Impresii 2.0 hdi 136 cai

Creat de Cloud no.75, Aprilie 30, 2007, 05:54:00 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cloud no.75

in plus, la A4 cotiera e mult mai scurta si mai ingusta decat cea de la Passat, care e ca o "scandura tapitata" dar e a naibii de comoda...

V-am zis eu trag frana de mana zilnic si am cotiera impinsa la maxim in fata si nu m-a jenat niciodata...Nici chiar la tragerile de frana de mana de pe macadam, partea super faina e ca levierul franei e aliniat cu schimbatorul si poti muta f repede mana de pe schimb ator pe frana de mana, daca vrei sa fii "sportische"...

Sa stii ca astept poza aia de interior de 407
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




SportWagon

#16
prima e de la nivelul ochiului soferului.
a doua e vedere dintre scaunele din fata, dar de sus.
e drept ca manerul levierului cade foarte bine exact sub mina dreapta si se manevreaza extrem de usor, dar ramin la parerea ca strica aspectul, simetria tunelului, pentru ca pur si simplu iese din tunel, nu dintr-un locas special degajat, etc, si nu se escamoteaza in vreun locas in pozitia de jos.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Cloud no.75

ai dreptate. o frana de mana electrohidraulica gen Passat cu comanda la buton ar elibera spatiu de pe tunel si ar da posibilitatea dublarii spatiului pentru doze de bauturi...La Passat au reusit foarte bine miscarea...

Elegant manerul schimbatorului, dar DE CE PANA MEA L-AU FACUT ATAT DE INALT ???????
Ati vazut la BMW - menrul schimbatorului pentru automata este doar 1 cm de teava cu maciulie in capat, arata exact ca un joy-stick...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




SportWagon

Tunelul central e mai scund decit la multe masini, avantaj creeaza o aprenta senzatie de spatiu sau nu te simti la fel de cocoon, ca intr-un cockpit, depinde de gust. tinind mina pe cotiera poti manevra f. usor in secvential, cu 2 degete, chiar la baza levierului daca vrei s,echereste, sau de "para"
Ofer consultanta in domeniul auto,

Cloud no.75

de obicei imi place sa simt ca "ma imbraca" masina, da o senzatie de siguranta sa te simti protejat intre usa si tunelul central...

dar, de dragul 407-lui fac o exceptie ;)
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




SportWagon

Citat din: 407SW din Mai 22, 2007, 05:21:55 P.M.
Tunelul central e mai scund decit la multe masini, avantajul ar fi ca creeaza o mai mare senzatie de spatiu sau dimpotriva ca dezavantaj nu te simti la fel de "cocoon", "incadrat" ca intr-un cockpit, depinde de gust. tinind mina pe cotiera poti manevra f. usor in modul secvential, cu 2 degete, chiar la baza levierului (in "sus"), daca vrei smechereste, sau in mod normal, traditional de "para" cromata.

am reeditat postul
Ofer consultanta in domeniul auto,