce imi placeau foarte mult, au disparut si au aparut unele gen Megane Sedan pe care le detest.
Bandourile au suferit modificari prin adaugarea unei baghete cromate pe ele, in plus bara spate nu mai e invelita in bandou, acesta fiind aplicat doar la colturi. Remarcam pe bara spate si o stilizare de "extractor" aerodinamic, repetand motivul aparut inital pe 407 Coupe si apoi preluat si de 308 in echiparile Premium pack si Feline

Interiorul se bucura de niste modificari binevenite: cheder dublu pe usi, cheder intre usa fata si cea spate si o noua finisare a interiorului pe un negru lucios ce da foarte bine...In sfarsit vad si altceva decat plasticul argintiu ce imita aluminiul cu care ne tot obosesc fabricantii de masini indiferent ca e vorba de Pug, Ford, Mazda, VW, etc.

Nu stiu exact ce echipare e masina, in orice caz e spre varf: jante 17, senzori parcare fata-spate. De asta sunt curios daca decorul negru de pe consola centrala se va regasi si pe celelalte variante. La fel si pentru "extractorul" din bara spate, care pe 308 apare doar la cele 2 echipari de varf

Am facut si niste poze rapide cu telefonul, nefiind "inarmat" pentru ocazie.

Comentarii ?
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Vlad01

Imi place sincer, interiorul, consola centrala parca arata mai bine asa, dar voi cumpara fara facelift din cauza diferentei uriase de pret :001_smile:, asa am facut si cu 307 si am iesit destul de bine cu pretul, si masina e ok. A fost 12000 eur + 500 eur (alarma, covorase, scut metalic) avand 1 an si 19500km, cam tot asa intentionez sa fie si 407-le de 1-2 ani, max 30.000km, si avand in vedere ca il iau pe firma si suntem platitori de TVA iese undeva la 13-14000eur, ceea ce mi se pare foarte acceptabil. :001_smile: (evident 2.0 HDi ST Sport :blush:). Dar pana atunci mai am de lucru pentru el, estimez achizitia undeva in februarie 2009.

claudiu1981

Se mai fabrica inca varianta ST SPORT???

Vlad01

Nu stiu exact daca tot sport ii spune dar are aproximativ aceleasi caracteristici: jante 17", ceasuri albe, volan piele.

Cloud no.75

Nu se mai numeste ST Sport, are jante pe 17 dar cu alt design.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




turbojack

#5
Primul impuls vazand prima poza a fost: ce draq e asta?
Asta e un 407 "meganizat",stopurile alea nu se incadreaza deloc . :crying:
Consola centrala este frumoasa,ramane sa vedem niste preturi.

costin_dsm12

Referitor la "meganizat", stateam de vorba cu niste prieteni care ziceau ca mai degraba se duc sa-si aduca un 407 secod-hand din Germania decat sa-si cumpere varianta noua sau sa schimbe triplele cu unele de tip vechi.
Una peste alta acest face-lift este un compromis rusinos din partea celor de la Peugeot, pana vor scoate atat de mult asteptatul 408.
206 HDi, Nature will remember.

Gabriel

Atentie: sub ambalaj sunt imbunatatiri tehnice, mai ales la trenul de rulare, si s-au inlocuit unele subansamble/piese care nu erau fiabile.

Cloud no.75

@turbojack: in sfarsit mai zice altcineva in afara de mine ca e spate de megane sedane....Credeam ca am o problema...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Ovidiu

Mie mi se pare ca spatele seamana cu un A4...
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

kitty

Sincera sa fiu, exteriorul sa spunem ca este ok. Dar daca intr-adevar s-au adus modificari majore la partea mecanica si cea electrica, propun sa deschidem un topic: "Unde au disparut problemele la 407?" :))

dadu

E pe situl oficial de o saptamana cred dar nici o alta informatie, preturi, absolut nimic.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!