Problema cu 206 SW Quiksilver 1.6HDi 109CP (DV6TED4)

Creat de khrystyan27, Septembrie 27, 2016, 03:30:11 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

khrystyan27

Va salut!

Asta e prima mea postare aici, deci sper sa nu fie vreo problema cu regulamentul sau alte reguli pe care nu le-am citit. Povestea care ma seaca de 2 saptamani ar fi...

"Antipollution Fault" la un 206 SW 1.6 HDi. Masinii i s-au schimbat bujiile incandescente, filtrul de aer si fiindca tot se lucra in spate, s-a curatat EGR + tubulatura aferenta... S-a remontat tot la loc si am plecat intr-o tura, dar de cum am iesit din curte bec motor aprins + "Antipollution fault" pe display. Problema e ca a ajuns la 110km/h sa ia aproape 6%, plus ca in forja urca si la 20% si trage mai greu decat tragea...
Are cineva vreo idee de la ce ar putea fi? De 2 saptamani merg cu masina asa. Am demontat sistemul EGR de 5 ori (crezand ca nu l-am pus bine si tot asa e...)
Pe tester am erorile:

P1162
P0490
P1728
P0405

Inainte de interventie, nu am avut nicio eroare sau check engine, insa masina tremura la acceleratiile de joasa turatie (sub 1500) si vibra la plecarea de pe loc + lag in acceleratie (apasam pedala si nu facea nimic o secunda). Dupa curatare problemele astea au disparut, doar ca acuma trage mai greu si consuma mult...

Orice sfat este bine venit.
Multumesc anticipat!