RT3 sistemul telematic/navigatie

Creat de SportWagon, Noiembrie 05, 2009, 11:43:37 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

SportWagon

Ecran suplimentar activabil in meniul computer de bord (TRIP) la RT3.

http://tinyurl.com/PAG-SUPL-ODB-RT3

Ofer consultanta in domeniul auto,

Ionutz

Am incercat sa intru la link-ul respectiv si spune ca fie nu am acces la imaginile respective ,fie nu mai sunt la adresa respectiva.Despre ce ecran e vorba?Sunt curios pentru ca si eu am rt3-ul si cred ca am reusit sa gasesc toate submeniurile posibile.Sau poate ma insel si asta e ceva nou...

SportWagon

#2
Fotografia e tot acolo si o inserez si aici.
Activarea se putea face cu PPS cu o versiune de program anterioara.
Daca PPS-ul are versiune de soft actualizata (inerent daca are conexiune net) aceasta activare nu mai poate fi facuta cu PPS.
Insa putem sa ne ajutam cu uneltele fratilor de la Citroen.
Trebuie intrat in menu la LEXIA declarind un Citroen C6 si apoi se navigheaza optiuni BSI personalizabile de client, Page supplementaire ODB.
Calea exacta nu mi-o mai reamintesc, am facut operatiunea de ceva timp inainte de iarna trecuta.
SUCCES !
__________________
Ofer consultanta in domeniul auto,

SportWagon

Nu este vorba despre un menu existent in RT3 pe care sa il poata selecta utilizatorul, TREBUIE ACTIVAT in service, altfel nu apare, ca si afisarea pe ecran a semnalelor de la asistenta la parcare.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Ionutz

Asistenta la parcare am activat-o deja,bineinteles in service,odata cu actualizarea a nu stiu carui software(nu al navigatorului-versiune 662D),probabil exact ala de care vorbesti tu.Am fost fortat sa o fac pentru ca kilometrajul care iti arata cat mai poti sa mergi pana la urmatoarea revizie innebunise,in sensul ca de la 29300-29100km inainte de revizie sarea direct la -100km de la o zi la alta.Avand in vedere ca merg tot timpul la un service Peugeot,nu stii cumva daca poate intra cu acelasi instrument utilizat pentru Peugeot si ca Citroen?Daca iti aduci aminte calea exacta de a activa acel ecran,mi-ai face o mare favoare daca o postezi aici,asa cand ajung la mecanic pot sa-i spun exact unde sa intre,fara sa umblam "la nimereala"

SportWagon

Alegi C6 ca masina in LEXIA. Apoi:

- configuration et services des calculateurs 
- test par calculateur 
- information conducteur/audio/communication 
- telematique 
- configuration 
- configuartion de l'unitĂƒÆ’Ă‚Â© tĂƒÆ’Ă‚Â©lĂƒÆ’Ă‚Â©matique 
- pages additionnels de ODB (ou computer) 
    schimbi in AFFICHER 
- tĂƒÆ’Ă‚Â©lĂƒÆ’Ă‚Â©coder 
Ofer consultanta in domeniul auto,

mielu

#6
Ti-am multumit si in ,,partea cealalta'' si iti voi multumi si aici pentru ca stiu de aceasta extindere de meniu de 1 an de zile dar nimeni nu a stiut sa-mi dea reteta activarii. Fara sa stau pe ganduri ma voi duce la Citroen Pitesti cat de curand. Inca odata multumesc.
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010

Madriann

Renault Laguna: Serious Playtime...
Peugeot 407    : Playtime is over! :)

mielu

Pai nu am ajuns inca la Citroen pentru activare deoarece de-abia aseara am scris postul cu ,,multumiri'' de mai sus. Astazi nu stiu daca voi avea timp. Oricum, imediat ce voi rezolva ceva voi da de veste si aici si ,,dincolo''.
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010

Ionutz

Iti multumesc si eu, 407SW si sper sa reusesc sa il activez si eu cat mai repede acel ecran.In schimb ce nu inteleg prea bine e la cine trebuie sa ma duc...la Peugeot sau la Citroen?

mielu

Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010

Ionutz

Mersi mult de info,dar cei din service nu o sa se uite un pic ciudat la mine ca incerc sa activez o functie pe un Peugeot cu un instrument Citroen?O sa creada ca nu stiu nici ce masina conduc...

mielu

#12
Stai linistit ca nu or sa creada nimic. Si eu am fost acum 1 luna si jumatate la ei sa-mi activeze functia pentru spalatoarele la faruri si nu s-au uitat chiar deloc ciudat la mine. Prin reprezentante e foamete mare. Nu mai sunt vremurile cand te programai si te chema de-abia peste o saptamana si daca vroiai mai repede stateai sa te rogi de ei. Acum se roaga ei de tine si vin in intampinarea clientului cu oferte gen la o revizie completa aveti si diagnoza gratuita etc etc. Si cu o Dacie daca te duci la ei sa-i faci tinichigeria pun pariu ca ti-o accepta. Cand am fost la Citroen eu eram singura masina din service. Pe cuvantul meu. Nu stiu ce era prin celelalte hale ale lor dar acolo unde se fac diagnozele, directia si alte chestii eu eram singurul.
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010

SportWagon

Initial eu gasisem infrmatia cu C4 ca masina dar nu a mers si atunci am incercat altele. Cu C6 am mers. Va urez succes ! Si eu voiam sa o activez de mai demult insa nu se mai putea cu versiunile din PPS.
Ofer consultanta in domeniul auto,

mielu

#14
Tocmai m-am intors de la Citroen Pitesti. Am activat functia suplimentara cu afisarea presiunii in pneuri precum si a temperaturilor de la apa si ulei. Cost 60 ron cu tot cu TVA plus 10 ron ,,ciubuc'' la electrician. Multumesc inca odata @407SW.
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010