Fiabilitate 207

Creat de Gabriel, Ianuarie 11, 2008, 12:23:31 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Probleme cu 207 - specificati daca mai doriti sa fie adaugat ceva la poll

zgomote la usi
12 (600%)
zgomot la ambreiaj
3 (150%)
incalzire scaun cu intreruperi
1 (50%)
zgomote la hayon
12 (600%)
zgomote in bord
5 (250%)
discuri de frana ovalizate
1 (50%)

Numărul total de membrii care au votat: 2

dadu

Masina asta nu are probleme cronice sau cel putin nu stiu sa aibe. E adevarat ca au mai ce dat fel de fel de piese in diferite conditii dar nu se poate spune ca nu e fiabila. La aproape 30.000 km in 2 ani si drumuri dezastruoase, as zice ca e mai sus de categoria fiabila.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

Cloud no.75

Eu zic ca 207 1.6 hdi de 90 e una dintre cele mai fericite alegeri din clasa ei. Ma rog, exceptand pretul :cursing:
N-am auzit nici eu de probleme majore
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




cos_mj

30.000 km cu 207-le si nicio pb pana in prezent !!!

Sper sa ramana asa ! :clap:
Scot acidul din apa plata!

basti77

Azi: 40.403 si 3 ani pe 22 iulie, chip de la 17.000.

Schimbat consumabile:
- filtru polen = 4 sau 5 bucati, numai cu carbon activ.
- filtru aer = din 10.000 in 10.000. Iarna merg pe un KN panel iar vara pe normal din hartie.
- filtru motorina = la 37.000.
- placute frana = la 25.000, mai aveau carne (~ 6mm) dar toate 4 erau crapate pe mijloc.

Schimbat piese:
- balama usa dreapta, sarit/rupt opritorul (garantie);

Alte probleme nu am cu masina, nu s-a putut rezolva problema usilor spate, am inteles ca este boala la toate si nu exista rezolvare, acestea ating de caroseria lasand urma, solutia Pejo, venita din Franta, este lipirea unui colant transparent astfel ca frecarea usilor de caroserie sa se realizeze pe acesta.

Scartaie uneori cand ridic ambreiajul, boala la toate motorizarile, sper sa mai tina 10-20mii.

Becuri arse, nu stiu ce sunt acestea, numai 1 buc. pe faza scurta de cand o am, acum am montat xenon OEM Hella cu becuri GH-Hid.

Consum: vara oras 5.4-5.8 si exterior sub 5.0, iarna oras 6.5-7.0 si exterior 5.4-5.6.

Ambreiaj subdimensionat daca ii faci chip, trebuie reinvatat stilul de condus, daca ai avut benzinar te obisnuiesti repede, altfel va fi putin mai greu.

Concluzie: fiabila este, numai ca trebuie sa sti cum sa te porti cu ea  :001_smile: