Fiabilitate 207

Creat de Gabriel, Ianuarie 11, 2008, 12:23:31 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Probleme cu 207 - specificati daca mai doriti sa fie adaugat ceva la poll

zgomote la usi
12 (600%)
zgomot la ambreiaj
3 (150%)
incalzire scaun cu intreruperi
1 (50%)
zgomote la hayon
12 (600%)
zgomote in bord
5 (250%)
discuri de frana ovalizate
1 (50%)

Numărul total de membrii care au votat: 2

Gabriel

Din surse neoficiale dar demne de incredere am aflat ca 207 ii calca pe urme lui 406 la fiabilitate. Pentru 207 nu se cunosc inca probleme de fabricatie  sau conceptie, parese ca problemele aparute in garantie sunt foarte putine, iar in intervalul post garantie au aparut probleme minore. Exceptia a fost motorul 1.6THP de 175 CP caruia ii cam crapa motorul datorita unor aliaje noi. Problema a fost remediata.
Daca posesorii de 207 au alta parere sunt invitati sa posteze aici. Daca sunt de acord cu afirmatia anterioara, pot face acelasi lucru.

turbojack

Citat din: BeeJay din Ianuarie 11, 2008, 12:23:31 A.M.
.... Exceptia a fost motorul 1.6THP de 175 CP caruia ii cam crapa motorul ....

Hmmm...de asta imi era teama,acest motor fiind complet nou.In plus studiind schema turbinelor,corelarea  functie de turatie si gestiunea lor electronica foarte complicata....Stau cu ochii pe el.

Kman

E un lucru imbucurator daca cea ce ai ai aflat din sursele demne de incredere este adevarat. Oricum fiabilitatea o cam lasat de dorit la 307 , 407 si au cam creeat imagine negativa pentru Peugeot.
Sa speram ca 207 si de ce nu si 308 sa aiba probleme mai putine.
Uite asta ar putea fi o stire pe care marketingu sa bata moneda pt a revigora vanzarile la Peugeot.

Cloud no.75

@dadu, @coyote, @ovidiu: voi ce ziceti de 207-le voastre ?
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Kman

Citat din: Cloud no.75 din Ianuarie 11, 2008, 10:54:55 A.M.
@dadu, @coyote, @ovidiu: voi ce ziceti de 207-le voastre ?
Ai uitat si pe @rara....crezi ca daca aveau ceva de zis nu ziceau??

dadu

#5
probleme..... nu am avut parte de asa ceva.
trebuie totusi sa mentionez greierasii care isi cam fac de cap, pe drumuri proaste. masina e menajata in sensul ca nu parcurge cat ar trebui dar la drumurile mele atat de bune nici nu ii doresc mai mult.
din ce mai citesc pe forumurile de afara se pare ca problemele care  apar, nu fac parte din categoria celor "cronice" in schimb sunt foarte multe, incepand cu probleme legate de electrica si terminand cu unele legate de turbine.
afara s-au facut pana acum patru rapeluri, la noi niciunul.

as zice, per total, ca masina intra in categoria "atat de aproape".
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

lowprofile

#6
eu am probleme cu ambreiajul (17.000km), si vreau sa zic ca n-am mers deloc sportiv. plus ca mi se pare cam zgomotos motorul. e cam prost insonorizata. in rest...super-masina :clap:

Gabriel

Din ce stiu eu garantia ambreiajului este de 40.000 km. Asa ca mergi in service si spunele asta.

lowprofile

garantia pentru ambreiaj este pana la 20.000km. atat. am fost la ei de 3 x pana acum. m-am plictisit deja de placa lor: n-are dom'le nimic. adevarul e ca atunci cand se incalzeste, nu se mai aude niciun zgomot. azi am din nou programare la ora 17.00, la eurial militari de data asta. va tin la curent.

cosmins

am si eu 27 000km si .... una peste alta sunt multumit.
nu am avut probleme, decat un semering schimbat la cutie si :P telecomanda de la radio. o foloseam/folosesc destul de mult si s-a bulit rotita de la schimbat posturi radio.mai dadea in gol si am schimbat-o pe garantie.

207 sper sa ii calce pe urme lu' 206 nu lu' 307 :P

dadu

azi citeam pe un forum englezesc  si toti se plangeau de zgomotele din usile din fata, unii de turbine si altii de ambreiaje. dar m-a bucura un lucru: au si ei service-uri la fel ca ale noastre. nu, nu, escroci ci doar incompetenti.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

turbojack

Citat din: dadu din Ianuarie 11, 2008, 09:09:36 P.M.
.... au si ei service-uri la fel ca ale noastre. nu, nu, escroci ci doar incompetenti.

Meseriasii de calitate nu-i vei gasi la un concesionar ;)
Istoria cu problemele volantei bimasa a ambreiajului continua...Buline negre motoarelor remapate.

lowprofile

bineinteles ca azi n-am rezolvat nimic la eurial. desi este evident ca am un zgomot (de rulment,zic eu) ei se fac ca ploua. o sa ma tin de promisiune. maine pun masina la vanzare. >:( sa nu mai aud de eurial in viata mea.

rara

La a noastra incalzirea in scaunul soferului merge doar cand vrea ea. In rest zgomote la usi pe drumuri proaste. In rest nimic.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

Gabriel

Am adaugat un chestionar cu problemele la 207. Fiecare detinator de 207 care nu-si regaseste problema in chestionar sa specifice in clar pentru a fi adaugata.