Re: Impresii 407 2.0HDI

Creat de gabigei, Martie 21, 2010, 07:37:39 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

gabigei

Salut,
pe 11 februarie anul asta, am schimbat la Eurial vechiul 307 1.6hdi 110 cp an 2005 (pe care l-am avut de nou - 0 km) cu un 407 premium din stocul 2008 zero km (2L hdi 136 cp FAP). Sincer sa fiu nu ma incanta foarte tare cum merge in comparatie bineinteles cu 307. Se pare (sau mi se pare) ca e cam puturos, pe langa asta la o viteza constanta intre 40-60 km/h parca are variatii de turatie (nu apar pe turometru la ambalarea in gol a motorului). La 307 motorul era mai "maleabil" adica daca ridicam piciorul de pe acceleratie nu dadea "in nas" asa de tare (sesizabil) cum face asta de acum. La fel la accelerare. Apas incet acceleratia si se trezeste si el cand isi aduce aminte. Exact ca la "motorinele" mai vechi, unde apasai pe acceleratie si apoi "wait" sa isi aduca aminte ca trebuie sa accelereze. La 307 nu era asa de sesizabla treaba asta. Solutii, rezolvari, testari?

gabigei

Si inca ceva. Zgomotul la rulare (dupa echilibrare si presiune) mi se pare cam mare. Daca merg pe A2 in portiunile unde asfaltul este "lucios" (exista cateva poduri unde este o alta calitate a asfaltului) este ok, in rest zgomot cam mare.

a_mic

Cred ca depinde de dopua lucruri zgomotul pe de-o parte:
- tipul de anvelopa;
- faptul ca pe A2, pana la Fundulea e un sfalt de toata cacaoa.
Privitor la lene, se poate datora din nou urmatoarelor doua aspecte:
- calitatea motorinei;
- faptul ca 407 e ceva mai greut ca 307.
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

TLGTLC

Si as mai adauga si faptul ca motorul nu s-a asezat inca.

gabigei

Ne mutam in alta parte? Sau continuam aici?

SportWagon

Pai trebuie creat un topic nou de catre un mod.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Radon


Vlad01

Mai sincer sa fiu si mie la inceput mi s-a parut ca e mai putin sprintena decat 307 1.6 hdi, dar dupa ce m-am obisnuit cu ea am realizat ca nu e asa. Totusi are 340nm cuplu, care dupa ce inveti sa- exploatezi vor fi un adevarat deliciu.

SportWagon

Care e raportul cuplu/masa respectiv putere/masa CP/to?
Ce e drept la cuplu mai conteaza si etajarea cutiei si curba de cuplu dependenta de harta turbinei.
Comparindu-le vei avea o judecata obiectiva, de la volan poate sa ti se para unasau alta ca e mai iute dar te poti insela.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Catalinutz

Am avut ocazia sa conduc ambele masini si 307 1.6 hdi care mi sa parut foarte sprintena
si am condus si 407 2.0 Hdi si sunt foarte multumit de ambele dar nu comparati aceste 2 masini k nu au nicio legatura dak vreti sa comparati,comparati 407 1.6 hdi cu 407 2.0 hdi sau 407 2.0 hdi cu 407 2.2 hdi.

Gabriel

407 cu 2.2 hdi e un deliciu. Pacat ca s-a renuntat la acest motor. Rar vezi un diesel care in masina se simte ca un benzinar. Clar peste 2.0 HDI.

SportWagon

Nu exista diesel-uri care sa se simta in masina ca un benzinar. Nici macar la BMW. Altfel ar fi disparut de mult benzinarele si eu as fi ...
Ofer consultanta in domeniul auto,