RT3 sistemul telematic/navigatie

Creat de SportWagon, Noiembrie 05, 2009, 11:43:37 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

marius.v

Uite un model clasic de colaborare.
Deci se poate.
Bravo mielu.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

SportWagon

Cu placere. A mers alegind C6 ca masina?
Ofer consultanta in domeniul auto,

mielu

#17
Da, i-am pus in vedere omului sa incerce din prima cu C6 pentru ca stiam de la tine ca (,) cu alte modele nu functioneaza.
M-am dus cu foita la mine descarcata de pe forum si i-am dat-o sa se ajute de ea insa meniurile de pe foita nu corespundeau absolut deloc cu meniurile de pe diag-ul lor dar ca formulare erau p-aproape ; cat sa-ntelegi ca meniul de pe diag este cel de pe foaie. Meniurile erau altfel formulate. M-a chemat omul acolo langa el in service si am vazut cu ochii mei absolut tot ce a facut. Rahatii de la Eurial nici sa nu te prinda in service ca-ti rup picioarele. Foarte promti, amabili si serviabili. Diag-ul lor era Lexia 3. Am vazut scris pe el.
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010

Ionutz

Nu iti mai aduci aminte cumva calea exacta pentru a activa optiunea,dar in romana sau macar in engleza?Aici unde sunt eu abia daca reusesc sa scoata vreo vorba in engleza,asa ca sa nu mai vorbim de franceza...

mielu

Meniul diag-ului era in franceza si nu, nu imi amintesc deloc cum se mai numeau meniurile alea. Nu-s prea bun la franceza asa ca n-aveam cum sa tin minte. Daca ai drum prin Pitesti te duc eu la Citroen si te rezolva. Ideea e numai sa ai drum prin Pitesti.
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010

SportWagon

Sa navigheze putin prin menu, alege C6 apoi ceva in  genul optiuni bsi client, personabile, habitaclu, afisare, afisare pagina suplimentara ODB, CAM ASTEA SINT CUVIONTELE CHEIE.
Descrierea de mai sus in franceza era pt diag-ul Peugeot.
Ofer consultanta in domeniul auto,

mielu

Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010

mielu

#22
Inca o intrebare legata de sistemul de navigatie la 407. Acum 2 luni m-am gandit ca e pacat sa am AUX-ul din fabrica in torpedo fara sa faca serviciu, mai ales ca dispuneam in meniu si de mod VIDEO si m-am hotarat sa-mi montez in torpedo un DVD Player. Ideea e ca atunci cand activez din meniu modul VIDEO si intru pe DVD la plecarea de pe loc imi sare de pe DVD pe navigatie. Cu alte cuvinte nu ma lasa pe DVD in timpul mersului. Daca masina depaseste 5 km/h sare in modul safety automat pe navigatie. Am stiut de la bun inceput si nu eram strain de situatie insa m-am gandit ca voi cumpara un modul de CAN special facut sa-mi anuleze modul safety dar cand am cautat pe net si am vazut cat costa mi-a cam trecut pofta (170$).
Acum intrebrea mea e urmatoarea : stie cineva daca pot dezactiva cu Lexia sau PPS modul safty astfel incat sa pot folosi DVD-ul si in timp ce masina se deplaseaza ?!?!?
Am cautat pe net si am gasit ceva dar nu convingator. S-ar parea ca este un meniu unde scrie 5 km/h iar daca se intra acolo si se modifica din 5 in 200 km/h modul safety se va activa la 200. Aveti careva cunostinte de cum o pot rezolva cu diag-ul ?!?!?!?
@407SW ai idee de asa ceva  :confused1:
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010

SportWagon

Nu se poate dezactiva cu Lexia nici cu PPS, nimeni din reteaua PSA nu o sa iti faca asta.
E mai jenant cind vrei sa montezi o rear view camera si mergi in MA cu mai mult de 5km/h.
Ofer consultanta in domeniul auto,

mielu

Nu mai stiu sigur dar parca sa zic ca in MA nu sare pe navigatie. Nu mai stiu sigur dar voi incerca iar camera pe MA nu cred ca poti sa pui deoarece modul VIDEO din cate imi amintesc se dezactiveaza la fiecare oprire a motorului. Poate de cate ori bagi in MA sa activezi modul VIDEO manual. O mare porcarie.

Oricum mersi pentru raspuns. Daca tu spui ca nimeni nu-mi face treaba asta ma las pe mana ta. Sa-nteleg ca singura solutie este un modul de CAN ?!?!?
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010

SportWagon

#25
Sint persoane in FRANTA cel putin care au montat rear view camera pe 407, 307 cu RT3 dar au "traficat" putin RT3 ceea ce presupune demontajul acestuia.
Sincer, interesul pentru a avea activata intrarea video o vad numai pentru MA, in rest e fff riscant sa conduci cu un film rulind pe ecran, te distrage si risti sa faci "minuni" regretabile.
Toate optiunile pe care le-am activat pe RT3 cu PPS au fost facute itr-adevar, in reteaua Peugeot (maio exact la un dealer) datorita amabilitatii si disponibilitatii consilierului tehnic ce are pe mina PPS-ul sau LEXIA dar de fiecare data am mers cu lectia invatata, cu algoritmul exact de parcurs pe hirtiuta, altfel ei sint f. buni la diagnoza, reparatii dar nu au timp si nici chef sau interes sa piarda timpul cu mofturi de genul celor discutate de noi.

Din cite stiu eu PEUGEOT a limitat PPS de maniera sa nu poata anula inhibarea intrarii VIDEO peste 5km/h.
Bazat pe aceste motive afirm in mod aproape cert (cu marja de eroare de rigoare) ca nimeni din retea nu iti va putea face respectiva manevra.

Totusi, nu am verificat si deci nu am certitudinea dar se pare ca debransind firul cu nr 14 din RT3 obtii ceea ce doresti tu.
De asemenea se pare ca utilizind masinaria dinainte de PPS s-ar putea relaiza acest lucru. Insa cu primul telechargement facut ulterior pe masina revii la setarea initiala.
Ofer consultanta in domeniul auto,

mielu

Iti multumesc mult pentru raspunsuri. Voi incerca cu un modul de CAN dar asta probabil cand voi dispune de banii necesari.
Iese din discutie modificarea hard deoarece nu ma risc sa tai si sa fac punti de fire p-acolo.
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010

mielu

Revin dupa ceva timp de la ultima postare pe acest thread cu o intrebare catre @407SW, legata de pinul cu nr. 14. Am scos astazi RT3-ul afara din bord, am scos mufa mare (cea cu multe fire), m-am uitat pe mufa iar in dreptul numarului 14 nu exista niciun pin in mufa si nici fir care sa iasa. Ai vreo cunostinta despre asta ? Tot incerc sa pacalesc amaratul ala de video in mers si nu reusesc sub nicio forma. De modul de CAN momentan nici nu poate fi vorba ca nu ma dau banii afara din casa.
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive automatic / 2010

SportWagon

Ofer consultanta in domeniul auto,